REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka jahodová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba rostoucí velmi hojně ve vlhčích borových a smrkových lesích převážně v mechu, vřesu, mezi borůvčím a brusinkami.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula paludosa

Jedlá ………… Holubinka jahodová je jedlý druh houby všestranně použitelný.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste velmi hojně ve vlhčích borových a smrkových lesích převážně v mechu, vřesu, mezi borůvčím a brusinkami. Je častá na bažinatých půdách a rašeliništích. Český název je též holubinka vláhomilná.

Klobouk až 150 mm, v mládí polokulovitý, později plochý a mělce vmáčklý, masitý, pružný, později křehčí, na okraji ztenčený, krátce rýhovaný, tmavě až světle krvavě nebo jahodově červený, často vybledlý do oranžové nebo smetanově nažloutlé barvy. Pokožka lysá, hladká, za sucha matná, lesklá, za vlhka slizská, lepkavá, slupitelná do 1/2 klobouku.

Lupeny až 10 mm, v mládí husté, později prořídlé, křehké, úzce až zaobleně připojené ke třeni, v mládí bělavě smetanové, nakonec světle okrové, na ostří někdy načervenalé.

Třeň až 100 mm, válcovitý až mírně kyjovitý, ojíněný, jemně žilkovaný, zpočátku pevný, plný, později houbovitě změklý až pórovitě dutý, bílý, zčásti narůžovělý nebo načervenalý, ve stáří na bázi našedlý. Dužnina v mládí pevná, později měkčí, bílá u starších plodnic, šednoucí s nenápadným slabě ovocným pachem a mírnou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Na podobných místech roste holubinka odbarvená (R. decolorans), ta má však třeň pouze bílý a ve stáří šednoucí dužninu. Podobná je i holubinka Velenovského (R. velenovskyi), vytváří menší plodnice a na klobouku uprostřed s hrbolkem. Oba druhy jsou též jedlé.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Rychlé občerstvení pro nečekanou návštěvu? Vsaďte na oblíbené dipy

Občas se to stane každému z nás. Návštěva už přešlapuje za dveřmi a mezitím, co nám v hlavě vzniká plán na degustační menu, obrátíme lednici vzhůru nohama. Kde nic, tu nic. Hosté už zaujímají pozice na sedačce a stůl pořád zeje prázdnotou. Nepanikařte, situaci vždy zachrání jakýkoliv chutný dip. A my pro vás máme rovnou tři rychlé recepty ze surovin, které doma najdete vždycky.

číst dále ...

Vánoční trio – hrách, čočka a kroupy

Hrachová polévka, čočka a houbový kuba. Oblíbená vánoční trojka, kterou schválí i výživový poradce. Jak na tyhle stálice, aby si pošmákli i ti nejzarytější odpůrci všeho zdravého?

číst dále ...

Prosinec provoněný tradičním pečením

Podzim rychle utekl a je tu zima. Jste připraveni na prosinec, pravděpodobně nejoblíbenější měsíc všech dětí? Nechte se inspirovat a připravte svým nejbližším pohádkové dezerty inspirované adventními svátky.

číst dále ...

Silvestrovské rychlovky

Letošní oslava Silvestra připadá na všední den. Po práci vám tedy mnoho času na pohoštění pro přátele nezbyde. Příprava tedy musí být rychlá a ideálně ještě originální a dobrá. To vše splňují naše tři silvestrovské recepty. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

číst dále ...

Připravte si se svými dětmi a projektem Naskoč na mléčnou vlnu zajímavé vánoční cukroví

Vánoce jsou za dveřmi a ve většině domácností už pomalu ale jistě voní vánoční cukroví. Období, které děti zbožňují. Projekt „Naskoč na mléčnou vlnu“ vám přináší tipy na cukroví, které můžete spolu se svými dětmi připravit.

číst dále ...

Horké alkoholické (nejen) vánoční nápoje

Výběr 22 nejlepších receptů na horké zimní alkoholické nápoje na jednom místě! Horké zimní nápoje kombinované s něčím ostřejším patří odedávna do receptáře všech šikovných hospodyněk. Dokáží totiž zahřát nejen na těle, ale také na duši. Máme tu pro vás TOP výběr těch nejlepších receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na horké drinky připravené, nebo jen nastavené, právě kapkou něčeho ostřejšího. Nejen, že zahřejí, ale dokáží také provonět celý dům a vytvořit tak skvělou zimní domácí pohodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy