REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Holubinka broskvová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nejedlá holubinka rostoucí nehojně  až vzácně od července do října v listnatých lesích.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Russula persicina syn. R. Luteotacta, R. intactior

Nejedlá ……………… Holubinka broskvová je nejedlý, palčivý druh houby, v kuchyni zcela bez využítí.

Doba výskytu: červenec až říjen

Roste nehojně až vzácně v teplejších listnatých lesích, nejčastěji pod buky, duby, lípami, lískami a to na vápenitém podloží.

V Červeném seznamu je uvedena jako zranitelný druh.

Klobouk až 80 mm, v mládí vyklenutý, později plochý a široce vmáčklý, někdy nepravidelně zprohýbaný, na okraji podehnutý, tenký a dlouho hladký, v době zralosti krátce rýhovaný, růžově nebo živě krvavě červený, často vybledávající do bělavě smetanové barvy, vzácně od mládí bělavý. Pokožka přirostlá, slupitelná jen při okraji, matná, hladká, jemně vrásčitá.

Lupeny vysoké až 7 mm, v mládí husté, později prořídlé, křehké, úzce zaobleně přirostlé ke třeni, bělavé, později smetanové.

Třeň až 60 mm, válcovitý až mírně kyjovitý, v mládí tvrdý a plný, později změklý a sklípkatý, lysý a jemně vrásčitý, bílý, někdy s části narůžovělý. Dužnina zpočátku tvrdá, později změklá, bílá, pod pokožkou klobouku narůžovělá s nenápadně ovocně nakyslou vůní a palčivou chutí.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Holubinka krvavá (R. sanquinaria) roste v jehličnatých lesích, holubinka citlivá (R. luteotacta) roste v listnatých lesích a liší se žloutnutím plodnic, lze je rozeznat mikroskopicky podle výtrusů a výtrusného prachu, holubinka skvrnitá (R. maculata) roste rovněž v listnatých lesích a má červenooranžově skvrnatějící klobouk, také jiné mikroskopické znaky.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy