REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib siný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlý druh houby rostoucí od července do října roztroušeně nejčastěji v písčitých borech.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Gyrophorus cyanescens

Jedlý ………………….. Hřib siný je jedlý druh houby, v posledních letech ovšem jeho výskyt ubývá, hojnější je jen v Polabí. Zasluhoval by ochranu. V kuchyni je všestraně použitelná stejně jako ostatní hřibovité druhy.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste roztroušeně nejčastěji v písčitých borech, ale objevuje se i v kyselých listnatých a smíšených lesích, kde roste nejčastěji pod buky a lípami.

Klobouk až 120 mm, široký, zprvu polokulovitý, později klenutý, poduškovitý, v mládí bělavý, našedlý, světle krémový, později často bledě okrový, na povrchu hrubě plstnatý, na otlačených místech tmavnoucí. Rourky až 10 mm, dlouhé, v mládí bílé nebo bělavé, později světle krémové až nažloutlé, na řezu modrající, póry jsou zbarvené jako stěny rourek, po otlačení modrají.

Třeň až 110 mm, protáhle kyjovitý, vřetenovitý nebo téměř válcovitý, zbarvený podobně jako klobouk, na povrchu plstnatý, třeň je zpočátku plný, později se uvnitř vytvářejí dutiny oddělené vatovitými přihrádkami.

Atlas hub - Houby hřibovité Atlas hub - Houby hřibovitéDužnina je bílá, bělavá, na řezu intenzivně modrající, chuť je mírná vůně nevýrazná. Tendence modrat se projevuje nejen na řezu ale i na celém povrchu plodnic.

Možná záměna:

Dobře poznatelný druh podle barvy modrání a přihrádkovitě rozděleného třeně.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Sladké vánoční moučníky a dezerty z celého světa

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.

číst dále ...

Exkluzivní perníčkový průzkum: Vánoce bez perníčků si neumíme představit

Pečení cukroví patří k nejstarším českým tradicím, které na rozdíl od jiných zvyků neztrácí na oblíbenosti. I přes nepříznivou situaci spojenou s koronavirovou pandemií plánuje více než 62 procent Čechů utratit v letošním roce za vánoční cukroví stejný finanční obnos jako vloni. Mezi jedno z nejtradičnějších patří zajisté perníčky. Svátky bez nich si neumí představit 66 procent lidí. Potvrzuje to průzkum společnosti Albert*, který si nechala vypracovat v předvánočním čase napříč českými domácnostmi.

číst dále ...

Pečete vlastní vánoční cukroví, nebo si ho kupujete?

Tak se přiznejte, jak to letos bude u vás doma s cukrovím. Upečete si ho, nebo ho raději koupíte? A pokud koupíte, dáte letos více jak 1000,- Kč za cukroví, nebo snad tolik ne?

číst dále ...

K oslavám patří dort. Upečte si jeden ke stoletému výročí želatinových bonbonů

Blíží se prosinec a s ním i sváteční atmosféra. Letošní poslední měsíc v roce bude speciální i pro společnost Haribo, která 13. prosince oslaví 100. výročí svého založení. Seznamte se s její dlouhou historií a připravte si spolu s námi speciální narozeninový dort, vždyť takové jubileum si oslavu zaslouží.

číst dále ...

Medu je letos méně, je ale kvalitní, říkají včelaři

Českého medu je letos méně, letošní výroba se možná přiblíží hodnotám z roku 1997, kdy se medu v novodobé historii Česka vyprodukovalo nejméně, konkrétně 4 532 tun. Na vině je letošní špatné počasí, které způsobilo úhyn značné části včelí populace, vysvětluje Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu a dodává, že i přes jeho nižší množství je jeho kvalita stále na vysoké úrovni.

číst dále ...

Jaké cukroví by upekla maková panenka?

K Vánocům patří dobré jídlo a sladké cukroví, které hospodyňky připravují i týdny dopředu. V některých rodinách se předávají recepty na cukroví z generace na generaci a každý rok se opakují. Ani milovníkům tradic však neuškodí občas vyzkoušet něco jiného. Zkusili jste už někdy přidat do cukroví mák? Dříve mu byla dokonce přisuzována ochranitelská moc a byl považován za symbol bohatství a prosperity. Jeho typická chuť dodá i tradičnímu cukroví zajímavý šmrnc.

číst dále ...

5 receptů na nepečené cukroví, které by nemělo na vaši vánoční tabuli chybět

Nemáte čas na pečení cukroví? Nevadí, zkuste nepečené varianty vánočních cukrovinek. Nebudete muset sedět hodiny u trouby a hlídat, aby se nepřipálily, a zamilujete si je pro jejich jednoduché zpracování. Nepečené druhy jsou velmi oblíbené také161 u dětí, které vám s jejich přípravou určitě rády pomohou.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy