REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka podrusá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Výborná jedlá houba rostoucí od června do září nehojně v listnatých i smíšených lesích.


Atlas hub - lupenaté - holubinkyLatinsky: Russula alutacea

Jedlá ………….. Výborný jedlý druh všestranně použitelný.

Doba výskytu: červen až září

Roste nehojně v listnatých a smíšených lesích, nejvíce pod buky a duby na vápenitých půdách.

Klobouk až 100 mm, v mládí vyklenutý, později ploše rozložený, uprostřed vmáčklý, v mládí pevně masitý, později houbovitě změklý, v dospělosti krátce rýhovaný, vínově červený, vínově nahnědlý, někdy s purpurově červenými nebo nafialovělými odstíny.

Pokožka lysá, za vlhka slizská, za sucha matná, slupitelná do 1/2 klobouku. Lupeny vysoké až 10 mm, středně husté, velmi křehké, lámavé, smetanové, později okrově až žlutě zbarvené s naoranžovělým odleskem.

Třeň až 80 mm, nepravidelně válcovitý, pod kloboukem mírně rozšířený, k bázi zúžený, v mládí tvrdý, pevný, později pod korovitou vrstvou houbovitě změklý, bílý, vzácně s narůžovělým odstínem. Dužnina brzy křehká, bílá nebo světle citronově, žlutá s mírnou nenápadnou ovocnou vůní, podle některých autorů jahodovou vůní a příjemnou chutí.

Atlas hub - lupenaté - holubinky Atlas hub - lupenaté - holubinkyMožná záměna:

Příbuzná jedlá holubinka olivová – Russula olivacea, má zčeřenou pokožku klobouku, narůžovělý třeň a vytváří mohutnější plodnice.

Také jedlá holubinka slanečková – Russula graveolens se liší tvrdší konzistencí plodnic a slanečkovou vůní.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Chřestová sezóna je tu! Inspirujte se našim výběrem 14 nejlepších receptů z chřestu

Nejlepší osvědčené recepty na přípravu chřestu na jednom místě. Vyzkoušejte zapékaný, grilovaný nebo vařený chřest. Ovšem chřest můžete také zamrazit nebo naložit, sterilovat a využít pak v kuchyni po celý rok!

číst dále ...

Jídlo u ledu: Jak správně mrazit a co do mrazničky nepatří

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes nechybí v žádné domácnosti mraznička, která nám umí vytrhnout trn z paty, když dojdou čerstvé potraviny, zvládne pojmout nával masa ze zabijačky nebo obří várku ovoce ze zahrádky. I mražení potravin ale má svá pravidla. Čím se řídit, aby vám jídlo v mrazničce vydrželo a hlavně chutnalo?

číst dále ...

Trhané vepřové i hovězí maso krok za krokem

Ozvláštněte svou grilovací párty pochoutkou v podobě trhaného masa. Vybírat lze z kousků hovězích i vepřových, vždy ale volte kvalitu. Jen ta dodá vaší gurmánské specialitě tu pravou chuť.

číst dále ...

BRANDNOOZ BOX KVĚTINOVÁ NADÍLKA 2021 – balíček plný novinek

Přišlo jaro a s ním i další Brandnooz box pro rok 2021, který přinesl inspiraci nových chutí a zajímavých produktů k otestování. Nyní se s námi ponořte do nového boxu a pojďme zhodnotit produkty.

číst dále ...

Recepty s regionální potravinou – Rychle, chutně a lokálně – zkuste naše červnové recepty

Co nám přinese červen? Že by ještě aprílové počasí jako v květnu? Těžko soudit. Ale rozhodně si zase můžete začít chystat zástěry a připravit se na pořádnou dávku receptů z lokálních surovin a výrobků. Farmáři ocenění Regionální potravinou si totiž zaslouží, abychom jejich jedinečné produkty znali a zamilovali si je. Vyrábějí je totiž s láskou a touhou poskytnout nám originální chuťový zážitek. Protentokrát jsme je zakomponovali do pečených rajčat, trhacího bochníku se sýrem a česnekem, kuřecích špízů na medu a pivě a maltašek plněných griliášem. Jde o originální, ale přitom lehké pohoštění pro přátele u grilu a piva.

číst dále ...

Celozrnná mouka jako důležitý zdroj vlákniny

Počet lidí, kteří se zajímají o své zdraví, správnou životosprávu a s tím související zdravou výživu se v posledních letech stále zvyšuje. Při výběru potravin proto hledíme nejen na to, jak potravina vypadá a chutná, ale stále častěji nás také zajímá, jaké výživové nebo zdravotní benefity nabízí. Jednou z látek, kterých máme v našich podmínkách výrazně méně než by bylo vhodné, je vláknina. K jejímu doplnění přitom stačí jednoduchý trik – vyměňte bílou mouku za celozrnnou.

číst dále ...

V Česku výrazně vzrostl počet flexitariánů. Lidí, kteří konzumují maso jen příležitostně je už jedna čtvrtina

Češi jsou nadále převážně národem masožravců, masné produkty pravidelně do svého jídelníčku zařazuje celých 69 % populace. Výrazně však vzrůstá počet těch, kteří maso či ryby konzumují pouze příležitostně. Dle dat z aktuálního výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nekonzumuje 6 % respondentů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy