REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hřib Engelův

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Roste od července do září poměrně nehojně v teplých listnatých lesích, někdy i smíšených, nejčastěji ho najdeme pod duby.


 

Atlas hub - Houby hřibovitéLatinsky: Xerocomellus engelii syn. Boletus engelii, Bol. Declivitatum, Xrerocomus communis

Jedlý ………………… Hřib Engelův je jedlý druh houby, podobné kvality jako ostatní druhy z okruhu hřibu žlutomasého (lidově babky), má v kuchyni všestranné upotřebení.

Doba výskytu: červen až září

Vyskytuje se nehojně v teplých listnatých lesích, někdy i smíšených, nejčastěji roste pod duby. Česky též suchohřib Engelův.

Klobouk až 70 mm, polokulovitý, později klenutý, nakonec poduškovitý nebo ploše rozložený, okrově až tmavě hnědý, často také hnědooranžový nebo načervenalý, někdy se vyskytují i oranžové nebo červenorůžové formy. Zbarvení klobouku bývá jen málokdy jednobarevné, většinou je pestré smíchané ze dvou nebo i více barevných odstínů, povrch klobouku je suchý, matný, nelepkavý, v mládí lysý nebo sametový později místy až jemně plstnatý.

Rourky jsou až 12 mm dlouhé, v mládí světle až živě žluté, později žlutoolivové, póry jsou zbarvené jako rourky po poranění modrají nebo zelenají.

Atlas hub - Houby hřibovité Atlas hub - Houby hřibovitéTřeň až 80 mm, v mládí téměř válcovitý, později často zahnutý, v mládí je celý žlutý bez síťky, později zůstává žlutý jen v horní části, ve spodní části je zbarvený do žlotookrového nebo načervenalého odstínu. Dužnina je žlutá nebo žlutavá ve spodní části třeně červenooranžová nebo mrkvově červená, na řezu a po otlačení dužnina více či méně modrá. Chuť je mírná, vůně nenápadná.

Možná záměna:

Atlas hub - Houby hřibovitéMá velice variabilní zbarvení klobouku a jeho načervenalé formy by mohly být zaměněny za hřib meruňkový (Xerocomellus armeniacus), nebo hřib červený (Xerocomellus rubellus) od nich lze rozlišit červenooranžovým nebo mrkvově červeným zbarvením dužniny na bázi třeně.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklamaNapište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy