REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jak na skvělý steak? Jedině zráním!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Už jste někdy přemýšleli o tom, proč si steak na talíři někdy vychutnáte a jindy vám víc než maso připomíná tuhou hmotu? Toto tajemství spočívá v jeho připravenosti – tzn. zrání. Vyzrálé maso nemusíte hledat jen v lahůdkách a k tomu specializovaných obchodech, zrání masa se věnují i řezníci v každém řeznictví hypermarketů Globus.


Nemusíme cestovat stovky kilometrů daleko, kde se pasou argentinští vyhlášení býčci. V dnešní době totiž tyto rozdíly zcela mizí a i česká kotlina disponuje stejně kvalitními kusy dobytka. A proč někdy bývá rozdíl ve steaku z jihoamerického a českého dobytka?

 

 

Argentinské maso musí urazit dlouhou cestu, během které přirozeně dozraje. Maso se po cestě sice chladí, ale nemrazí, a tím dostává perfektní podmínky k tomu, aby bylo šťavnaté. České maso je oproti tomu konzumováno krátce po porážce, kdy maso ještě není v dokonalé kondici pro pořádný gastrozážitek. Proto se v tomto případě vyplatí trpělivost a počkat si na ten správný okamžik, kdy je maso tak akorát.

Zrání masa má svoji metodiku. Ta první – tzv. suché zrání – vyžaduje speciální komory se stálou teplotou do 4 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Uložené maso zde zraje přibližně tři měsíce. Při suchém zrání maso ztrácí na objemu, během tohoto procesu se z něj odpařuje voda. Tento způsob je velmi náročný už jen z pohledu hygienických podmínek (do masa se nesmí dostat nevítané bakterie), proto to doma v lednici raději nezkoušejte.

Druhý způsob praktikují řezníci z Globusu, jde o tzv. mokré zrání. Maso vcelku nebo naporcované na steaky se vakuuje a zraje uložené v chladírně za speciálních podmínek přibližně tři týdny. Poté je maso připraveno do prodejních pultů, kde je v perfektní kondici pro nákup a následné tepelné zpracování a konzumaci.

Takto připravené maso je vhodné k minutkovým úpravám, ideální například pro grilovací sezonu. Pokud si tedy chcete dopřát opravdový gastronomický zážitek bez velkých časových nákladů, je vyzrálé maso tím ideálním. Takové maso pak nepotřebuje už nic jiného než jen sůl a pepř. A samozřejmě správnou techniku grilování. Na té totiž záleží nejvíce. Konečný chuťový zážitek tak máte zcela ve svých rukách.

Tip: Orientujete se v mase a stupních jeho propečenosti? Pokud ne, vybavte se na grilovačku tímto malým slovníčkem:

  • Nízký roštěnec – Striploin steak
  • Květová špička (steakové maso) – Rump steak
  • Vysoký roštěnec – Rib eye steak, Entrecote
  • Hovězí pupek – Flank steak

 

  • BLUE RARE – steak ugrilovaný na povrhu, uvnitř rudý
  • RARE – steak ugrilovaný cca do jeho čtvrtiny, zbylé ¾ vnitřku steaku rudé
  • MEDIUM RARE – steak ugrilovaný cca do poloviny své tloušťky
  • MEDIUM – steak ugrilovaný téměř komplet, vnitřek růžový
  • MEDIUM WELL – steak kompletně ugrilovaný, uprostřed s nádechem růžové
  • WELL DONE – steak ugrilovaný dohněda

 

Zdroj: www.globus.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Chřestová sezóna je tu! Inspirujte se našim výběrem 14 nejlepších receptů z chřestu

Nejlepší osvědčené recepty na přípravu chřestu na jednom místě. Vyzkoušejte zapékaný, grilovaný nebo vařený chřest. Ovšem chřest můžete také zamrazit nebo naložit, sterilovat a využít pak v kuchyni po celý rok!

číst dále ...

Jídlo u ledu: Jak správně mrazit a co do mrazničky nepatří

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes nechybí v žádné domácnosti mraznička, která nám umí vytrhnout trn z paty, když dojdou čerstvé potraviny, zvládne pojmout nával masa ze zabijačky nebo obří várku ovoce ze zahrádky. I mražení potravin ale má svá pravidla. Čím se řídit, aby vám jídlo v mrazničce vydrželo a hlavně chutnalo?

číst dále ...

Trhané vepřové i hovězí maso krok za krokem

Ozvláštněte svou grilovací párty pochoutkou v podobě trhaného masa. Vybírat lze z kousků hovězích i vepřových, vždy ale volte kvalitu. Jen ta dodá vaší gurmánské specialitě tu pravou chuť.

číst dále ...

BRANDNOOZ BOX KVĚTINOVÁ NADÍLKA 2021 – balíček plný novinek

Přišlo jaro a s ním i další Brandnooz box pro rok 2021, který přinesl inspiraci nových chutí a zajímavých produktů k otestování. Nyní se s námi ponořte do nového boxu a pojďme zhodnotit produkty.

číst dále ...

Recepty s regionální potravinou – Rychle, chutně a lokálně – zkuste naše červnové recepty

Co nám přinese červen? Že by ještě aprílové počasí jako v květnu? Těžko soudit. Ale rozhodně si zase můžete začít chystat zástěry a připravit se na pořádnou dávku receptů z lokálních surovin a výrobků. Farmáři ocenění Regionální potravinou si totiž zaslouží, abychom jejich jedinečné produkty znali a zamilovali si je. Vyrábějí je totiž s láskou a touhou poskytnout nám originální chuťový zážitek. Protentokrát jsme je zakomponovali do pečených rajčat, trhacího bochníku se sýrem a česnekem, kuřecích špízů na medu a pivě a maltašek plněných griliášem. Jde o originální, ale přitom lehké pohoštění pro přátele u grilu a piva.

číst dále ...

Celozrnná mouka jako důležitý zdroj vlákniny

Počet lidí, kteří se zajímají o své zdraví, správnou životosprávu a s tím související zdravou výživu se v posledních letech stále zvyšuje. Při výběru potravin proto hledíme nejen na to, jak potravina vypadá a chutná, ale stále častěji nás také zajímá, jaké výživové nebo zdravotní benefity nabízí. Jednou z látek, kterých máme v našich podmínkách výrazně méně než by bylo vhodné, je vláknina. K jejímu doplnění přitom stačí jednoduchý trik – vyměňte bílou mouku za celozrnnou.

číst dále ...

V Česku výrazně vzrostl počet flexitariánů. Lidí, kteří konzumují maso jen příležitostně je už jedna čtvrtina

Češi jsou nadále převážně národem masožravců, masné produkty pravidelně do svého jídelníčku zařazuje celých 69 % populace. Výrazně však vzrůstá počet těch, kteří maso či ryby konzumují pouze příležitostně. Dle dat z aktuálního výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nekonzumuje 6 % respondentů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy