REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib siný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlý druh houby rostoucí od července do října roztroušeně nejčastěji v písčitých borech.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Gyrophorus cyanescens

Jedlý ………………….. Hřib siný je jedlý druh houby, v posledních letech ovšem jeho výskyt ubývá, hojnější je jen v Polabí. Zasluhoval by ochranu. V kuchyni je všestraně použitelná stejně jako ostatní hřibovité druhy.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste roztroušeně nejčastěji v písčitých borech, ale objevuje se i v kyselých listnatých a smíšených lesích, kde roste nejčastěji pod buky a lípami.

Klobouk až 120 mm, široký, zprvu polokulovitý, později klenutý, poduškovitý, v mládí bělavý, našedlý, světle krémový, později často bledě okrový, na povrchu hrubě plstnatý, na otlačených místech tmavnoucí. Rourky až 10 mm, dlouhé, v mládí bílé nebo bělavé, později světle krémové až nažloutlé, na řezu modrající, póry jsou zbarvené jako stěny rourek, po otlačení modrají.

Třeň až 110 mm, protáhle kyjovitý, vřetenovitý nebo téměř válcovitý, zbarvený podobně jako klobouk, na povrchu plstnatý, třeň je zpočátku plný, později se uvnitř vytvářejí dutiny oddělené vatovitými přihrádkami.

Atlas hub - Houby hřibovité Atlas hub - Houby hřibovitéDužnina je bílá, bělavá, na řezu intenzivně modrající, chuť je mírná vůně nevýrazná. Tendence modrat se projevuje nejen na řezu ale i na celém povrchu plodnic.

Možná záměna:

Dobře poznatelný druh podle barvy modrání a přihrádkovitě rozděleného třeně.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy