REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka mandlová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Patří mezi nejchutnější druhy holubinek, které je možné sbírat.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula vesca

Jedlá ………….. Holubinka mandlová je velmi chutný druh holubinky, ceněná skoro jako hřib. V Podkrkonoší jí lidově říkají holubinka hříbková, svůj název dostala podle příjemné chuti. V kuchyni všestranně využitelná, na omáčky, do polévek, směsí, mladé plodnice se hodí nakládat do octového nálevu. Lze ji také přírodně opékat, grilovat. Výborná je na houbové matjesy.

Doba výskytu: květen až září

Roste velmi hojně v lesích všeho druhu na sušších a výslunných místech, nejvíce v doubravách.

Klobouk až 120 mm, v mládí polokulovitý, později klenutý, plochý, na okraji ztenčený, uprostřed mělce vmáčklý, tvrdý, masitý, mírně slizský, zbarvený velmi variabilně, nejčastěji masově, růžově, červeně, někdy okrově či nahnědle, jindy vínově hnědě, vyjímečně modrošedě, šedě naolivověle, vzácně bývá klobouk dokonce celý bělavý. Pokožka klobouku slupitelná až do ½ klobouku.

Lupeny vysoké až 10 mm, tenké, husté, krátce sbíhavé na třeň, v mládí bělavé, později světle smetanové, po poranění na ostří rezavějící. Třeň až 70 mm, tlustý, válcovitý, tvrdý, pevný, na bázi zůžený, podélně vrásčitý, bílý, v dolní části často rezavě nebo okrově nažloutlý. Dužnina bílá po poranění rezavějící, nasládlá, chutnající jako lískové oříšky, vůně nevýrazná.

Atlas hub - Houby lupenaté Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Podobá se více druhů holubinek, vzhledem k velké variabilitě klobouku. V úvahu připadá jedlá holubinka bukovka (Russula egida), převládá však zelenohnědé zabarvení klobouku. Masově červeně je zbarvená například jedlá holubinka jahodová (Russula paludosa) ta roste v jehličnatých lesích a má třeň s červenými tóny.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy