REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka pruhovaná

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá holubinka hodící se především do směsí. Roste od července do října nehojně ve smíšených lesích.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula insignis syn. R. livescens

Jedlá …….. Holubinka pruhovaná je jedlý druh houby, pro svoji křehkost ji mícháme nejlépe s masitějšími druhy a používáme do směsí.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste nehojně ve smíšených lesích, často na vlhčích humózních půdách podél cest, na travnatých místech při okraji lesa.

Klobouk až 70 mm, v mládí vyklenutý, později plochý a na středu vmáčklý, někdy nepravidelně nebo mírně zvlněný, na okraji v mládí hladký, později brázditý až zrnitě rýhovaný, na okraji tenký, ostrý, bledě popelavě nahnědlý, sazově hnědošedý, sépiově až umbrově hnědý, někdy bělavě až krémově vybledlý. Pokožka pružná, za vlhka lepkavá až lesklá, slupitelná až do 1/2 klobouku.

Lupeny vysoké až 9 mm, středně husté, později prořídlé, křehké, úzce přirostlé ke třeni, brzy smetanové a hnědorezavě skvrnité. Třeň až 60 mm, válcovitý, nejprve pevný, později houbovitý sklípkan až skoro dutý, podélně vrásčitý, v horní části ojíněný, bělavý, později šednoucí, na bázi často citronově žlutě zbarvený. Dužnina bělavá, pod pokožkou klobouku našedlá, křehčí, ve třeni šednoucí s mírnou chutí a slabě nakyslou vůní.

Možná záměna:

Nejedlá holubinka hřebínkatá (R. pectinatoides), nemá na bázi žlutě zabarvený třeň a její chuť je nahořklá. Nejedlá holubinka hřebílkatá (R. amoenolens), ta má palčivou chuť a voní při zasychání jako sýr camembert. Nejedlá holubinka sesterská (R. sororia), má silně palčivou chuť a spermatický nebo po ovoci zápach.

Autor textu: Dalibor Marounek, autor fotografie: J. Borovička

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Zavařujeme (sterilujeme), nakládáme zeleninu – ty nejlepší recepty na zpracování zeleniny na jednom místě!

Přes léto a na začátku podzimu je ten správný čas připravit si nějaké ty zeleninové dobroty na zimu. Zavařená zelenina ve sklenicích nám poslouží nejen jako chutná příloha, ale některé sterilované výrobky ze zeleniny jsou skvělé jako polotovar, surovina na přípravu různých dalších pokrmů, například teplých omáček, do polévek, pod maso, či na přípravu dušených příloh. Ty nejlepší recepty na zavařenou, případně nakládanou zeleninu, z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, najdete právě zde.

číst dále ...

Soutěž Svačina roku Rio Mare má rekordní účast a mediálního partnera

Soutěž Svačina roku Rio Mare vstupuje do 7. ročníku s rekordní účastí škol i studentů. I letos mladí kuchaři soutěží o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Novinkou soutěže je rozšíření hlavních surovin o Rio Mare makrely a sardinky. Soutěž pořádá výhradní distributor značky Rio Mare na českém trhu společnost Bolton Czechia. Mediálním partnerem soutěže jsou regionální noviny Deník.

číst dále ...

U Galerie Vaňkovka se uskuteční Food Truck Festival. Gastronomický zážitek připraví 21 dodávek a 12metrový vagón

Na další várku dobrot se mohou od 11. do 13. října těšit návštěvníci Food Truck Festivalu, který se odehraje v prostorách vedle Galerie Vaňkovka. Na pultech občerstvovacích dodávek nebudou chybět například populární burgery s vyladěnými recepturami, roast beefy, kachní paličky, mexické tacos, ale i méně tradiční jídla jako kanadské hranolky poutine či čínské knedlíčky Dim Sum. Část výtěžku z prodeje občerstvení poputuje na konto Nadace Emil podporující mladé hendikepované sportovce.

číst dále ...

Rozdá se 300 žemlovek zdarma. Zachraň jídlo tím oslaví vznik kuchařky

Večer 16. října bude ve znamení “záchranářských” receptů. V Pražském kreativním centru oslaví iniciativa Zachraň jídlo vznik nové kuchařky Zachraň jídlo v kuchyni, která obsahuje 100 receptů, jak doma neplýtvat jídlem. Během happeningu rozdají dobrovolníci 300 porcí luxusních žemlovek ze surovin, které by se jinak nevyužily. Kromě křtu kuchařky a výdeje žemlovek bude na místě bohatý program: od workshopů na výrobu sušenek z dužiny, promítání filmu o plýtvání jídlem, výstavy až po drinky ze “zachráněného” ovoce. Vstup na akci je zdarma.

číst dále ...

Zdravá hravá snídaně pro malé i velké

Snídaně je základ dne. Říkají to babičky, maminky i odborníci. První ranní pokrm nás nastartuje, dodá nám energii a často určí i náladu, která nás bude provázet po zbytek dne. Nezapomínejte proto snídat a dopřejte si na to dostatek času. A to naučte i své děti.

číst dále ...

Proč nejíme luštěniny?

Všichni víme, že jsou luštěniny zdravé, plné vlákniny a bílkovin a v neposlední řadě také vitamínů a minerálů. Přitom jsou chutné a u mnoha národů obhajují dokonce první příčky mezi konzumovanými potravinami. Co tedy způsobuje naši nechuť ke konzumaci této jinde oblíbené součásti jídelníčku?

číst dále ...

Hurá do školy po pořádné snídani

Ráno nepřemýšlíme jen nad tím, jakou svačinu svým potomkům přibalit s sebou do školy. Hlavu nám často také zamotá rozhodování, co připravit k snídani. Pokud vám došla inspirace a chcete zkusit něco nového, určitě oceníte pár tipů na zdravé a hravé snídaně, které „dělají den“. Nezbývá-li vám na ně v každodenním shonu čas, pusťte se do jejich přípravy o víkendu, kdy můžete zapojit i děti. Jak vybírat suroviny a na co si dát pozor?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy