REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka hřebínkatá

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá houba rostoucí hojně ve smíšených lesích a to od července do října.


Atlas mořských rybLatinsky: Russula pectinatoides

Nejedlá ……………….. Holubinka hřebínkatá je nejedlá houba, v kuchyni zcela bez využití.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste hojně ve smíšených lesích, velmi často v trávě podél cest, ale také v alejích a parcích.

Klobouk až 70 mm, v mládí vyklenutý, později ploše rozložen,ý uprostřed prohloubený, na okraji ostrý, v mládí hladký, později uzlinatě rýhovaný, žlutě okrový, okrově hnědý, světle hnědavě našedlý, uprostřed obvykle tmavší, na okraji vybledající. Pokožka pružná, tence masitá, průsvitná, lesklá a lepkavá, slupitelná do 1/3 klobouku.

Lupeny vysoké až 7 mm, v mládí středně husté, později prořídlé, tenké, úzce přirostlé ke třeni, v mládí bělavé, později smetanové, po poranění hnědavě nebo okrově rezavějící.

Třeň až 60 mm, válcovitý, tlustý nebo mírně kyjovitý, plný a pevný, později houbovitě sklípkan, bělavý, při bázi rezavě naoranžovělý nebo okrově načervenalý. Dužnina v mládí pevná, později křehká, v mládí bílá, pak šedavě okrově nažloutlá až narezavělá, s nepříjemným nakyslým ovocným pachem a nahořklou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Lze zaměnit za tyto nejedlé druhy holubinek: holubinku hřebenitou (R. pectinata), holubinku hřebílkatou (R. amoenolens), holubinku sesterskou (R. sororia), holubinku pruhovanou (R. insignis).

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy