REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka zlatá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba hodící se jak do polévek a omáček, tak do směsí …


Atlas hub - lupenaté - holubinkyLatinsky: Russula aurea

Jedlá ………….. Výborný jedlý druh houby všestranně použitelný, například do omáček, polévek, směsí atd.

Doba výskytu: červenec až září

Roste místy hojně v listnatých lesích, nejčastěji pod buky a duby v teplejších oblastech na vápenitých podkladech. Starší český název holubinka šafránová.

Klobouk až 100 mm, v mládí polokulovitý, později ploše rozložený, uprostřed vmáčkl,ý pevně masitý, jasně rumělkově, cihlově nebo šarlatově červený. Pokožka klobouku za vlhka slizská a lesklá, za sucha lysá, nelesklá, slupitelná do jedné poloviny klobouku.

Lupeny vysoké až 8 mm, v mládí husté, tlusté, ale křehké, v mládí světle máslové, nakonec máslově žluté se zlatožlutým ostřím. Třeň až 80 mm, válcovitý až kyjovitý, hladký, v mládí pevný, plný, později houbovitý, bílý, v dolní části nažloutlý až zlatožlutý.

Dužnina masitá, bílá, pod pokožkou klobouku chromově žlutá s nenápadnou vůní a mírnou chutí.

Atlas hub - lupenaté - holubinkyMožná záměna:

Dobře poznatelná podle zlatožlutého ostří lupenů a žlutě zbarvené dužnině pod pokožkou klobouku, tím se odlišuju od červeně až žlutočerveně zbarvených druhů.

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařujeme (sterilujeme), nakládáme zeleninu – ty nejlepší recepty na zpracování zeleniny na jednom místě!

Přes léto a na začátku podzimu je ten správný čas připravit si nějaké ty zeleninové dobroty na zimu. Zavařená zelenina ve sklenicích nám poslouží nejen jako chutná příloha, ale některé sterilované výrobky ze zeleniny jsou skvělé jako polotovar, surovina na přípravu různých dalších pokrmů, například teplých omáček, do polévek, pod maso, či na přípravu dušených příloh. Ty nejlepší recepty na zavařenou, případně nakládanou zeleninu, z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, najdete právě zde.

číst dále ...

Co můžete očekávat od moderních pečicích trub

Klasickou pečicí troubu není třeba dlouze představovat. Jedná se o jeden ze základních kuchyňských spotřebičů, který má doma téměř každý. Umožňuje nám nejen přípravu běžných pokrmů, ale pomůže nám také s vytvořením příjemné domácí atmosféry. Však si to jen představte, vůně nedělní svíčkové, štrúdlu nebo třeba vánočního cukroví. Kdo by to nemiloval.

číst dále ...

Soutěž Svačina roku Rio Mare má rekordní účast a mediálního partnera

Soutěž Svačina roku Rio Mare vstupuje do 7. ročníku s rekordní účastí škol i studentů. I letos mladí kuchaři soutěží o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Novinkou soutěže je rozšíření hlavních surovin o Rio Mare makrely a sardinky. Soutěž pořádá výhradní distributor značky Rio Mare na českém trhu společnost Bolton Czechia. Mediálním partnerem soutěže jsou regionální noviny Deník.

číst dále ...

U Galerie Vaňkovka se uskuteční Food Truck Festival. Gastronomický zážitek připraví 21 dodávek a 12metrový vagón

Na další várku dobrot se mohou od 11. do 13. října těšit návštěvníci Food Truck Festivalu, který se odehraje v prostorách vedle Galerie Vaňkovka. Na pultech občerstvovacích dodávek nebudou chybět například populární burgery s vyladěnými recepturami, roast beefy, kachní paličky, mexické tacos, ale i méně tradiční jídla jako kanadské hranolky poutine či čínské knedlíčky Dim Sum. Část výtěžku z prodeje občerstvení poputuje na konto Nadace Emil podporující mladé hendikepované sportovce.

číst dále ...

Péct, milovat, žít – autobiografická kniha cukráře Josefa Maršálka

A máme tu tip na autobiografickou knihu cukráře Josefa Maršálka s názvem Péct, milovat, žít. Tato tři slova Josefa dokonale vystihují! Kniha vypráví o jeho cestě za cukrařinou. Je plná jeho rodiny, přátel, barevných fotografií a najdete tam i oblíbené recepty.

číst dále ...

Zdravá hravá snídaně pro malé i velké

Snídaně je základ dne. Říkají to babičky, maminky i odborníci. První ranní pokrm nás nastartuje, dodá nám energii a často určí i náladu, která nás bude provázet po zbytek dne. Nezapomínejte proto snídat a dopřejte si na to dostatek času. A to naučte i své děti.

číst dále ...

Proč nejíme luštěniny?

Všichni víme, že jsou luštěniny zdravé, plné vlákniny a bílkovin a v neposlední řadě také vitamínů a minerálů. Přitom jsou chutné a u mnoha národů obhajují dokonce první příčky mezi konzumovanými potravinami. Co tedy způsobuje naši nechuť ke konzumaci této jinde oblíbené součásti jídelníčku?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy