REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka vodnatá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá houba rostoucí nehojně od srpna až do října v podmáčených smrčinách nebo pod smrky s břízou, na bažinatých místech nebo slatiništích.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula Amosa

Nejedlá ………….. Holubinka vodnatá je nejedlý druh houby, v kuchyni nemá žádné využití.

Doba výskytu: srpen až říjen

Roste nehojně až vzácně v podmáčených smrčinách nebo pod smrky s břízou, na bažinatých místech nebo slatiništích.

Klobouk až 70 mm, v mládí vyklenutý, brzy plochý až široce prohloubený, uprostřed někdy s hrbolem, občas mírně zprohýbaný, křehký, na okraji tenký, v dospělosti uzlinatě rýhovaný, růžově lilákový až červený, uprostřed tmavší, často nahnědlý nebo tmavohnědě lilákový. Pokožka klobouku mazlavě lepkavá, lesklá, slupitelná až ke středu klobouku.

Lupeny vysoké až 8 mm, tenké, průsvitné, středně husté později řídké, ke třeni úzce připojené, bílé, nakonec špinavě bělavé, při okraji někdy narůžovělé. Třeň až 80 mm, často vytáhlý, kyjovitý, na bázi ztenčený, pod kloboukem rozšířený, v mládí plný, později houbovitě vycpaný až skoro dutý, křehký, bílý, po nasáknutí vodou šednoucí. Dužnina bílá brzy změklá, křehká, s mírnou nepatrně palčivou chutí, vůně ovocná.

Atlas hub - Houby lupenaté Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Lze ji zaměnit za tyto nejedlé druhy; holubinka vrhavka (R. Emenitaca), nejpalčivější holubinka se živě červěně zbarveným kloboukem, holubinka březová (R. betularum), ta má světle narůžovělý klobouk, holubinka křehká (R.

f ragilis) má pevnější dužninu, žloutnoucí třeň a vůni po kokosu. Všechny tyto druhy jsou silně palčivé a pro houbaře bezvýznamné.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Rychlé a chutné svačiny pro děti i dospělé podle Drůbežářského závodu Klatovy

Září a s ním spojený začátek nového školního roku je pro každého jinak náročný. Děti se těší na nové zážitky a kamarády a rodiče organizují, jak všechno zvládnout. Jeden z důležitých úkolů pro rodiče je připravit dětem svačinu, která je nejen nasytí ale bude zároveň i velmi pestrá. Ideálním řešením je ovoce, zelenina a k tomu jednoduché ale vydatné tipy od Drůbežářského závodu Klatovy. Kombinace křupavého čerstvého pečiva, svěží zeleniny a Kuřecí prsní zauzené šunky nejvyšší jakosti krájené, která je oceněná značkou kvalitních potravin KLASA a certifikátem České cechovní normy nebo Kuřecího dětského junioru bez přidaných E, tak potěší nejen malého školáka, ale i teenagera a neodolají ani samotní rodiče.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Ochutnejte nejznámější jídla z dánské kuchyně

Dánská kuchyně je pro většinu z nás spíše velkou neznámou, při pohledu na typická dánská jídla však brzy zjistíte, že by byla chyba ji nevyzkoušet. Vyniká totiž použitím čerstvých, lokálních surovin s důrazem na ingredience, které se pěstují či chovají přímo v Dánsku. Jídla inspirovaná dánskou kuchyní si můžete dopřát v rámci Dánského menu, které bude k dostání už příští týden na všech pobočkách Bageterie Boulevard.

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy