REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Havel Václav

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Čs. prezident (29.12.1989 – 20. 7. 1992.), bývalý prezident ČR od 26.1.1993, spisovatel a politik Havel Václav (narozen 5. října 1936 v Praze – zemřel 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček).


Jeho první manželka Olga Havlová, rozená Šplíchalová se narodila 11. července 1933 v Praze a zemřela 27.

ledna 1996 v Praze – poprvé se oženil 9. července 1964 má velice vřelý vztah k vaření. Do jisté míry je tvůrčím člověkem a podobný je i jeho přístup k vaření. Nikdy nevaří podle knih, ale jídla si vymýšlí nebo vaří jídla známá jako je svíčková, Kung-pao, koření je jeho záliba. Vaří s různými obměnami, jídla si vymýšlel už ve vězení a některé recepty si napsal i na papír. O jídlech se mu zdálo i ve snech ve vězení.

V poslední době svého prezidentování si oblíbil tento recept:

3/4 kg sekané, půl kila semletých jater se společně smíchá, přidá se mletý zázvor, česnek, mletý pepř, majoránku, hladkou mouku, strouhanku a vytvoříme játrové karbanátky nebo také játrové knedlíčky. Jídlo je pro něj velká relaxace. Radost z vaření se stupňuje při jeho dokončování a radost vrcholí při servírování, když ostatním chutná, i když on sám nejí. Jako kuchař je daleko ctižádostivější než jako prezident a spisovatel.

V Rudolfově galerii na pražském Hradě se při volbách prezidenta Václava Havla dne 5. července 1990 podávala mimo jiné dršťková polévka, guláš a vuřty a cibulí. Hosté si mohli odnést i perníkové srdce s vizitkou Václava Havla a s nápisem Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Na oslavě 58. narozenin uspořádal Václav Havel na státním zámku v Lánech rybí párty, na které se podávali sumci, kapři a tilápie (česky tlamouni) z Hluboké. Oslavě bylo přítomno asi 70 osobností.

Při oslavě svých 60. narozenin mu blahopřála i dcera japonského císaře Akihita princezna Sajako. Jako předkrm se podávala sýrová variace s oblohou, poté Krakonošův vývar a vepřové medailonky s bramboráčky. Když si Sajako připíjela karlovarskou becherovkou řekla princezna hezkou češtinou „na zdraví“.

Oslavný drink k volbě hlavy státu se podával v lednu 1993 a měl název Václav V. – Prezidentův nápoj. Autorem byl nestor českých barmanů Bohumil Pavlíček. Recept je tento. Kromě tří až čtyřech kostek ledu je k jeho výrobě zapotřebí střik z citrónové šťávy, 3 cl griotky, stejné množství karlovarského Dia aperitivu KV 14 (vyrábí Becherovka) a 10 cl toniku. Vloží se plátek pomeranče, sklenice se ozdobí koktejlovou třešní. Abychom získali potřebné aróma, přelomíme kousek pomerančové kůry nad povrchem povzbuzujícího nápoje.

Při setkání hlav prezidentů sedmi států v Litomyšli 15. a 16. dubna 1994 se podávaly na sobotní slavnostní večeři lívanečky s kaviárem, filé ze pstruha na bílém víně, vepřová panenka plněná brzlíkovou náplní a jako moučník buchty. Nedělní oběd nabídl drůbeží ragů v mušlích a svíčkovou v máslovém těstě s paprikovou rýží a bramborem. Hrdlo si prezidenti vlhčili víny z oblasti Velkých Pavlovic, minerální vodou Gordon nebo pomerančovou šťávou. Na výběr jídelníčků osobně dohlížel prezident Václav Havel.

Při rozloučení se starou vládou dne 22.7.1998 se podával jako hlavní chod daňčí hřbet se špenátem. Při slavnostním obědě 15.3.1990 v Rudolfově galerii pražského hradu uspořádal Václav Havel na počest Richarda von Weizsakera, prezidenta spolkové republiky Německa slavnostní oběd. Po sklence šampaňského značky Venuše se při obědě podávala mj. polévka hovězí s játrovými nočky a domácími nudlemi, kuřecí prsíčka Hradčany se zámeckými brambory, telecí kotlet Bohemia, moravské vdolečky s tvarohem a povidly, káva a ovoce. Mezi nápoji byla znojemská vína, Plzeňský Prazdroj i džus nebo Mattoniho kyselka. Prezident Havel Václav má jedno ze svých oblíbených jídel řízky z Berry trochu přizpůsobené vlastní fantazii, připravuje je s oblibou na své chalupě na Hrádečku. Tento recept našel v jedné kuchařce a moc se mu zalíbil. Paní Olga Havlová sbírala s oblibou kuchařské knihy, ze kterých čerpal i pan prezident. V Rudolfově galerii na pražském Hradě se při volbě prezidenta Václava Havla 5. července 1990 podávalo mimo jiné- dršťková polévka, guláš a vuřty s cibulí. Hosté si mohli odnést i perníkové srdce s vizitkou V. Havla a s nápisem Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Na pražském Hradě se připravují i tyto Moravské koláče: Kynuté koláče: 50 g droždí, 50 g krystalového cukru, 500 g hladké mouky, 100 g oleje, 2 vejce, sůl, trochu mléka. Na náplň rozděláme 2 měkké tvarohy s vanilkovým cukrem a se žloutky. S těstem a náplní si počínáme stejně, jako když děláme kynuté buchty. „Buchty” necháme vykynout a každou pak „rozmáčkneme” závažím nebo dnem skleničky obaleným v plátýnku. Do vzniklého důlku dáme náplň a zasypeme drobenkou. Pečeme ve vyhřáté troubě do růžova. Celý recept najdete zde: Moravské kynuté koláče

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Rychlé a jednoduché recepty pro nadšené hráče. Doplňte energii i během vypjatých turnajů!

Hraní her na PC, stejně tak moderní sázení v online casinech, vyžaduje soustředění a perfektní strategii. K tomu všemu je ale třeba také pořádná dávka energie. O tom věděl už samotný hrabě a nadšený hráč karet John Montagu, který v 18. století vynalezl sendvič. V klidu se tak mohl nasytit, aniž by musel odcházet od své milované hry. V podobném duchu jsme přistupovali i my k výběru našich receptů.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 3 díl

V pekařském cechu byli sdruženi i perníkáři. Perník je starou chloubou českých zemí i když je historicky doloženo, že první cáletníci, tak se říkalo pernikářům, přišli do Čech z Norimberku už ve 13. století, pekli pečivo s medem, cukr byl totiž známý až v 19. století. (viz minulý díl Celetná ulice). Tradiční práce pernikářů je úzce spojena s cukrářstvím. Pernikáři se rozšířili po celém tehdejším českém království a nejvíce se jich usadilo na Pardubicku. Dosud proslulý perník pardubický se vyrábí stále, dnes ovšem průmyslově. V Pardubicích je i muzeum perníku, umístěné v bývalém loveckém zámečku, které se vtipně nazývá Perníková chaloupka.

číst dále ...

Speciální recepty na netradiční jednohubky a obložený chléb podle šéfkuchaře Ondřeje Dufka

Vánoční svátky jsou za rohem, oslavy konce roku jakbysmet a blíží se tak období chlebíčků a jednohubek. Právě proto jsme pro Vás s českou značkou Živina připravili 2 speciální recepty na netradiční jednohubky a 1 recept na obložený chléb, kterými na silvestrovských oslavách rozhodně zaujmete. Recepty jsou jednoduché, rychlé a zvládne je opravdu každý. Navíc zaručeně nabourají stereotyp salátů a šunkových chlebíčků. Autorem receptů je kuchař Ondřej Dufek, který prošel kuchyněmi Gordona Ramsayho, byl šéfkuchař karlínské Esky a vařil v michelinských restauracích ve Skandinávii. Nyní spolupracuje právě s přerovskou Živinou.

číst dále ...

Vánoce s regionálními potravinami: Tradiční dobroty připravené originálním způsobem

Vánoční období je časem, kdy se rodiny spojují kolem stolu a vychutnávají si kromě výjimečné atmosféry také tradiční pokrmy. Oblíbená štědrovečerní a novoroční jídla, která jsou nedílnou součástí sváteční tabule, lze připravit důvěrně známými, ale také inovovanými způsoby. Touto cestou jsme se vydali i my: naše inspirativní menu, které vzešlo z lásky k tradicím a kvalitním surovinám s oceněním Regionální potravina, slibuje neopakovatelné gastronomické zážitky. Lokální suroviny dodají vašemu jídlu punc výjimečnosti. Pro naše recepty jsme proto zvolili produkty pyšnící se značkou Regionální potravina. Výrobky s tímto označením prochází pravidelnou kontrolou, díky čemuž si dlouhodobě udržují tu nejvyšší kvalitu. A kdy jindy si dopřát to nejlepší než právě v čase vánočním? 

číst dále ...

Specialistka na zdravé stravování radí: 7 praktických tipů, jak na cukroví bez lepku

Potřebujete připravit cukroví bez lepku. Buď všechno nebo jen pár druhů. Důvody mohou být různé: zjištěná celiakie v rodině, intolerance lepku nebo jen bezlepková návštěva. Tak pojďme na to, Vánoce klepou na dveře, čas na experimenty není. Specialistka na zdravé stravování, Ing. Kamila Metzová, pro vás sepsala tipy z praxe, které vám usnadní cestu.

číst dále ...

Jak jedli naši předkové – 2 díl

V minulém díle jsme skončili u luštěnin. Povězme si ještě pár historických, úsměvných informací o hrachu. Ve starém pojednání o krmi z 15. století se píše: „hlavní povaha české kuchyně je hrách, kaše, maso a korunou všeho je chléb. Němci ale pojídají masa tak ohromné kusy, že z jednoho kusu by se dal ve Vlaších pořídit banket.” V Molerianově lékařství tu dí se: „rozličného obyčeje navyklých krmí našich Čechů s jejich hrachem, cibulí a sýrem dotýkati se nechci, Moravců s jejich topénkami a sýrnými polévkami. Lužických s jejich hůbami a syrovátkami, Sasův se slaninami, Švábů s vejci na másle a ovesnými kašemi, Elsasanů s uzeným masem a česnekem a Vlachů s jejich starými klobásami, kteréž šest let smrdí jak starý kozel.”

číst dále ...

Šťastné a veselé? Šťastné a kvalitní!

Vánoční svátky patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější události v roce pro většinu lidí. Děti netrpělivě očekávají dárky a vánoční stromek, zatímco dospělí se těší na setkání se všemi, které mají rádi. Vzpomínky na vánoční svátky nás provázejí od dětství a často si i v dospělosti vybavíme vůni pečeného cukroví či vánočky. Během Vánoc se obvykle uchylujeme k receptům, které nám zanechaly naše babičky a maminky. Je nesporné, že Vánoce se z velké části odehrávají v kuchyni. Jídlo je tak jedna z nejdůležitějších součástí Vánoc, samozřejmě spolu se stromkem, dárky a dalšími rituály. Většina z nás má své recepty odzkoušené. Ale co takhle tradice lehce oživit, či odstartovat nějakou úplně novou? Připravili jsme pro vás několik ověřených vánočních receptů, které vám letos přijdou vhod.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy