REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka jahodová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba rostoucí velmi hojně ve vlhčích borových a smrkových lesích převážně v mechu, vřesu, mezi borůvčím a brusinkami.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula paludosa

Jedlá ………… Holubinka jahodová je jedlý druh houby všestranně použitelný.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste velmi hojně ve vlhčích borových a smrkových lesích převážně v mechu, vřesu, mezi borůvčím a brusinkami. Je častá na bažinatých půdách a rašeliništích. Český název je též holubinka vláhomilná.

Klobouk až 150 mm, v mládí polokulovitý, později plochý a mělce vmáčklý, masitý, pružný, později křehčí, na okraji ztenčený, krátce rýhovaný, tmavě až světle krvavě nebo jahodově červený, často vybledlý do oranžové nebo smetanově nažloutlé barvy. Pokožka lysá, hladká, za sucha matná, lesklá, za vlhka slizská, lepkavá, slupitelná do 1/2 klobouku.

Lupeny až 10 mm, v mládí husté, později prořídlé, křehké, úzce až zaobleně připojené ke třeni, v mládí bělavě smetanové, nakonec světle okrové, na ostří někdy načervenalé.

Třeň až 100 mm, válcovitý až mírně kyjovitý, ojíněný, jemně žilkovaný, zpočátku pevný, plný, později houbovitě změklý až pórovitě dutý, bílý, zčásti narůžovělý nebo načervenalý, ve stáří na bázi našedlý. Dužnina v mládí pevná, později měkčí, bílá u starších plodnic, šednoucí s nenápadným slabě ovocným pachem a mírnou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Na podobných místech roste holubinka odbarvená (R. decolorans), ta má však třeň pouze bílý a ve stáří šednoucí dužninu. Podobná je i holubinka Velenovského (R. velenovskyi), vytváří menší plodnice a na klobouku uprostřed s hrbolkem. Oba druhy jsou též jedlé.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Cukrářské trendy 2019 (podle Josefa Maršálka, pekařského a cukrářského mistra)

Vrstvení, Pastel de Nata, Metalická cukrařina…. to je výčet jen několika nových trendů patřících mezi nejoblíbenější cukrářské praktiky současnosti. V tomto článku najdete výčet těch nejoblíbenějších, jak je sepsal Josef Maršálek, pekařský a cukrářský mistr.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy