REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jací velikáni gastronomie se narodili ve Španělsku? Podívejte se s námi na 3 nejvýznamnější kuchaře světové třídy

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Španělsko se může pyšnit nejen bohatou kulinářskou tradicí, ale také řadou talentovaných kuchařů, kteří se stali ikonami světové gastronomie. Jejich kreativita, vášeň a inovace přinesly do gastronomického světa nové chutě a zážitky. Znáte tyto mistry ve svém oboru?


Ferran Adrià

Pravděpodobně už jste se setkali s pojmem molekulární gastronomie. Průkopníkem v této oblasti je právě Ferran Adrià, jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kuchařů na světě. Jeho kreativita a experimentální přístup přinesly do kuchyně nové dimenze a otevřely dveře pro spoustu dalších inovací. Tento šéfkuchař jedné z nejslavnějších restaurací El Bulli zkoumal nové techniky, kombinace chutí a prezentace jídel, čímž v podstatě změnil běh gastronomie. Ferran Adrià převzal vedení El Bulli v roce 1987 a během svého působení ji transformoval na jedno z nejvýznamnějších gastronomických zařízení na světě.

Restaurace nabízela pouze večerní degustační menu a byla otevřena jen po určitou část roku (obvykle od dubna do září). Během zbylé části roku se Adrià a jeho tým zaměřovali na výzkum, inovace a experimentování s novými technikami a ingrediencemi.

 

I takto může vypadat molekulární gastronomie, foto: depositphotos.com

 

El Bulli uzavřela své dveře v roce 2011, ale Adrià svoji gastro kariéru neukončil. Po uzavření restaurace se zaměřil na vzdělávání a šíření svého umění. Založil nadaci Fundación ALICIA, která se věnuje výzkumu, vzdělávání a inovacím v oblasti gastronomie.

Svou kuchyni můžete takto oživit i vy, a to např. růžovým vínem v hustém stavu. „Růžové šumivé víno bylo přeměněno do omáčky, díky čemuž si můžete užívat bublinek v naprosto odlišné, nové a překvapivé textuře. Své využití najde v přípravě koktejlů, kde si lze hrát s různou hustotou nápoje. Výborně se hodí k hroznovému vínu a marinovaným sardinkám nebo si s ním pokapejte kaviár či různé druhy ovoce,“ říká zakladatelka e-shopu eDelikatesy.cz Jaroslava Šnejdarová.

Agustí Torelló Mata, Solid D’Agusti Rosé, D.O. Cava, šumivé víno, 0,375l, edelikatesy.cz 

 

Joan Roca

Joan Roca je španělský šéfkuchař a spolu s bratry Josepem a Jordim vlastní a provozuje slavnou španělskou restauraci oceněnou třemi michelinskými hvězdami El Celler de Can Roca. Tento uznávaný kuchař se proslavil především svými inovativními přístupy k vaření a jeho snahou o propojení kuchyně s emocemi, vzpomínkami a přírodou. Jeho rodiče vlastnili malou restauraci, ve které Joan a jeho bratři vyrůstali a rozvíjeli tak svou vášeň pro kulinářství. Po absolvování kuchařské školy a pracovních zkušenostech v různých restauracích se Joan Roca do rodinného podniku vrátil.

 

Město Girona, ve které se nachází slavná El Celler de Can Roca, foto: depositphotos.com

 

Od té doby se restaurace stala jednou z nejuznávanějších na světě a Joan Roca získal pověst jednoho z nejvýznamnějších šéfkuchařů. El Celler de Can Roca byl poprvé oceněn Michelinskou hvězdou v roce 2009 a od té doby si udržuje svou prestižní pozici.

El Celler de Can Roca získal mnoho prestižních ocenění a je považován za jednu z nejlepších restaurací na světě. Je vysoce ceněná jak kritiky, tak gastronomickou komunitou. Restaurace láká návštěvníky z celého světa, kteří hledají jedinečný a nezapomenutelný gastronomický zážitek.

 

Elena Arzak

Elena Arzak je čtvrtou generací v rodině, která vlastní a provozuje restauraci Arzak. Narodila se do kuchařské dynastie – jejím otcem je legenda španělské kuchyně Juan Mari Arzak. Od mládí byla Elena vedená kulinářským uměním a postupně se vypracovala na jednu z předních ženských šéfkuchařek na světě. Vystudovala kuchařskou školu a získala zkušenosti prací v různých prestižních restauracích ve Španělsku i v zahraničí. Po návratu do rodinné restaurace začala spolupracovat se svým otcem a postupně převzala vedení kuchyně.

Arzak je známá svou experimentální a avantgardní kuchyní. Inspiruje se místními surovinami a tradicemi Baskicka, ale nebojí se také zkoumat nové techniky a ingredience. Její kreativní a inovativní přístup k vaření ji přivedl k vytváření jedinečných pokrmů plných neobvyklých kombinací chutí a textur.

Tato kuchařka získala také mnoho ocenění a uznání za svou práci. Byla jmenována jednou z nejvlivnějších žen ve světě gastronomie a její restaurace Arzak, která se pyšní třemi michelinskými hvězdami, patří mezi nejlepší na světě.

 

Tradiční španělská večere, foto: depositphotos.com

 

Pokud se vydáte do Španělska, neváhejte se do jedné z restaurací vypravit. Vaše peněženka se možná trochu provětrá, nicméně o linii se bát nemusíte. „Jednou z pozitivních stránek španělské gastronomie je důraz na čerstvé a sezónní suroviny. Španělská kuchyně využívá hojnost zeleniny, ovoce, ryb, mořských plodů a olivového oleje, který je základem stravy. Tyto suroviny jsou přínosem z hlediska výživy, protože jsou obecně bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu.“ říká fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.

zdroj: eDelikatesy.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Ty nejlepší recepty z čerstvých rajčat – výběr TOP receptů!

TOP výběr vyzkoušených receptů na zpracování čerstvých rajčat z naší kuchařky ReceptyOnLine.cz. Osvědčené recepty na skvělé pochutiny z rajčat, které možná znáte, ale jiné určitě neznáte! Inspirujte se našimi recepty na zralá, ale i nezralá rajčata, jistě vás nějaký náš recept zaujme. A pokud ho zařadíte mezi oblíbené recepty do své kuchařky, budeme jen rádi. Stačí kliknout a otevře se vám naše malá rajčatová kuchařka. :)

číst dále ...

10 TIPŮ, jak na skvělou domácí pizzu

Na pizza těsto nespěchejte, dejte mu dostatek času vykynout. Klidně přes noc. Pizzy připravte nejlépe z kvalitní mouku s vysokým obsahem lepku pro ideální strukturu a pružnost těsta. Na pizzu se hodí například Pšeničná hladká Pernerka extra silná. Je vhodná nejen na přípravu pizzy, ale i chleba, využití najde i tam, kde je třeba delší kynutí těsta…

číst dále ...

Čtyři zásady pro racionálnější grilování

Přestože je grilování považováno za synonymum léta, nemusíte se svých oblíbených letních zvyků vzdávat ani s příchodem školního roku. Pokud máte elektrický gril, můžete si grilované pochoutky dopřát kdykoli během roku. Stačí dodržovat tyto čtyři zásady, aby byla vaše grilovaná jídla nutričně vyváženější.

číst dále ...

Znojemské vinobraní slaví 40 let: Vychutnejte si historii, kulturu i víno v srdci Moravy

Znojemské vinobraní, které proběhne od 13. do 15. září, slibuje zážitek plný historie, kultury a kvalitního vína. Tato tradiční akce letos slaví své 40. výročí a každoročně přiláká kolem 80 tisíc návštěvníků, čímž se řadí mezi největší vinařské slavnosti v České republice. Historické centrum Znojma se na tři dny promění v „královské město“ plné středověkých průvodů, hudebních vystoupení a pestrého programu pro všechny generace.

číst dále ...

Češi jsou při placení spropitného zaokrouhlovači. Průměrné dýško je 23 korun

Společnost Objednáme provedla průzkum na téma spropitné. Vyplývá z něj, že Češi jsou zatím stále spíše „zaokrouhlovači“, než že by dýško dávali jasným procentem z útraty, například deset či patnáct procent. V tomto roce činila průměrná výše peněz od cesty přes dovoz 23 korun, což je průměrně asi jen pět procent z výše objednávky. Negativní vliv na výši spropitného má i zdražování.

číst dále ...

Náplavkőőő: festival maďarských chutí okoření druhý zářijový víkend v Praze na Náplavce

Jaký je rozdíl mezi gulášem a perkeltem? Pálí čabajka? A uherák? Co dávají v Maďarsku na langoš? V čem spočívá kouzlo tokajského? A co s tím má společného Rubikova kostka? Gastronomický a kulturní festival Náplavkőőő nabídne od 13. do 15. září na pražské Náplavce nejautentičtější chutě a vůně Maďarska. A ano, bude i divoký čardáš!

číst dále ...

Biopotravinou roku 2024 se stal Bio Přeštík v plechu

Soutěž Nejlepší biopotravina roku zná své vítěze. Odborná porota ocenila výrobky v šesti různých kategoriích, přičemž absolutním vítězem se stala letošní produktová novinka z farmy Sasov. Výběrové vepřové maso prasat původního starého českého plemene přeštické černostrakaté tepelně opracované v autoklávu a plněné do tradičního obalu – plechové konzervy. V dalších kategoriích zvítězila kolekce antických obilovin, mošt, jehněčí ossobuco, Chardonnay a farmářský sýr. V letošním ročníku bojovalo o titul 140 biopotravin.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.