REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka dubová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá, ale velmi vzácně rostoucí houba, proto ji nesbíráme, ale chráníme!


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula ilicis

Jedlá …………… Holubinka dubová je jedlá, ale pro svoji vzácnost ji raději nesbíráme! Nálezy by se měly dokladovat a oznámit mykologickým pracovištím, kontakt najdete na www.myko.cz.

Doba výskytu: červen až červenec

Roste velmi vzácně pod dubem cesmínovým a dubem pýřitým a to na velmi teplých a na vápenec bohatých stanovištích. V České republice je známá jen z jedné lokality, z důvodu vzácného výskytu bude zařazena do Červeného seznamu.

Klobouk až 120 mm, v mládí polokulovitý, na okraji podehnutý, později sklenutý, uprostřed vmáčklý, někdy laločnatě zprohýbaný, ve stáří téměř nálevkovitý s nepatrně rýhovaným okrajem, barevně velmi variabilní, nejprve bělavě smetanový, pak s masovými či růžovými odstíny, jindy šedě namodralý, občas vybledlý do smetanově okrové barvy. Na poškozených místech narezavěle skvrnitý. Pokožka za vlhka lesklá a lepkavá, za sucha matná, slupitelná do 1/3 klobouku.

Lupeny vysoké až 8 mm, v mládí husté, později prořídlé, nejprve pevné, pružné, později křehké, smetanové, nakonec světle okrové, ve stáří občas rezavějící.

Třeň až 60 mm, válcovitý, směrem k bázi zúžený, nejprve tvrdý, pevný, později houbovitě změklý, hladký nebo slabě žilkovaný, na bázi rezavě skvrnitý, po otlačení šednoucí. Dužnina bílá, v mládí masitá, tvrdá, později houbovitě změklá s nenápadným ovocným pachem a mírnou chutí.

Možná záměna:

Může být zaměněna za holubinku sivou (R. grisea), holubinku dužnatou (R. medulata), holubinku mandlovou (R. vesca), důležitým znakem je u toho druhu růst pod výše zmíněnými duby.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy