REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka ranná

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba rostoucí již od května na travnatých a mechovitých místech v jehličnatých lesích, nejčastěji ve smrčinách na prosluněných místech.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula nauseosa

Jedlá …………. Holubinka ranná je jedlý druh cenný brzkou dobou výskytu, za příznivých podmínek se objevuje už v květnu, je však křehká, málo masitá, nejlépe se hodí do směsí spolu s jinými masitějšími druhy hub.

Doba výskytu: květen až září

Roste na travnatých a mechovitých místech v jehličnatých lesích, nejčastěji ve smrčinách na prosluněných místech. Patří k holubinkám z nejčasnější dobou výskytu.

Klobouk až 50 mm, v mládí polokulovitý, později plochý, na středu mělce vmáčklý, tence masitý, křehký, na okraji tupý, v dospělosti uzlinatě rýhovaný, barevně velmi variabilní, růžově fialový, světle vínově červený, narůžovělý, olivově hnědavý až nažloutlý, žlutozelený, často v kombinaci těchto barev. Pokožka za vlhka lepkavá, lesklá, tenká, slupitelná do 1/2 klobouku.

Lupeny vysoké až 6 mm, v mládí hustší, později prořídlé, velmi křehké, na okraji klobouku tupé, úzce zaobleně připojené ke třeni až skoro volné, v mládí bělavé, později světle smetanové, ve stáří tmavě okrové až světle žluté s narůžovělým odstínem.

Třeň až 60 mm, válcovitý nebo kyjovitý, v mládí plný, později houbovitý až skoro dutý, křehký, bílý, ve stáří nebo za vlhka šednoucí. Dužnina bělavá i pod pokožkou klobouku, brzy změklá, křehká, po poranění a ve stáří šednoucí s nenápadným pachem a mírnou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Podobná holubinka cihlová (R. cessans), ta roste později, od září do listopadu, a roste především pod borovicemi, je také jedlá.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy