REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka cihlová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedlá houba rostoucí od září do listopadu v jehličnatých lesích, nejčastěji v mechu a jehličí pod borovicemi.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula amethystina

Jedlá …………. Holubinka cihlová je jedlý druh všestranně využitelný. Pro svoji drobnost a křehkost se však hodí nejlépe do směsí s jinými druhy hub.

Doba výskytu: září až listopad

Roste nehojně v jehličnatých lesích, nejčastěji v mechu a jehličí, pod borovicemi.

Klobouk až 70 mm, v mládí polokulovitý, později plochý až vmáčklý, na okraji tupý, někdy mírně zprohýbaný, ve stáří na okraji jemně rýhovaný, cihlově vínově až karmínově červený, nebo kalně purpurový až lilákový. Pokožka za sucha lysá a matná, za vlhka lesklá,,mírně lepkavá,,slupitelná do 2/3 klobouku.

Lupeny vysoké až 7 mm, v mládí husté, později prořídlé, křehké, na okraji tupé, u třeně mírně vykrojené skoro volné, smetanové,,později světle okrové až skoro žluté.

Třeň až 60 mm, válcovitý nebo kyjovitě rozšířený, v mládí plný, později houbovitě změklý, uvnitř sklípkan, křehký, podélně jemně vrásčitý, bílý, ve stáří a po otlačení špinavě hnědnoucí. Dužnina pevná, bílá, pod pokožkou klobouku nažloutlá, ve třeni někdy našedlá s nenápadným pachem a nevýraznou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Podobná holubince ranné (R. nauseosa), která se vyskytuje však dříve, už v červnu a roste ve smrčinách.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Rychlé občerstvení pro nečekanou návštěvu? Vsaďte na oblíbené dipy

Občas se to stane každému z nás. Návštěva už přešlapuje za dveřmi a mezitím, co nám v hlavě vzniká plán na degustační menu, obrátíme lednici vzhůru nohama. Kde nic, tu nic. Hosté už zaujímají pozice na sedačce a stůl pořád zeje prázdnotou. Nepanikařte, situaci vždy zachrání jakýkoliv chutný dip. A my pro vás máme rovnou tři rychlé recepty ze surovin, které doma najdete vždycky.

číst dále ...

Vánoční trio – hrách, čočka a kroupy

Hrachová polévka, čočka a houbový kuba. Oblíbená vánoční trojka, kterou schválí i výživový poradce. Jak na tyhle stálice, aby si pošmákli i ti nejzarytější odpůrci všeho zdravého?

číst dále ...

Prosinec provoněný tradičním pečením

Podzim rychle utekl a je tu zima. Jste připraveni na prosinec, pravděpodobně nejoblíbenější měsíc všech dětí? Nechte se inspirovat a připravte svým nejbližším pohádkové dezerty inspirované adventními svátky.

číst dále ...

Silvestrovské rychlovky

Letošní oslava Silvestra připadá na všední den. Po práci vám tedy mnoho času na pohoštění pro přátele nezbyde. Příprava tedy musí být rychlá a ideálně ještě originální a dobrá. To vše splňují naše tři silvestrovské recepty. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

číst dále ...

Připravte si se svými dětmi a projektem Naskoč na mléčnou vlnu zajímavé vánoční cukroví

Vánoce jsou za dveřmi a ve většině domácností už pomalu ale jistě voní vánoční cukroví. Období, které děti zbožňují. Projekt „Naskoč na mléčnou vlnu“ vám přináší tipy na cukroví, které můžete spolu se svými dětmi připravit.

číst dále ...

Horké alkoholické (nejen) vánoční nápoje

Výběr 22 nejlepších receptů na horké zimní alkoholické nápoje na jednom místě! Horké zimní nápoje kombinované s něčím ostřejším patří odedávna do receptáře všech šikovných hospodyněk. Dokáží totiž zahřát nejen na těle, ale také na duši. Máme tu pro vás TOP výběr těch nejlepších receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na horké drinky připravené, nebo jen nastavené, právě kapkou něčeho ostřejšího. Nejen, že zahřejí, ale dokáží také provonět celý dům a vytvořit tak skvělou zimní domácí pohodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy