REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Dieta při chronickém zánětu slinivky břišní

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Onemocnění vyžaduje lékařskou péči, při níž je nemocný poučen o vhodné dietě. Je to dieta vysloveně dlouhodobá, takže strava musí být plnohodnotná a poskytovat tělu nejen dostatek hlavních živin, ale i vitaminů a nerostných látek.


Tato dieta není trvale stejná a je třeba ji upravovat podle střídání fází zlepšení s fázemi občasného zhoršení. Dokonce se objevují i klidová mezidobí, kdy je nemocný téměř bez potíží. Vleklá pankreatitida, jak se toto onemocnění označuje, nepatří mezi vzácná onemocnění. Méně často je postižena i ta část slinivky, která produkuje inzulin a u nemocného se objeví příznaky cukrovky (diabetu) nebo se ve vývodných cestách slinivky začnou tvořit drobné kaménky, které brání odtoku pankreatické šťávy.

Zásady volnější pankreatické diety

Množství jídla určuje hmotnost pacienta. Otylí nemocní mají postupně hubnout a normalizovat hmotnost, nemocní s normální hmotností si ji mají udržet.

Střídmost je užitečná u každého nemocného, přejídání je naprosto nevhodné.

Dobrý chrup je důležitý pro správné rozžvýkání potravy; nevhodné je hltání nedostatečné zpracování potravy.

Strava má být lehce stravitelná, nenadýmavá a s menším obsahem tuku.

Při zhoršení potíží, zejména při bolestech v nadbříšku, je třeba zavedenou dietu zpřísnit.

Alkoholické nápoje jsou zcela nevhodné a jsou zakázány.

Mléko má být málo tučné, nejlépe egalizované. Je možno používat i méně tučné sušené mléko. Kysané mléčné výrobky kromě smetany jsou vhodné, lze zařazovat i nízkotučný jogurt.

Tvaroh samotný, i jako součást různých pokrmů, lze do jídelníčku zařazovat, vhodnější jsou však méně tučné druhy.

Sýry tato dieta povoluje, ale vyhýbáme se příliš tučným a vyzrálým aromatickým druhům. Nejvhodnější jsou čerstvé sýry (krémový sýr, Imperial, Lučina) a všechny druhy tvrdých i tavených sýrů s nízkým obsahem tuku v sušině.

Vejce lze zařadit, avšak žloutky se omezují na 1-2 kusy týdně, a to pouze do pokrmů, nikoliv samostatně. Množství bílků není nutné omezovat, bohaté využití má v dietě sníh z bílků.

Maso podáváme hovězí, telecí, kuřecí (bez kůže), králičí a krátí.

Z ryb je vhodný kapr, treska, pstruh a losos.

Výběr uzenin je omezen a povolena je jen libová šunka, drůbeží šunka a jemný drůbeží salám. Při kuchyňské úpravě masa se dává přednost vaření a dušení, popř. Občas připravíme přírodní pečeni.

Tuky se omezují a zpravidla nepřekračují dávku 40-50g denně včetně tuků obsažených v nejrůznějších potravinách. Nejvhodnější je čerstvé máslo a kvalitní rostlinné oleje (olivový, slunečnicový, sójový apod.), občas je možné použít i kvalitní rostlinné tuky, ztužený tuk jen zřídka.

Ovoce se podává v bohatém výběru: loupaná jablka, broskve, meruňky, banány pomeranče, mandarinky, grapefruity, citrony, vinné hrozny bez zrníček i slupek, kiwi, slívy, švestky. Vhodné jsou kompoty, zvláště po odstranění slupek a větších zrníček.

Zeleninu podáváme jak v syrovém stavu, tak i vařenou nebo dušenou, vhodné jsou i šťávy a pyré. Výběr je široký – karotka, mrkev, mladé brukve, květák, brokolice, hrášek, fazolky, baklažán, rajčata, hlávkový salát, pastiňák, chřestové hlavičky i červená řepa.

Omáčky nemají být příliš tučné, hodí se např. rajčatová, pažitková, koprová, petrželková, citronová, bešamelová.

Koření běžně používané nahradíme zelenými bylinkami, kmínovým odvarem, vinným octem, citronovou šťávou, tymiánem, dobromyslí, odvarem z bobkového listu, meduňkou.

Zakázané potraviny, pochutiny a pokrmy

Masa – tučná včetně vykrmované drůbeže, tučných ryb (úhoř, sumec), smažených masitých pokrmů, většiny uzenin, vnitřností, masových a rybích konzerv.

Tuky – sádlo, přepuštěné máslo, skopový i hovězí lůj, tuk z ryb, ztužené tuky (tzv. 100 %), všechny ne zcela kvalitní tuky, tj. se známkami žluknutí, přepálené, slanina, drůbeží sádlo.

Zelenina – nadýmavé druhy a druhy s větším množstvím hrubé vlákniny, např. Hlávkové a kysané zelí, kapusta, růžičková kapusta, celer, cibule, česnek, pálivé papriky, pór, kukuřice.

Mléčné výrobky – tučný tvarohm, smetana, šlehačka.

Všechny druhy ovoce – (kromě povolenýchú, dále olivy, ořechy a různé oříšky.

Vejce – jako samostatný pokrm (např. Smažená, naměkko, natvrdo), množství žloutků je omezeno na 1-2 kusy týdně.

Nápoje – všechny alkoholické nápoje, káva.

Omáčky – všechny velmi tučné a obsahující silně dráždivé látky.

Polévky – silné vývary z masa a kostí, zeleninové vývary ze zakázaných druhů zeleniny.

Koření – paprika, černý a bílý pepř, kari, zázvor, tamasco, nové koření, bedrník, kmín, muškátový květ i oříšek, badyán, brutnák, hřebíček, jalovčinky, kardamon, kurkuma, polovkové koření.

Autoři:

Hana Sedláčková (ved.

autorského kolektivu), Anna Benešová, Marie Havelková, MUDr.

Stanislav Hejda, DrSc., dr.

ing.

Anna Horynová, dr.

Marie Hrubá, prof.

MUDr.

Jiří Jodl, CSc., doc.

MUDr.

Zdeňka Kuncová, Csc.,prof. MUDr.

Vlasta Kurzová, Marie Mazalová, Ladislav Nodl, Karel Pinka, Alice Pinková, Jarmila Rakušanová, ing.

Jana Rysová, Hana Sedláčková, Olga Sobotková, Anna Straková, Marta Vávrová, Marie Voldánová.

Zdroj: Kuchařka naší vesnice

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Jahody, konečně!

Patříte mezi milovníky jahod a už se jich letos nemůžete dočkat? Koncem května začínají dozrávat první lokální jahody a v průběhu června jejich sezóna vrcholí. Pokud ani vy nemůžete slaďoučkému červenému ovoci odolat, dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Vybírejte však pečlivě.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy