REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib nachovýtrusý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tento hřib je lepší využívat jen mladý, starší plodnice se hodí jen do směsí.


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Porphyrellus porphyrosporus

Jedlý ………… Jedlý duh podřadné kvality, nejlépe se hodí v menším množství do směsí s jinými kvalitnějšími druhy.

Doba výskytu: červen až říjen

Roste nehojně v pohorských a horských oblastech v jehličnatých a smíšených lesích, nejčastěji pod smrky, borovicemi a buky.

Klobouk až 140 mm, v mládí polokulovitý, později klenutý, ve stáří až poduškovitý, světle šedý, šedohnědý nebo šedočerný, povrch suchý, matný, sametový. Rourky až 14 mm velké, v mládí šedokrémové, stářím tmavnoucí, ve stáří špinavě hnědé. Póry zbarvené jako stěny rourek, o něco tmavší, rourky a póry po otlačení špinavě růžovějí, později zvolna tmavnou do černa.

Třeň až 120 mm, válcovitý nebo podlouhle kyjovitý, podobně zbarvený jako klobouk, na povrchu pokrytý drobnými sametovými zrníčky zbarvenými jako podklad třeně, spodní část třeně bělavá.

Dužnina je v mládí bílá nebo bělavá, ve stáří našedlá, na řezu se zbarvuje špinavě červeně nebo modrozeleně a později tmavne do hněda, místy čern. Chuť nejprve mírná, po chvíli nepříjemná s náznakem palčivosti, vůně nenápadná někdy nakyslá.

Možná záměna:

Nápadný hřib svým zbarvením, kterému se nepodobá žádný jiný hřib, prakticky nezaměnitelný druh.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

Nové zeleninové omáčky od Araxu nejen na grilování!

Rýži, těstoviny, luštěniny, obiloviny, kuskus, ale také vločky a různé přílohové nebo polévkové směsi můžete v Česku zakoupit pod značkou ARAX. Ta si přízeň svých zákazníků získává již od roku 1997. Široký sortiment výrobků můžete zakoupit v každém supermarketu Kaufland, Globus, Penny Market, Norma, Billa, ale také v mnoha maloobchodních sítích (ROSA Market, Kubík, Brněnka, JIP…) po celé České republice.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

BistRAWveg: Lze vydržet bez jídla a třeba tak nastartovat podnikání? Stanislav Petříček je toho důkazem

Velkou část svého života byl Stanislav Petříček vysoce postaveným manažerem s racionálním uvažováním. Sám o sobě říká, že nebyl zvyklý naslouchat druhým, ale ani sám sobě. S postupem věku si však začal klást otázky, hledal svou cestu a přehodnocoval svůj dosavadní životní styl, až vznikl i český koncept zaměřený na raw stravování.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy