REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka sesterská

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá houba rostoucí od června do října pod buky a duby s vtroušenými borovicemi.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula sororia

Nejedlá ……………….. Holubinka sesterská je nejedlá houba, v kuchyni zcela bez využití.

Doba výskytu: červen až říjen

Roste nehojně v listnatých lesích pod duby nebo buky s vtroušenými borovicemi, na písčitých a hlinitých vlhčích půdách, často podél cest.

Klobouk až 120 mm, v mládí polokulovitý, později sklenutý, na okraji mírně podehnutý, nakonec plochý a mírně vmáčklý až nálevkovitý, v mládí masitý, později křehký, na okraji ztenčený, často laločnatě zprohýbaný, výrazně a dlouze uzlinatě rýhovaný, tmavě až sépiově hnědý, uprostřed až černohnědý, při okraji šedě okrově hnědý, ve stáří rezavohnědě skvrnitý. Pokožka tenká, za sucha ojíněná a zdrsnělá, v dospělosti zřetelně radiálně vláknitá, za vlhka lepkavá a mírně lesklá, slupitelná do 1/2 klobouku.

Lupeny vysoké až 8 mm, v mládí dosti husté, později prořídlé, křehké, úzce připojené ke třeni, až téměř volné, bělavé až smetanové, později trochu našedlé, při okraji klobouku hnědočerveně, skvrnité.

Třeň až 70 mm, válcovitý, v mládí pevný, později křehký, někdy zakřivený, na bázi zúžený, podélně vrásčitý, ve stáří houbovitý až sklípkan, nakonec téměř dutý, bělavý, vzácně našedlý, v dospělosti na bázi rezavě hnědnoucí.

Dužnina pevná, později křehká, bělavá ve třeni hnědorezavá, intenzivně palčivá, mladé plodnice páchnou po spermatu, ve stáří slabě ovocně.

Možná záměna:

Za holubinku hřebílkatou (R. pectinatoides), která má slabě nahořklou chuť, holubinka hřebílkatá (R. amoenolens), ta vytváří menší plodnice a páchne po sýru camembert nebo též slabě spermaticky.

Autor textu: Dalibor Marounek, autor fotografie: J. Borovička

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cukrářské trendy 2020 podle Josefa Maršálka

Naše země zažije tento rok doslova a do písmene šok, co se cukrářské tvorby týče. Celý národ sleduje od 4. ledna soutěž Peče celá země. Prostřednictvím TV obrazovek, v hlavním vysílacím čase na ČT1 ji bude patřit deset víkendových sobot. Jedná se o osvědčený formát ze spojeného království, v originále The Great British Bakeoff. Dnes hraný ve 33 zemích celého světa. Všude tam, kde se objevil, způsobil převrat na poli domácího pečení a cukraření. Televize je skvělé médium a nás ve sladké tvorbě čeká to, co se za posledních 10 let stalo v gastronomii. Zákazník bude plošně edukován. Renesance.

číst dále ...

5 tipů jak dietně připravit kuřecí maso

Hledáte vhodné, chutné a přesto dietní způsoby na přípravu kuřecího masa? Vyzkoušejte osvědčených 5 tipů na jeho úpravu od Drůbežářského závodu Klatovy. „Fit vaření“ nemusí být jen o dušení masa, stačí se vyhnout zbytečnému tuku a oleji a máte vyhráno! Záleží především na dochucení a hře s kořením a bylinkami, to vše můžete sami ovlivnit!

číst dále ...

MatchaTea: Valentýnské recepty

Den svatého Valentýna je v Česku poměrně oblíbeným svátkem, a tak se okolo 14. února všechno kolem barví do růžových a červených odstínů. Už vás tyhle barvy nebaví? Zkuste na to letos jít jinak a vsaďte na zelenou s MatchaTea!

číst dále ...

Návrhář Pavel Berky uspěl i v kuchyni, bojuje v soutěži MasterChef Česko

Světoznámému módnímu návrháři Pavlu Berkymu už nestačí jen ateliér. Pustil se do vaření v soutěži MasterChef, která právě odstartovala na Nově a sklidil obrovský úspěch. Jako první ze soutěžících postoupil rovnou mezi 16 nejlepších.

číst dále ...

Nemůžete se dočkat letní grilovačky? Buďte trendy a rozpalte to už teď

Lidé se u ohně scházeli odjakživa. Již v pravěku ženy hlídaly plápolající oheň, aby nevyhasl, dokud se muži nevrátili z lovu s pořádným úlovkem. Svou symboliku měl i v tzv. temném středověku, když se pálil oheň v den, kdy se na kopcích scházely čarodějnice s ďáblem, aby společně domluvili, jak škodit lidem. Dnes se u ohně setkáváme za účelem stmelování – ať už s kytarou, nebo špekáčkem, častěji pak u grilu s vyhlídkou na příjemnou zábavu a skvělé jídlo.

číst dále ...

Mirror glaze cake

Video návod, jak vyrobit lesklý zrcadlový polevový dort. Můžete si vyrobit moderní dort, anglicky Mirror glaze cake, podle návodu tohoto videa z YOU TUBE z kanálu Tasty. Součástí videa je i text na recept v anglickém jazyce.

číst dále ...

15 nečekaných nápadů v kuchyni

V tomto videu vám ukážeme 15 užitečných nápadů pro vaši kuchyni. Sdílejte s přáteli tyto zajímavé vychytávky!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy