REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib satan hlohový

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedovatá houba! Jedná se o vzácnou žlutou formu hřiba satana.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus satanas f. crateagi

Jedovatý! ………………… Hřib satan hlohový je jedovatý druh houby, v kuchyni nemá co dělat.

Doba výskytu: červen až říjen

Jedná se o vzácnou žlutou formu hřiba satana, která se vyskytuje s typickými plodnicemi tohotu druhu na stejných lokalitách, je však mnohem vzácnější.

Ve starší literatuře byl uváděn jako hřib hlohový (Boletus crataegi) i když nikdy nebyl zjištěn mykorhizní vztah s hlohem.

Vyrůstá na stejných stanovištích jako hřib satan (viz. popis hřib satan).

Klobouk až 300 mm, nejprve polokulovitý, potom klenutý až ploše poduškovitý, na okraji dlouho podvinutý, v mládí někdy hrbolatý, bělavý nebo našedlý, později šedý až šedoolivový. Pokožka klobouku je v mládí jemně plstnatá, později téměř lysá, za vlhka lepkavá. Rourky jsou v dospělosti až 15 mm dlouhé, zpočátku žluté, brzy živě citronové, později se špinavě žlutoolivovým odstínem na řezu modrající.

Atlas hub - Houby hřibovitéPóry jsou drobné, v raném stadiu zbarvené jako rourky, po otevření klobouku zůstávají trvale žluté nebo jsou jen světle oranžově načervenalé, nejčastěji v úzké zóně okolo vrcholu třeně, otlačená místa na pórech modrají. Třeň až 200 mm, masitý v mládí břichatě vejčitý, později kyjovitý až téměř válcovitý, obvykle na bázi rozšířený, světle žlutý až bledě okrový, někdy s načervenalou zónou nebo červenými skvrnami na bázi, pokrytý stejně zbarvenou síťkou. Povrch třeně po omaku slabě modrá.

Dužnina je bledá, bělavá až světle nažloutlá, na bázi třeně slabě hnědavá, někdy trochu načervenalá, na řezu modrající, v mládí tuhá kompaktní, později měkne. Chuť je mírná slabě houbová, u starých plodnic nepříjemná hnilobná.

Nález této vzácné formy podobně jako hřibu satana by se měl hlásit mykologickým stanovištím v Praze a Brně, kontakt najdete na www.myko.cz.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklamaNapište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy