REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib skvrnitý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlý druh houby, bohužel smrdí po jodoformu.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus depilatus

Jedlý …………………. Hřib skvrnitý je jedlý druh, na závadu je jeho vůně po jodoformu. Je uveden v Červeném seznamu, měl by se tedy chránit a jeho nálezy evidovat u mykologické společnosti. Kontakty najdete na www.myko.cz.

Doba výskytu: červenec až září

Roste vzácně v nižších polohách ve světlých, listnatých lesích, na březích rybníků, zejména pod habry, lípami a lískami. V Červeném seznamu je zařazen jako zranitelný druh.

Klobouk až 150 mm, polokulovitý, později klenutý, poduškovitý, v mládí žlutohnědý až sytě hnědý, často skvrnitý charakteristickým způsobem, důlkovaný, v dospělosti vybledávající do okrového až světle kožového odstínu. Povrch klobouku je lysý, v prohlubních je však jemně plstnatý. Rourky až 20 mm živě žluté, později žlutoolivové póry jsou stejné barvy jako rourky.

 

Atlas hub  - houby hřibovité

 

Třeň až 150 mm protáhle kyjovitý, na bázi zúžený, u starších plodnic se mohou na třeni vyskytnout vínově červené nebo hnědé skvrny, popřípadě načervenalý prstencový pásek. Dužnina je světle žlutá, na řezu barvu nemění, chuť je mírná, vůně nepříjemná připomínající jodoform.

Atlas hub - Houby hřibovité Atlas hub - Houby hřibovité

Možná záměna:

Podobný je hřib plavý (Boletus impolitus), který má jinou mikroskopickou pokožku klobouku, hřib plavý ji má jemně plstnatou, hřib skvrnitý lysou.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy