REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib Fechtnerův

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

I když je tato houba jedlá, je přísně chráněná. Za její sběr hrozí dokonce pokuta!


Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Boletus fechtneri

Jedlý ……………………. Hřib Fechtnerův je sice jedlá houba, ale velmi vzácná a proto také přísně chráněná. Za její sběr hrozí dokonce pokuta!

Doba výskytu: červen až září

Velmi vzácný druh houby vyskytující se v pahorkatinách a nížinách. Rroste jednotlivě nebo i ve skupinkách na vápencových a jiných bazických půdách ve světlejších listnatých lesích v oblasti teplomilné květeny, většinou pod duby a buky, méně často pod jinými listnáči.

Klobouk až 150 mm, nejprve polokulovitý, potom klenutý až ploše rozložený, pokožka klobouku je jemně plstnatá,později téměř holá, někdy téměř holá, někdy trochu lesklá, v mládí bělavá, šedostříbřitá jakoby ojíněná, později šedohnědá, na otlačených místech růžovohnědá šedohnědá až hnědavá, tenká dužnina pod pokožkou je na řezu hnědě až růžově hnědě zbarvená.

Rourky až 20 mm vysoké, živě citronové až zlatožluté, ve stáří olivově zelené, na řezu modrající, póry jsou drobné, okrouhlé, zbarvené jako stěny rourek, později okrové až okrově hnědé, na otlačených místech silně modrající.

Třeň až 150 mm pevný masitý, kyjovitý, nekořenující, na bázi zaoblený, v horní polovině světle citronově žlutý až zlatožlutý, pokrytý zřetelnou síťkou, na spodní části se obvykle nachází více nebo méně patrná karmínově růžová zóna nebo prstencový pásek. Povrch třeně na otlačených místech modrá.

Dužnina je světle citronově žlutá, v bázi třeně více či méně karmínově načervenalá, na řezu poměrně silně modrající, zejména nad rourkami a v horní části třeně. Chuť je mírná, vůně nenápadná, slabě houbová.

Podle vyhlášky č.395/92 Sb. o zvláště chráněných druzích a podle Červené knihy patří mezi kriticky ohrožené druhy, byl také zařazen do Červeného seznamu hub České republiky jako kriticky ohrožený druh, jeho nálezy by se měli hlásit a evidovat na www.myko.cz.

Možná záměna:

Hřib Fechtnerův může být zaměněn za hřib medotrpký (Boletus radicans), který však nemá síťku na horní části třeně a karmínově červenou dužninu na bázi a jeho dužnina je hořká. Vyjímečně za hřib plavý (Boletus impolitum), na jehož třeni se může vyskytnout úzký červený pásek.

Autor textu: Dalibor Marounek, autor fotografie: Martin Kříž

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy