REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak na skvělý steak? Jedině zráním!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Už jste někdy přemýšleli o tom, proč si steak na talíři někdy vychutnáte a jindy vám víc než maso připomíná tuhou hmotu? Toto tajemství spočívá v jeho připravenosti – tzn. zrání. Vyzrálé maso nemusíte hledat jen v lahůdkách a k tomu specializovaných obchodech, zrání masa se věnují i řezníci v každém řeznictví hypermarketů Globus.


Nemusíme cestovat stovky kilometrů daleko, kde se pasou argentinští vyhlášení býčci. V dnešní době totiž tyto rozdíly zcela mizí a i česká kotlina disponuje stejně kvalitními kusy dobytka. A proč někdy bývá rozdíl ve steaku z jihoamerického a českého dobytka?

 

 

Argentinské maso musí urazit dlouhou cestu, během které přirozeně dozraje. Maso se po cestě sice chladí, ale nemrazí, a tím dostává perfektní podmínky k tomu, aby bylo šťavnaté. České maso je oproti tomu konzumováno krátce po porážce, kdy maso ještě není v dokonalé kondici pro pořádný gastrozážitek. Proto se v tomto případě vyplatí trpělivost a počkat si na ten správný okamžik, kdy je maso tak akorát.

Zrání masa má svoji metodiku. Ta první – tzv. suché zrání – vyžaduje speciální komory se stálou teplotou do 4 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Uložené maso zde zraje přibližně tři měsíce. Při suchém zrání maso ztrácí na objemu, během tohoto procesu se z něj odpařuje voda. Tento způsob je velmi náročný už jen z pohledu hygienických podmínek (do masa se nesmí dostat nevítané bakterie), proto to doma v lednici raději nezkoušejte.

Druhý způsob praktikují řezníci z Globusu, jde o tzv. mokré zrání. Maso vcelku nebo naporcované na steaky se vakuuje a zraje uložené v chladírně za speciálních podmínek přibližně tři týdny. Poté je maso připraveno do prodejních pultů, kde je v perfektní kondici pro nákup a následné tepelné zpracování a konzumaci.

Takto připravené maso je vhodné k minutkovým úpravám, ideální například pro grilovací sezonu. Pokud si tedy chcete dopřát opravdový gastronomický zážitek bez velkých časových nákladů, je vyzrálé maso tím ideálním. Takové maso pak nepotřebuje už nic jiného než jen sůl a pepř. A samozřejmě správnou techniku grilování. Na té totiž záleží nejvíce. Konečný chuťový zážitek tak máte zcela ve svých rukách.

Tip: Orientujete se v mase a stupních jeho propečenosti? Pokud ne, vybavte se na grilovačku tímto malým slovníčkem:

  • Nízký roštěnec – Striploin steak
  • Květová špička (steakové maso) – Rump steak
  • Vysoký roštěnec – Rib eye steak, Entrecote
  • Hovězí pupek – Flank steak

 

  • BLUE RARE – steak ugrilovaný na povrhu, uvnitř rudý
  • RARE – steak ugrilovaný cca do jeho čtvrtiny, zbylé ¾ vnitřku steaku rudé
  • MEDIUM RARE – steak ugrilovaný cca do poloviny své tloušťky
  • MEDIUM – steak ugrilovaný téměř komplet, vnitřek růžový
  • MEDIUM WELL – steak kompletně ugrilovaný, uprostřed s nádechem růžové
  • WELL DONE – steak ugrilovaný dohněda

 

Zdroj: www.globus.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy