REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka vrhavka

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tak tuto houby rozhodně nejezte! Již podle názvu je jasné, jak můžete dopadnout.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula emetica

Nejedlá ………….. Holubinka vrhavka je nejedlý druh holubinky, jedna z nejpalčivějších holubinek vůbec. Požití této houby může vyvolat zvracení, odtud její název, i když pochybuji, že by někdo pozřel celou plodnici právě pro její silnou palčivost.

Doba výskytu: červen až říjen

Roste na stinných a vlhčích stanovištích v jehličnatých i listnatých lesích, nejčastěji v trávě v podmáčených smrčinách, ale také v rašeliništích.

Klobouk až 100 mm, v mládí masitý, polokulovitý, později křehčí a vyklenutý, nakonec ploše rozložený a mírně vmáčklý, na okraji tupý a dlouho hladký, v dospělosti krátce rýhovaný, živě a sytě krvavě třešňově, nebo růžově červený. Pokožka klobouku hladká a lysá, za vlhka matně lesklá, slabě lepkavá, tenká, slupitelná do ½ klobouku.

Lupeny vysoké až 8 mm, v mládí husté, později prořídlé, tenké, křehké, ke třeni zaobleně připojené až skoro volné, dlouho bílé, později světle smetanové.

Třeň až 80 mm, válcovitý nebo mírně kyjovitý, pevný a plný, později změklý a křehký, podélně jemně vrásčitý lesklý, bílý, na bázi slabě žloutnoucí. Dužnina v mládí pevná, masitá, brzy houbovitě změklá, křehká, bílá,,pod pokožkou klobouku narůžovělá až načervenalá, ve stáří částečně žloutnoucí se slabě ovocným pachem a velmi palčivou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Velmi podobná je holubinka nádherná (R. nobilis) rostoucí v bučinách s tvrdou dužninou, holubinka sličná (R. lepida) s mentolovou chutí dužniny a za sucha dolíčkovitě rozpukanou pokožkou klobouku, holubinka březová (R. betularum) s kloboukem zbarveným jako květy šípkové růže, holubinka lesní (R. silvestris), ta roste na sušších stanovištích pod duby a borovicemi a má rýhovaný klobouk. Všechny tyto druhy jsou také nejedlé!

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy