REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib satan

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Toto je jedna z nejznámějších hub. Přesto, že bývá uváděn v mnoha atlasech, nejde o běžnou houbu. Najdeme ho v teplých oblastech na zásaditém podloží. Jde o jeden z nejkrásnějších hřibů, nejen zbarvením, ale často tvoří i překrásné mnohočetné srostlice.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus satanas

Jedovatý ………………….. Za syrova prudce jedovatý, způsobuje úporné žaludeční a střevní potíže, spojené s dehydratací a vyčerpáním organismu.

Doba výskytu: červen až říjen

Vzácný druh rostoucí v nížinách a pahorkatinách, roste ve skupinách nebo trsech v listnatých lesích na vápencových a jiných bazických podkladech v oblasti teplomilné květeny, většinou pod duby, méně často pod buky nebo jinými listnáči, například lípami.

Atlas hub - Houby hřibovitéKlobouk až 250 mm, nejprve polokulovitý, potom klenutý, poduškovitý, v mládí někdy hrbolatý, bělavý, našedlý, později šedý až šedolivový, na otlačených místech tmavnoucí. Rourky jsou až 25 mm dlouhé, světle žluté, brzy živě citronově, póry jsou drobné, zpočátku stejné barvy jako rourky, ale záhy se mění na červené až vínově červené, později oranžově červené, otlačená místa na pórech modrají. Třeň až 150 mm, masitý, v mládí vejčitě břichatý, potom kyjovitý, v dolní polovině až typicky řepovitě rozšířený, povrch třeně je v mládí sytě červený, později v horní části žlutý až oranžově žlutý a dole karmínově červený. Povrch třeně po otlaku na povrchu modrá, po delší době hnědne. Dužnina je bledá, bělavá, v bázi třeně slabě hnědavá. Chuť je nasládlá příjemná, vůně slabě houbová, později nepříjemná, zejména u starších plodnic.

Hřib satan je v Červeném seznamu uveden jako zranitelný druh, jeho nálezy by se měli hlásit mykologickým stanovištím v Praze a Brně, kontakt najdete na www.myko.cz.

Atlas hub - Houby hřibovitéMožná záměna:

Hřib satan je dobře poznatelný druh,vytváří však některé formy ,které se někde neoprávněně považují za samostatný druh, což je třeba hřib hlohový (Boletus crataegi), forma se žlutým třeněm a žlutými póry rourek rostoucí pod hlohy a hřib stanovitý (Boletus satanoides), forma s červeným, víceméně kyjovitým až válcovitým třeněm a nažloutlou dužninou.

Zajímavost:

U Loun je obec Vršovice a vedle obce kopec Velký vrch s nadmořskou výškou 309 m. V roce 1989 byl Velký vrch vyhlášen národní přírodní památkou, důvodem ochrany je výskyt teplomilné flóry a vynikající mykoflóry 66 druhů, zde se hřib satan také vyskytuje. Obec má hřib satan ve svém znaku.

Autor textu i fotografií: Dalibor marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Výtečná příloha s ještě širším využitím. Dopřejte si zelí, jak ho neznáte!

Zelí patří mezi nepostradatelné ingredience české kuchyně. Kromě toho, že bývá součástí tradičních pokrmů, jako je vepřové s knedlíkem, pečená kachna nebo oblíbená zelňačka, je doslova vitamínovou bombou. A proto by ve vašich podzimních receptech rozhodně nemělo chybět. Vyzkoušejte jeho přednosti v neotřelých receptech. Doporučujeme například zeleninové závitky se zelím, v kombinaci s pečeným kuřetem nebo si můžete připravit výtečnou polévku z červeného zelí. Uvidíte, že si určitě pochutnáte!

číst dále ...

Chystáte se na vinobraní? Fakta, co byste měli znát

Vinobraní je za dveřmi, a tak jsme připravili pár zajímavostí, které není na škodu připomenout. Třeba se dozvíte i pár novinek, o kterých jste doposud nevěděli.

číst dále ...

Vyhlášen byl Evropský den ekologického zemědělství, slavit se bude 23. září

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

číst dále ...

Překročte hranice běžného pečení, vyzkoušejte nevšední mouky a pečte díky nim s minimem lepku

Celiaci si běžnou mouku s lepkem jednoduše dovolit nemohou. Pro jiné je eliminace lepku jednou z cest k pestřejšímu jídelníčku. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, vězte, že pečiva se vzdávat nemusíte. Naopak se vám otevírají široké možnosti pro experimentování v kuchyni. Péct totiž můžete i z mouky rýžové nebo pohankové, díky kterým můžete obsah lepku ve svém jídelníčku snížit na minimum.

číst dále ...

Jubilejní Burgerfest přivítal 21 000 návštěvníků a trhnul rekord s největším burgerem

10. ročník Burgerfestu, který se o víkendu uskutečnil na holešovickém Výstavišti se skutečně vydařil. Kromě dokonalého počasí po celou dobu akce si jej užilo přes 21 000 návštěvníků a došlo i na rekord. Tím byl největší burger v České republice, který vážil 95 kg a měřil 98 na 24 cm, díky čemuž se podařilo jej zapsat i do České knihy rekordů. Celkem se na akci zkonzumovalo 45.000 burgerů v 53 bistrech a restauracích, proběhlo 10 workshopů a kuchařských show, byly zvoleny nejlepší restaurace a rozdaly se ceny v hodnotě přesahující 500 000 Kč.

číst dále ...

Červená řepa jako nepostradatelná lahůdka nejen do upršených podzimních dnů

Pro všechny milovníky barevných jídel máme skvělou zprávu. Nastává čas připravit si krásné pokrmy, které potěší na pohled v době šedivých dnů, ale zároveň budou také vitamínovou bombou, kterou v těchto dlouhých měsících jako když najdete! Červená řepa je hvězda nejen podzimní kuchyně a dokáže svou chutí pořádně překvapit. Připravte si s námi originální recepty!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy