REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Chytrá vejce pomohou se štítnou žlázou i imunitou

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Nedostatečný příjem jódu a selenu může mít vliv na rozvoj zdravotních obtíží. Jód je nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, dlouhodobý nedostatek selenu má za následek mimo jiné i oslabení kardiovaskulárního systému. Každý z nás by se měl ujistit, že má ve stravě obou těchto látek dostatek. Jedním z řešení je obohacení jídelníčku o speciální IQejce se zvýšeným obsahem jódu i selenu.


Proč přijímat jód a selen společně

„Příjem jódu není závislý na přijmu selenu a naopak. Lze je přijímat i odděleně. Výhodné je to ale proto, že oba jsou v běžné stravě obsaženy nedostatečně a zároveň patří mezi velmi důležité mikronutritieny nezbytné pro funkci řady enzymatických systémů v buňkách našeho těla. Pro správnou funkci štítné žlázy je například přísun jódu a selenu stěžejní,“ vysvětluje alergolog a klinický imunolog MUDr. Petr Víšek.

Doplňujte jód a selen chytře a přirozeně

Obě látky můžete doplňovat najednou a pro váš běžný jídelníček pravděpodobně velmi přirozeně, když zapojíte do svého stravování speciální vejce obohacená o obě tyto látky. Vyššího obsahu těchto látek je dosaženo díky speciálnímu stravovacímu režimu slepic, kterým je v rámci potravy podávána mořská řasa. Ta je na jód i selen velmi bohatá.

 

Jód pro správný vývoj plodu a funkční štítnou žlázu

Jód je nezbytný nejen pro správný vývoj lidského organismu, ale je také obsažený v hormonech štítné žlázy, jejichž funkce je zásadní po celý náš život. „Při nedostatku jódu se rozvíjí endemická struma, s příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy. V těhotenství dochází k opoždění vývoje plodu a jeho mentálních funkcí, v pozdějším věku je to potom větší únavnost, zimomřivost, rychlejší přibývání na váze nebo horší vyprazdňování stolice,“ upozorňuje na rizika nedostatečného příjmu jódu MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy ve FN Praha Motol.

Od problémů se štítnou žlázou, které může zapříčinit nízká hladina jódu, se odvíjejí i další problémy jako únava, vypadávání vlasů, suchá kůže či špatné trávení. U žen navíc snížená hladina jódu zvyšuje riziko onemocnění rakoviny prsu a dělohy. „Nezanedbatelný vliv má jód i na funkce imunitního systému, například v boji proti bakteriím,“ dodává alergolog a klinický imunolog MUDr. Petr Víšek.

 

Selen jako součást dobré imunity

Selen je v našem těle důležitý nejen pro správné vstřebávání jódu. Jeho nedostatek sám o sobě s sebou přináší případné zdravotní komplikace, kterým se lze jeho včasným doplněním vyhnout. Nízká hladina selenu bývá spojovaná se špatnou funkcí jater, žaludku, střev, štítné žlázy a zhoršenou imunitou. Dlouhotrvající nízký stav selenu nepříznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém a zvyšuje riziko infarktu myokardu i cévních onemocnění. V případě selenu ale určitě neplatí, že čím více, tím lépe. Jeho denně přijímané množství držte v doporučeném rozmezí 60–200 mikrogramů.

 

TIP – Dostatek jódu i selenu přirozeně bez polykání pilulek

Získat dostatečnou dávku jódu a selenu bývá v našich podmínkách obtížné. Ne každý jí dostatek ryb či mořských řas, aby si zajistil vhodnou denní dávku obou minerálů. Selen a jód jsou v IQejcích ve vyváženém množství, a díky tomu, že jsou vejce běžnou součástí české kuchyně, si jejich konzumací může každý dostatek obou prvků jednoduše doplnit. IQejce jsou plná jódu a selenu, protože slepicím, které je snáší, je v rámci krmení podávána mořská řasa. Díky obohaceným vejcím můžete doplnit tyto minerály přírodní cestou, a ne ve formě pilulek či tabletek. Cena: 59,90 Kč/8 kusů

 

Zdroj: www.IQejce.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Dny českého piva

Každý rok poslední týden v září patří dnům českého piva. Vychutnejte si pivní speciály. Ochutnejte speciální menu. Nebo se seznamte se sládkem vašeho oblíbeného pivovaru. Dny českého piva slavíme celý týden a po celé zemi. Protože Václav prostě ví, co je pro národ dobré!

číst dále ...

Rakytník, ostružina, borůvka nebo arónie? Zdravím nabušené domácí shruby a limonády podle barmana Tomáše Kubíčka!

Naboostujte svou imunitu s úžasnými plody. Vyrobte si doma skvělé shruby a pijte pravidelně zdraví prospěšné limonády z darů přírody. Výroba shrubů je velmi jednoduchá, tak neváhejte a s chutí do toho. Recepty pro Vás připravil barman Tomáš Kubíček, který mimo své barmanské vášně přemýšlí i o zdravém způsobu života.

číst dále ...

Rychlé a chutné svačiny pro děti i dospělé podle Drůbežářského závodu Klatovy

Září a s ním spojený začátek nového školního roku je pro každého jinak náročný. Děti se těší na nové zážitky a kamarády a rodiče organizují, jak všechno zvládnout. Jeden z důležitých úkolů pro rodiče je připravit dětem svačinu, která je nejen nasytí ale bude zároveň i velmi pestrá. Ideálním řešením je ovoce, zelenina a k tomu jednoduché ale vydatné tipy od Drůbežářského závodu Klatovy. Kombinace křupavého čerstvého pečiva, svěží zeleniny a Kuřecí prsní zauzené šunky nejvyšší jakosti krájené, která je oceněná značkou kvalitních potravin KLASA a certifikátem České cechovní normy nebo Kuřecího dětského junioru bez přidaných E, tak potěší nejen malého školáka, ale i teenagera a neodolají ani samotní rodiče.

číst dále ...

Experimentujte s moštem, dodá pokrmu šmrnc!

Pokud toužíte žít co nejvíce v souladu s přírodou, jednou z nejprostších cest je dopřávat si sezónní potraviny. A tou je v tuto chvíli bezpochyby jablečný mošt. Málokoho ovšem napadne použít ho do nějakého pokrmu. Přitom mu dodá jedinečnou chuť. Využití najde nejen nasladko, ale i naslano, třeba v kombinaci s masem. Mošty můžeme pořídit i v kvalitě bio, stejně tak jako další suroviny, které jsou součástí našich receptů. S výběrem mohou pomoci také značky kvality (např. „Biozebra“ nebo „Biolist“, Klasa, Regionální potravina). Možná vám dokonce šťáva z jablek v jídle zachutná natolik, že ji začnete přidávat naprosto kamkoliv.

číst dále ...

Vaše oblíbené zeleninové pokrmy v netradičním podání

Horké letní dny přímo vybízejí k tomu, abyste ve svém jídelníčku využili maximum z toho, co nám příroda právě nabízí. V žádném jiném ročním období nemáme takový výběr čerstvé zeleniny. Přidáním masa navíc získáte plnohodnotný hlavní chod. Co takhle vyzkoušet nové a překvapivé varianty oblíbených receptů, jako je odlehčená verze Caesar salátu nebo kuskus připravený jako řecký salát?

číst dále ...

Ochutnejte nejznámější jídla z dánské kuchyně

Dánská kuchyně je pro většinu z nás spíše velkou neznámou, při pohledu na typická dánská jídla však brzy zjistíte, že by byla chyba ji nevyzkoušet. Vyniká totiž použitím čerstvých, lokálních surovin s důrazem na ingredience, které se pěstují či chovají přímo v Dánsku. Jídla inspirovaná dánskou kuchyní si můžete dopřát v rámci Dánského menu, které bude k dostání už příští týden na všech pobočkách Bageterie Boulevard.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy