REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka sličná

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tato holubinka je sice jedlá, ale pokrm připravený z těchto holubinek má nepříjemnou terpenovou příchuť.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula lepida

Jedlá ………….. Holubinka sličná je sice jedlá, ale málo chutná, pokrm připravený z těchto holubinek má nepříjemnou terpenovou příchuť.

Doba výskytu: červenec až září

Roste velmi hojně v lesích všeho druhu, nejvíce na teplejších a sluncem vyhřátých místech.

Klobouk až 120 mm, dlouho polokulovitý nebo vyklenutý, později ploše rozložený, mělce prohloubený, velmi tvrdý, tlustě masitý, dlouho hladký, ve stáří nepatrně rýhovaný, jasně rumělkově červený, na středu vybledlý do smetanové barvy. Pokožka přirostlá, matná, jemně sametová bělavě ojíněná, za sucha dolíčkovitě rozpraskaná, neslupitelná.

Lupeny vysoké až 12 mm, husté, pevné, pružné, později prořídlé, křehké, ke třeni zaobleně připojené až skoro volné, nejprve bílé, pak smetanové, někdy s načervenalým ostřím.

Třeň až 90 mm, válcovitý nebo mírně kyjovitý, nejprve plný a velmi tvrdý, později houbovitý, ojíněný, podélně vrásčitý, obvykle zčásti nebo celý růžový až načervenalý, někdy však celý bílý. Dužnina v mládí tvrdá, později změklá, bílá, pod pokožkou klobouku načervenalá, po poranění nepatrně žloutnoucí nebo rezavějící, s nakysle ovocnou vůní, mentolovou chutí, někdy s vůní po cedrovém dřevě.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Velmi podobná holubinka nádherná (R. nobilis), roste jen v bučinách, je drobnější a živěji zbarvená, příbuzná holubinka jitřenková (R. velutipes), ta má křehčí plodnice bílé třeně, nahořklou dužninu, pokožka lze sloupnout do ½ klobouku, holubinka ruměnná (R. pseudointegra) má nahořkle palčivou dužninu a pokožka klobouku lze sloupnout do ½ klobouku.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy