REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib satan

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Toto je jedna z nejznámějších hub. Přesto, že bývá uváděn v mnoha atlasech, nejde o běžnou houbu. Najdeme ho v teplých oblastech na zásaditém podloží. Jde o jeden z nejkrásnějších hřibů, nejen zbarvením, ale často tvoří i překrásné mnohočetné srostlice.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus satanas

Jedovatý ………………….. Za syrova prudce jedovatý, způsobuje úporné žaludeční a střevní potíže, spojené s dehydratací a vyčerpáním organismu.

Doba výskytu: červen až říjen

Vzácný druh rostoucí v nížinách a pahorkatinách, roste ve skupinách nebo trsech v listnatých lesích na vápencových a jiných bazických podkladech v oblasti teplomilné květeny, většinou pod duby, méně často pod buky nebo jinými listnáči, například lípami.

Atlas hub - Houby hřibovitéKlobouk až 250 mm, nejprve polokulovitý, potom klenutý, poduškovitý, v mládí někdy hrbolatý, bělavý, našedlý, později šedý až šedolivový, na otlačených místech tmavnoucí. Rourky jsou až 25 mm dlouhé, světle žluté, brzy živě citronově, póry jsou drobné, zpočátku stejné barvy jako rourky, ale záhy se mění na červené až vínově červené, později oranžově červené, otlačená místa na pórech modrají. Třeň až 150 mm, masitý, v mládí vejčitě břichatý, potom kyjovitý, v dolní polovině až typicky řepovitě rozšířený, povrch třeně je v mládí sytě červený, později v horní části žlutý až oranžově žlutý a dole karmínově červený. Povrch třeně po otlaku na povrchu modrá, po delší době hnědne. Dužnina je bledá, bělavá, v bázi třeně slabě hnědavá. Chuť je nasládlá příjemná, vůně slabě houbová, později nepříjemná, zejména u starších plodnic.

Hřib satan je v Červeném seznamu uveden jako zranitelný druh, jeho nálezy by se měli hlásit mykologickým stanovištím v Praze a Brně, kontakt najdete na www.myko.cz.

Atlas hub - Houby hřibovitéMožná záměna:

Hřib satan je dobře poznatelný druh,vytváří však některé formy ,které se někde neoprávněně považují za samostatný druh, což je třeba hřib hlohový (Boletus crataegi), forma se žlutým třeněm a žlutými póry rourek rostoucí pod hlohy a hřib stanovitý (Boletus satanoides), forma s červeným, víceméně kyjovitým až válcovitým třeněm a nažloutlou dužninou.

Zajímavost:

U Loun je obec Vršovice a vedle obce kopec Velký vrch s nadmořskou výškou 309 m. V roce 1989 byl Velký vrch vyhlášen národní přírodní památkou, důvodem ochrany je výskyt teplomilné flóry a vynikající mykoflóry 66 druhů, zde se hřib satan také vyskytuje. Obec má hřib satan ve svém znaku.

Autor textu i fotografií: Dalibor marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy