REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Chleba

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tradiční český chléb je tzv. pšeničnožitný, vyráběný z těsta zadělaného žitným kváskem, k jehož výrobě se používají dvě mouky: pšeničná chlebová a žitná na výrobu kvasů. V nedávné minulosti převažovala v těstě mouka žitná, nyní se poměr přesouvá k moce pšeničné.


Výroba kvasového chleba je poměrně náročná, hlavně místo na udržování kvasu znevýhodňuje drobnější pekárny a tak raději stále více vyrábějí chleby drožďové, z mouky a droždí většinou z hotových směsí, které dodávají specializované podniky. Jsou to přípravky obsahující všechny suché příměsi, včetně mouky, ke kterým v pekárnách zamíchají pouze vodu. Dnes v obchodech narazíme na velké množství typů chleba. Například žitný chléb, toustový, bílý pšeničný chléb, celozrnný či dokonce cibulový chléb. Podle zastoupení mouky v chlebu rozlišujeme chleby :

Pšeničné – obsahují nejméně 90 % pšeničné mouky
Žitný – obsahují nejméně 90 % žitné mouky
Pšeničnožitný – pšeničné mouky je více jak 50%, žitné více jak 10 %
Žitnopšeničný – žitné mouky je více jak 50%, pšeničné více jak 10 %
Celozrnný – obsahuje nejméně 80 % celozrnných mouk
Vícezrnný – do těsta se přidávají i jiné obiloviny, než je pšenice a žito, například olejniny, luštěniny a to aspoň 5 %
Speciální chleby – kromě žitné nebo pšeničné mouky obsahují také další složky jako např. klíčky olejniny, obilné vločky, luštěniny, brambory, cibuli …. Známe chleba bramborový, cibulový, česnekový ….

Obecně se traduje, že nejzdravější je chleba celozrnný. Vyrábí se z mouky celozrnné, která obsahuje vlákniny chránící sliznici střev. Mouka je vymletá až do obalu a jsou v ní i otrubní části, hodně vlákniny a vitamínů. Nezaměňujte chleba celozrnný s vícezrnným! Velkým přínosem pro zdraví je i chleba žitný. Žito je bohaté na minerální látky a rozpustnou vlákninu. Žitný chléb i déle vydrží čerstvý!

Co ještě víme o chlebu?

Trvanlivost chleba ovlivňuje více faktorů. Druh použité mouky, způsoby výroby a hlavně také délka pečení. Pšeničný chléb stárne rychleji než chléb žitný a to proto, že žito drží vláčnost. Delší trvanlivost mají klasické kvasové chleby ve kterých se při výrobě vytváří kyselina mléčná a octová, které působí jako konzervační činidlo. Doba pečení na trvanlivost chleba má také významný podíl, čím déle se chleba peče, tím má silnější kůrku a také proto déle vydrží.

Chleba by se měl uchovávat v plátěné utěrce uložené ve větratelné chlebovce (dřevěná nádoba na chleba). Také v ledničce se chlebu daří a vydrží nám déle čerstvý. Klasický způsob uchovávání v igelitu (sáčku) nedoporučujeme, chléb pak nemůže dýchat a rychle plesnivý.

Recepty na chleba:

Domácí chléb Italský chléb Domácí chléb z kvásku Celozrnný chléb

Domácí bramborový chléb Arabská pita

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy