REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka skvrnitá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá holubinka a to pro svoji palčivou chuť. Je také poměrně vzácná, roste v teplých oblastech v listnatých lesích pod duby a habry.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula maculata syn. R. Veternosa, R. pseudoaurata

Nejedlá ……………… Holubinka skvrnitá je nejedlý, palčivý druh houby, v kuchyni zcela bez využítí.

Doba výskytu: červen až září

Roste vzácně v teplých oblastech v listnatých lesích pod duby a habry na sušších, vápenitých půdách. Je zařazena v Červeném seznamu jako ohrožený druh houby.

Klobouk až 100 mm, v mládí polokulovitý až vyklenutý, později plochý, uprostřed široce vmáčklý, pevný, masitý, na okraji hladký, jen v době zralosti krátce uzlinatý, rumělkově až jahodově červený, červenooranžový, meruňkově žlutý až okrově oranžový, ve středu odbarvený do okrové až žluté barvy, často rezavě, oranžově až červeně skvrnitý. Pokožka klobouku suchá, matná, za vlhka lesklá a slabě lepkavá, slupitelná jen při okraji klobouku nebo do 1/4 klobouku.

Lupeny vysoké až 12 mm, v mládí husté, později prořídlé, křehké, úzce připojené ke třeni, v mládí smetanové, pak okrově žluté, někdy s načervenalým ostřím, ve stáří rezavě až hnědě skvrnité.

Třeň až 80 mm, válcovitý, v mládí plný, masitý, později houbovitý až sklípkatý, hladký, bílý, na bázi často narůžovělý až načervenalý, ve stáří od báze žlutohnědě skvrnatějící až rezavějící. Dužnina pevná, bílá, po poranění rezavě hnědnoucím se slabou ovocnou nebo jablečnou vůní, podle některých autorů voní též po cedrovém dřevě. Je palčivé chuti.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Skvrnitým kloboukem a sytě žlutým výtrusným prachem se dá lehce odlišit od podobných druhů. V úvahu by připadala holubinka broskvová (R. persicina), holubinka citlivá (R. luteotacta) a holubinka krvavá (R. sanquinaria).

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy