Čs. prezident (29.12.1989 – 20. 7. 1992.), bývalý prezident ČR od 26.1.1993, spisovatel a politik Havel Václav (narozen 5. října 1936 v Praze – zemřel 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček).
Jeho první manželka Olga Havlová, rozená Šplíchalová se narodila 11. července 1933 v Praze a zemřela 27.
ledna 1996 v Praze – poprvé se oženil 9. července 1964 má velice vřelý vztah k vaření. Do jisté míry je tvůrčím člověkem a podobný je i jeho přístup k vaření. Nikdy nevaří podle knih, ale jídla si vymýšlí nebo vaří jídla známá jako je svíčková, Kung-pao, koření je jeho záliba. Vaří s různými obměnami, jídla si vymýšlel už ve vězení a některé recepty si napsal i na papír. O jídlech se mu zdálo i ve snech ve vězení.
V poslední době svého prezidentování si oblíbil tento recept:
3/4 kg sekané, půl kila semletých jater se společně smíchá, přidá se mletý zázvor, česnek, mletý pepř, majoránku, hladkou mouku, strouhanku a vytvoříme játrové karbanátky nebo také játrové knedlíčky. Jídlo je pro něj velká relaxace. Radost z vaření se stupňuje při jeho dokončování a radost vrcholí při servírování, když ostatním chutná, i když on sám nejí. Jako kuchař je daleko ctižádostivější než jako prezident a spisovatel.
V Rudolfově galerii na pražském Hradě se při volbách prezidenta Václava Havla dne 5. července 1990 podávala mimo jiné dršťková polévka, guláš a vuřty a cibulí. Hosté si mohli odnést i perníkové srdce s vizitkou Václava Havla a s nápisem Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
Na oslavě 58. narozenin uspořádal Václav Havel na státním zámku v Lánech rybí párty, na které se podávali sumci, kapři a tilápie (česky tlamouni) z Hluboké. Oslavě bylo přítomno asi 70 osobností.
Při oslavě svých 60. narozenin mu blahopřála i dcera japonského císaře Akihita princezna Sajako. Jako předkrm se podávala sýrová variace s oblohou, poté Krakonošův vývar a vepřové medailonky s bramboráčky. Když si Sajako připíjela karlovarskou becherovkou řekla princezna hezkou češtinou „na zdraví“.
Oslavný drink k volbě hlavy státu se podával v lednu 1993 a měl název Václav V. – Prezidentův nápoj. Autorem byl nestor českých barmanů Bohumil Pavlíček. Recept je tento. Kromě tří až čtyřech kostek ledu je k jeho výrobě zapotřebí střik z citrónové šťávy, 3 cl griotky, stejné množství karlovarského Dia aperitivu KV 14 (vyrábí Becherovka) a 10 cl toniku. Vloží se plátek pomeranče, sklenice se ozdobí koktejlovou třešní. Abychom získali potřebné aróma, přelomíme kousek pomerančové kůry nad povrchem povzbuzujícího nápoje.
Při setkání hlav prezidentů sedmi států v Litomyšli 15. a 16. dubna 1994 se podávaly na sobotní slavnostní večeři lívanečky s kaviárem, filé ze pstruha na bílém víně, vepřová panenka plněná brzlíkovou náplní a jako moučník buchty. Nedělní oběd nabídl drůbeží ragů v mušlích a svíčkovou v máslovém těstě s paprikovou rýží a bramborem. Hrdlo si prezidenti vlhčili víny z oblasti Velkých Pavlovic, minerální vodou Gordon nebo pomerančovou šťávou. Na výběr jídelníčků osobně dohlížel prezident Václav Havel.
Při rozloučení se starou vládou dne 22.7.1998 se podával jako hlavní chod daňčí hřbet se špenátem. Při slavnostním obědě 15.3.1990 v Rudolfově galerii pražského hradu uspořádal Václav Havel na počest Richarda von Weizsakera, prezidenta spolkové republiky Německa slavnostní oběd. Po sklence šampaňského značky Venuše se při obědě podávala mj. polévka hovězí s játrovými nočky a domácími nudlemi, kuřecí prsíčka Hradčany se zámeckými brambory, telecí kotlet Bohemia, moravské vdolečky s tvarohem a povidly, káva a ovoce. Mezi nápoji byla znojemská vína, Plzeňský Prazdroj i džus nebo Mattoniho kyselka. Prezident Havel Václav má jedno ze svých oblíbených jídel řízky z Berry trochu přizpůsobené vlastní fantazii, připravuje je s oblibou na své chalupě na Hrádečku. Tento recept našel v jedné kuchařce a moc se mu zalíbil. Paní Olga Havlová sbírala s oblibou kuchařské knihy, ze kterých čerpal i pan prezident. V Rudolfově galerii na pražském Hradě se při volbě prezidenta Václava Havla 5. července 1990 podávalo mimo jiné- dršťková polévka, guláš a vuřty s cibulí. Hosté si mohli odnést i perníkové srdce s vizitkou V. Havla a s nápisem Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
Na pražském Hradě se připravují i tyto Moravské koláče: Kynuté koláče: 50 g droždí, 50 g krystalového cukru, 500 g hladké mouky, 100 g oleje, 2 vejce, sůl, trochu mléka. Na náplň rozděláme 2 měkké tvarohy s vanilkovým cukrem a se žloutky. S těstem a náplní si počínáme stejně, jako když děláme kynuté buchty. „Buchty” necháme vykynout a každou pak „rozmáčkneme” závažím nebo dnem skleničky obaleným v plátýnku. Do vzniklého důlku dáme náplň a zasypeme drobenkou. Pečeme ve vyhřáté troubě do růžova. Celý recept najdete zde: Moravské kynuté koláče