REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka hořkomandlová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá holubinka rostoucí od července do září v listnatých lesích, nejčastěji pod duby, habry, méně často pod jehličnany, pod borovicemi.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula laurocerasi

Nejedlá ………….. Holubinka hořkomandlová je nejedlý druh houby, v kuchyni nemá žádné uplatnění.

Doba výskytu: červenec až září

Roste nehojně v listnatých lesích, nejčastěji pod duby, habry, méně často pod jehličnany, pod borovicemi, jak na kyselých, tak vápenitých půdách.

Klobouk až 80 mm, v mládí polokulovitý, na okraji podvinutý, později plochý, uprostřed mělce vmáčklý, středně masitý, zrnitě až hrbolkatě brázditý, okrově žlutý nebo medově okrový, někdy s rezavě hnědavým odstínem, později hnědě nebo hněděrezavě skvrnitý. Pokožka tenká, pružná, za vlhka lepkavá, za sucha matně lesklá, slupitelná do 1/3 klobouku.

Lupeny vysoké až 8 mm, tenké, v mládí husté, později prořídlé, křehké, úzce připojené ke třeni, v mládí bělavé, pak světle smetanové, ve stáří rezavějící až hnědnoucí. Třeň až 90 mm, válcovitý, v mládí tvrdý a plný, později pod tlustší korovitou vrstvou houbovitě změklý sklípkan, podélně jemně rýhovaný, bělavý, odspodu rezavějící, hnědnoucí. Dužnina v mládí tvrdá, později změklá, bílá, ve spodní části třeně rezavějící s intenzivní vůní po hořkých mandlích a palčivou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Podle vůně dobře určitelný druh, po hořkých mandlích sice nevoní, ale jsou si velmi podobné makroskopicky. Možná je nejedlá holubinka smrdutá (R. foetens) a holubinka zápašná (R. subfoetens).

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Chřestová sezóna je tu! Inspirujte se našim výběrem 14 nejlepších receptů z chřestu

Nejlepší osvědčené recepty na přípravu chřestu na jednom místě. Vyzkoušejte zapékaný, grilovaný nebo vařený chřest. Ovšem chřest můžete také zamrazit nebo naložit, sterilovat a využít pak v kuchyni po celý rok!

číst dále ...

Mladé maso překvapí a zpestří jarní menu

Chystáte se se sílícím sluncem pustit do vaší kuchyně i nové recepty? Pokud ano, máme pro vás tip. Upečte si kromě tradičního jarního kuřátka i pečínku z mladého masa. Jeho sezóna začíná začátkem května a ekofarmy tak nabídnou bohatý výběr čerstvého jehněčího, kůzlečího nebo telecího masa. Ale pamatujte, to, co udělá v jarní kuchyni z obyčejného obědu výjimečný zážitek, není speciální recept, ale kvalitní potraviny pocházející z produkce ekologického zemědělství.

číst dále ...

Překvapte maminku vlastnoručně vyrobenou dobrotou

Druhá květnová neděle bude tradičně patřit všem maminkám. Chcete-li tu svou opravdu potěšit, zapomeňte letos na kupované dárky a obdarujte ji lahůdkou vlastní výroby. Inspiraci najdete v receptech od České veganské společnosti, díky kterým budete na Den matek myslet navíc také na matičku Zemi. Ať už vsadíte na lívance do postele, veganský tvarohový dort či svěží jahodový koláč, určitě si společně skvěle pochutnáte.

číst dále ...

Ta nejlepší zmrzlina je domácí

Teplé dny se blíží a my pomalu odlehčujeme nejen šatník, ale i jídelníček. Pokud máte chuť na něco sladkého a přitom osvěžujícího, vyzkoušejte domácí zmrzlinu. Receptů už existuje nespočet a pokud si troufáte i na vlastní experimentovaní, kreativitě se meze nekladou. V pohodlí a bezpečí domova vám tím správným „sparring partnerem“ bude výrobník zmrzliny The Smart Scoop BCI600 od prémiové značky Sage.

číst dále ...

Jak na domácí přípravu kávy

Milovníci dobré kávy nejsou odkázáni jenom na návštěvu kavárny. Dobrou kávu si můžete připravit dokonce i doma. Stačí si vybrat dobrý kávovar. Jak zvolit ten správný? Na samém počátku je vhodné si položit některé základní otázky. Zejména si tak promyslete, jak často budete svůj kávovar využívat….

číst dále ...

Kozí jogurty Bon Lait: Poznejte tu pravou chuť Francie

Ne nadarmo jsou výrobky z kozího mléka považovány za jedny z nejlepších a nejzdravějších. Není divu, kozí mléko totiž působí pozitivně nejen na nervovou soustavu, ale i na imunitní systém, pokožku a celý trávící trakt. Má se za to, že kozí mléko dokonce funguje jako prevence nádorových onemocnění.

číst dále ...

Připravte si osvěžující italské semifreddo: dezert ze zmrzliny a žloutků

Částečně zmrzlý dezert italského původu v létě utiší chuť na sladké i studené. Dezert ze zmrzliny, žloutků a cukru na sebe bere spoustu lákavých podob a rozhodně mezi nimi najdete takovou, do níž se zamilujete.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy