REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Co můžete očekávat od moderních pečicích trub

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Klasickou pečicí troubu není třeba dlouze představovat. Jedná se o jeden ze základních kuchyňských spotřebičů, který má doma téměř každý. Umožňuje nám nejen přípravu běžných pokrmů, ale pomůže nám také s vytvořením příjemné domácí atmosféry. Však si to jen představte, vůně nedělní svíčkové, štrúdlu nebo třeba vánočního cukroví. Kdo by to nemiloval.


Současná podoba pečící trouby se utvářela dlouhá léta. Naši předkové vařili na kamnech a pekli v pecích, ve kterých se spalovalo dřevo. Zároveň se jimi také topilo. Kamna byla často kachlová a dobře akumulovala teplo. Postupně kamna vytlačily sporáky, které měly menší spotřebu paliva, ale nebyly vhodné k topení. S vývojem technologií se objevily první sporáky na plyn a později také na elektriku. Co se týká samotných trub, ty elektrické na trhu dnes zcela dominují. Proti plynovým rovnoměrněji pečou a také se snáze reguluje jejich výkon a teplota pečení.

 

 

Moderní stroje jsou vybaveny odlišnými pokročilými funkcemi. Před jejich výběrem je nutné se velmi dobře zorientovat na trhu. Využít můžete některé z internetových srovnání parametrů a funkcí pečících trub. Pro základní přehled jsme pro vás pak připravili tento článek.

 

Klasické pečení

Jedna z nejzákladnějších funkcí, kterou disponuje každá trouba. Topná tělesa, která jsou umístěna v horní a spodní části vnitřního prostoru trouby zajišťují pečení působením právě ze dvou směrů. Obvykle můžete také zapnout spirály tělesa samostatně. Tímto způsobem lze péct prakticky všechno, od masa, přes koláče až po sušenky a cukroví. Musíte si ale dávat pozor na správné umístění plechu v troubě, jinak by se vám mohlo stát, že pečený pokrm bude z jedné strany syrový a z druhé připálený.

 

Horkovzdušné pečení

Pokročilejším způsobem přípravy pokrmů v troubě je horkovzdušné pečení. To spočívá v rozhánění horkého vzduchu ventilátorem po vnitřním prostoru trouby. Vzduch je ohříván kruhovým topným tělesem v blízkosti ventilátoru. Teplota při tomto způsobu pečení může být nižší, snižuje se tak spotřeba elektřiny a tím i náklady spojené s provozem. Výhodou je rovnoměrně propečení všech potravin. Ty můžou být v prostoru trouby v několika úrovních. Bez obav tak můžete připravovat maso, zeleninu i přílohu zároveň. Mnoho trub má také funkci 3D pečení,při tom se jednotlivé pachy v troubě nemísí. Bez obav tak můžete péct maso a dezert zároveň, aniž by potraviny vzájemně nasály jednotlivé pachy. Jen je nesmíte po upečení nechat v troubě. Kromě pečení lze tuto funkci využít také k sušení při nízkých teplotách.Což je užitečné například při přípravě křížal, nebo různých zeleninových chipsů.

 

Gril

Grilování v troubě je velmi populární, některé trouby mají dokonce hned několik grilovacích těles, která se liší velikostí i výkonem. Kromě přípravě masa či grilované zeleniny lze tuto funkci použít při zapékání či gratinování. Díky němu také vytvoříte křupavou zlatavou kůrčičku. Použít jej můžete například na závěr pečení masa, kuřete nebo také zapečených těstovin. Gril lze zapnout i v kombinaci s dalšími funkcemi, horkovzdušným pečením, ventilátorem nebo spodním pečením.

 

Otočný rožeň

Grilované kuře jako ze stánku, nebo grilovaná kýta. Takové pokrmy si můžete připravit doma, pokud máte troubu vybavenou otočným rožněm. Ten otáčí potravinu pod zapnutým grilovacím tělesem a tím jej rovnoměrně propéká a nakonec zaručí i křupavou kůžičku. Tato funkce je na trhu méně obvyklá. Pokud ji od své budoucí trouby vyžadujete, zaměřte se na ni při výběru.

 

Parní pečení

I když se na parní pečení specializují zvláštní parní trouby, můžete narazit i na kombinaci těchto dvou přístrojů, takzvané domácí konvektomaty. Parní pečení je zdravou alternativou, která rozšiřuje možnosti připravovaných pokrmů. Zároveň můžete na novou úroveň povznést klasická jídla, která běžně pečete v troubě.

 

Samostatná parní trouba

Samostatná parní trouba je obvykle menší než klasická varianta. Pomocí horké páry v ní lze připravovat pokrmy velmi zdravě, bez přidaného tuku. Zároveň si ale potraviny zachovají svou plnou chuť. Oproti klasickému pečení má ale také své nevýhody, potraviny se neupečou do křupava, ale spíše podusí. Používat je můžete na vaření příloh, zeleniny, masa či ryb. Poslouží také dobře jako náhrada mikrovlnné trouby. Pokrmy se sice ohřívají delší dobu, jsou ale chutnější.

 

Kombinované trouby, domácí konvektomaty

Ideálním řešením jsou domácí konvektomaty. Ty umějí vše co klasická trouba a navíc umožňuje parní pečení. Tyto dvě funkce lze také kombinovat. Můžete tedy péct maso či moučníky s přídavkem páry. Pokrm je díky tomu vláčnější, šťavnatější a přitom perfektně dozlatova upečený.

 

Další funkce

Výrobci postupně přicházejí se stále novými funkcemi, programy či vychytávkami. Jsou jimi například programy na rozmrazování, pečení pizzy, či chleba.

Velice užitečná je teplotní sonda. Jedná se o vpichový teploměr, který je při pečení zapíchnutý v masu či jiném pečeném pokrmu a sleduje vnitřní teplotu. Ve chvíli, kdy dosáhne předem nastavené hodnoty, trouba se sama vypne nebo vás upozorní. Můžete tak upéct maso, které je bezpečně propečené, ale není vysušené.

Další vychytávky usnadňují obsluhu a manipulaci s troubou nebo připravovanými pokrmy. Jedná se například o teleskopické výsuvy, několika vrstvá skla dvířek, která zajišťují chladný povrch, nebo různé způsoby samočištění.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vhodné potraviny využívané při dietě

Článek pana Jaroslava Vašáka. Potraviny, které vám umožní snížit váhu. Víte které suroviny jsou pro dietu ty nejvhodnější? Tak například artyčoky, avokáda, čekanky, datle, fazolové lusky, grapefruity… Ano, ať už držíte jakoukoliv dietu, je třeba, při přípravě dietních pokrmů, vybrat ty potraviny, po kterých se hubne.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Nealko koktejlová inspirace na druhou polovinu únorové výzvy

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy