REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Češi a svátky: Bez čeho si neumíme představit Vánoce a silvestr

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Na závěr roku si rádi dopřáváme to nejlepší. Užíváme si sváteční dobroty, vůni cukroví, chvíle s rodinou i s přáteli a společné oslavy. Nový průzkum největšího tuzemského producenta sektů, společnosti BOHEMIA SEKT, odhalil, na co si Češi o svátcích nejvíc potrpí a co nesmí při oslavách závěru roku chybět.


Cukroví a pochoutky na svátečním stole

Každý z nás se těší na sváteční tác plný vánočního cukroví a každý má mezi záplavou druhů svého favorita. Tipnete si, který druh je podle průzkumu pro BOHEMIA SEKT tím nejvíce preferovaným? Jsou to vosí hnízda nebo chcete-li včelí úlky. Po jako prvním druhu z celé sladké plejády po nich sáhne skoro 30 % Čechů. Je ale třeba zmínit i cukroví, kterému prvenství v průzkumu uniklo jen o vlásek, a to sice oblíbené vanilkové rohlíčky. Téměř čtvrtina lidí ze všeho nejvíc miluje linecké, desetina z nás zase touží po voňavých perníčcích. Ke sladkým dobrotám se skvěle hodí červený Bohemia Sekt, který vedle harmonické chuti doplní sváteční hodování i svou krásnou rubínovou barvou.

Co rodina, to originální recept na bramborový salát, jenž vévodí jako příloha svátečního menu. Jenže co k němu? Souboj v oblíbenosti tradičně svádí smažený kapr a řízek. V letošním průzkumu byly síly vyrovnané, o několik hlasů si prvenství naklonil řízek. Za pozornost stojí, že smaženému kaprovi a klasickým řízkům preference ve volbě oblíbenosti svátečního jídla klesají a stoupají v závislosti na věku. Kapra se salátem si za svůj nejoblíbenější sváteční pokrm vybrala téměř polovina lidí ve věku 54-65 let, u dotazovaných ve věku 18-26 let to byla jen třetina. Naopak největší oblibu mladá generace přisoudila řízku se salátem (52,8 %). Ať se jedná o řízek či smaženého kapra, sváteční jídlo chutná vždy lépe, pokud ho snoubíme se skvělý vínem. Sekt je perfektním přípitkem, je však stejně dobrým partnerem pokrmů celého menu štědrovečerní hostiny. „K řízku s bramborovým salátem bych doporučil Bohemia Sekt brut, který má harmonickou chuť s příjemně vystupujícími kyselinkami. Stejně dobře doprovodí ale i smaženého kapra,“ radí sommelier Petr Mašek.

 

 

Vánoční tóny a kouzelné příběhy

Pohodovou sváteční atmosféru doplní oblíbené pohádky nebo poklidný hudební doprovod. Z rádií se linou tóny vánočních písní našich i zahraničních interpretů, skoro polovina z nás (45,8 %) si ale nejraději ze všeho pustí tradiční vánoční koledy. O Vánocích si také snad víc než kdy jindy užíváme pohádkové příběhy, ve kterých dobro vítězí nad zlem. Milujeme novodobé pohádky, ale každoročně se rádi vracíme k těm, které jsme viděli snad stokrát. A tak není divu, že v prosincovém průzkumu pro BOHEMIA SEKT vyšlo, že nejoblíbenější pohádkou jsou Tři oříšky pro Popelku, získaly si srdce necelých 40 % dotazovaných. Čtvrtina Čechů si nikdy nenechá ujít zábavnou filmovou pohádku S čerty nejsou žerty. Z těch novějších vede žebříček oblíbenosti jednoznačně Anděl Páně se 17,4 % hlasů. K romantickým šťastným koncům si dopřejte romantické bublinky. Vychlazený Bohemia Sekt demi sec rosé je tou pravou pohádkovou volbou. Ideální pro chvíle, kdy princ konečně uhodne všechny hádanky a získá Popelčino srdce.

 

Silvestrovské oslavy

Češi se o Štědrém večeru dělí na dva pomyslné tábory „kapr“ a „řízek“, o nejoblíbenějším silvestrovském pohoštění mají však jasno. 8 dotázaných z 10 je přesvědčeno, že nejlepší silvestrovskou lahůdkou jsou chlebíčky a jednohubky. Chlebíčky, které se u nás servírují už více než 100 let, vnímáme navíc jako národní bohatství. Je tedy zřejmé, že v každoročním silvestrovském nákupu nesmí chybět veka, což potvrzují dvě třetiny Čechů, a další suroviny na přípravu chlebíčků. Češi nezapomínají ani na půlnoční přípitek. Před posledním dnem v roce pořizuje lahev sektu více než polovina Čechů. „Z naší nabídky je během celého roku nejvyhledávanější variantou Bohemia Sekt demi sec, Vánoce a oslavy příchodu nového roku nejsou výjimkou. Závěr roku lze bez nadsázky nazvat hlavní sezonou sektů. Ve Starém Plzenci se na toto období připravujeme s předstihem a zavádíme mimořádné směny tak, aby každému, kdo plánuje přípitky k oslavám a příjemným setkáním, bublinky doma nechyběly,“ říká Martin Fousek, marketingový ředitel společnosti BOHEMIA SEKT, a dodává: „Těší nás, že pro oslavu mimořádných chvil Češi stále více vyhledávají i naše sekty Bohemia Sekt Prestige, které připravujeme tradiční metodou, zráním v lahvi, a které pravidelně získávají ocenění na prestižních vinařských soutěžích v tuzemsku i ve světě. V této řadě volí Češi nejčastěji naši vlajkovou loď Bohemia Sekt Prestige brut.“ Sekt a základní výbavu na přípravu pohoštění doplňuje v silvestrovském nákupu čočka, která má na Nový rok zajistit dostatek peněz. Zábavní pyrotechniku nebo alespoň prskavky kupuje před silvestrem necelá pětina Čechů.

 

 

Novoroční přípitky

Silvestrovská noc by nebyla, čím je, bez půlnočního přípitku. Češi pokračují v zavedených tradicích a o půlnoci většinu sklenek plní šumivé víno. Sektem nebo jeho nealkoholickou variantou si připije skoro 80 % Čechů. Osvědčená klasika převládne i ve volbě slov. Tři čtvrtiny Čechů si připijí na zdraví nebo na šťastný rok 2022. Lepší rok 2022 si popřeje 17 % z nás.

 

Hlavní sezóna sektů: Sekty by vytvořily řetěz o délce přes tisíc kilometrů

Závěr roku je pomyslnou hlavní sezónou sektů, lahev oblíbených bublinek otevírá minimálně o silvestrovské půlnoci 8 z 10 Čechů. Sekt však doprovází i milá setkání rodiny a přátel o Vánocích či příjemné chvíle svátečního odpočinku.

Během loňského prosince se vypilo asi 3,5 milionu lahví Bohemia Sektu. Pokud bychom všechny tyto lahve položili do řady, vytvořily by řetěz o délce cca 1100 km. To je přibližně stejná vzdálenost jako z Prahy do Paříže.

 

Průzkum Instant Research pro společnost BOHEMIA SEKT, 6-10/12/2021, n=1050, muži i ženy, 18-65 let, celá ČR

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

To nejlepší z Českých luhů a hájů: Jak oslavit jaro s lokálními potravinami?

Jaro je obdobím květu a vůně přírody. Vychutnejte si jej naplno a vyzkoušejte lokální suroviny od českých farmářů, které jsou pro jaro typické a stávají se v poslední době stále oblíbenějšími. Jaké ingredience toto roční období nabízí, jak je můžete správně připravit a kde se můžete inspirovat? A proč stále více Čechů podporuje udržitelné lokální producenty?

číst dále ...

Gastronomické lahůdky v elitních kasinových restauracích v Praze

Praha je pohádkové město, kde každý kout nese ozvěnu dávných časů a každý dlažební kámen vypráví svůj příběh. Jedná se o místo, kde se nad střechami tyčí majestátní hrady a katedrály, které vytvářejí jedinečnou siluetu města proti obloze. Praha je město, které nikdy nespí, plné života a hudby, kde se historie a moderna prolíná v jediném tanci. Zde, mezi úzkými uličkami a širokými náměstími, nacházejí turisté a místní obyvatelé společnou řeč v lásce ke kráse a umění.

číst dále ...

Objevujte nejsladší chutě Španělska aneb Jaké dezerty vám učarují?

Je známo, že španělská kuchyně je vyhlášená po celém světě. Paella, gazpacho, tortilly nebo tapas, to vše si vychutnáváme na mnoho způsobů i u nás. Co když jste ale milovníci sladkého a chcete objevit něco nového? Objevte ty nejoblíbenější španělské dezerty, které si můžete připravit i z pohodlí domova. Pro milovníky zdravého životního stylu je dobrou zprávou, že španělské dezerty jsou oproti těm českým o něco zdravější. “​​Česká kuchyně je známá pro své dezerty z kynutého těsta – buchty, koláče nebo štrúdly. Naopak španělské dezerty často obsahují olivový olej, mandle, med, vaječné bílky a citrusové plody, což je pro zdravý životní styl vhodnější,” říká fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal.

číst dále ...

Co dělat, když vám doma nechutná voda z kohoutku? Řešením je filtrace s Lokni HOME

Pokud vám nechutná voda z kohoutku, případně v ní cítíte chlor, není nutné hned kupovat balenou. Řešením může být domácí filtrace, která umí výrazně zlepšit vlastnosti pitné vody v domácnosti, aniž by z ní odváděla důležité minerály. Namísto pití vody z plastových lahví zvolte takové řešení, které pomůže dlouhodobě a ekologicky zajistit zdravý pitný režim pro celou rodinu.

číst dále ...

Pekařina má budoucnost, říká chlebový someliér

V rámci veletrhu Czech Food Expo, který se konal od 9. do 12. května na prostorném výstavišti v srdci České republiky, se odehrávala řada událostí, které přitahovaly jak pozornost laické veřejnosti, tak odborníků z oboru. Jednou z nejvýraznějších atrakcí bylo stanoviště Svazu pekařů a cukrářů v ČR, které zažívalo nevídaný nával návštěvníků díky své unikátní koncepci – funkční miniatuře pekárny přímo na místě.

číst dále ...

Hostíte důležitou večeři s nadřízeným, zaskočila vás nečekaná návštěva? Podívejte se na tipy, jak své hosty oslnit a připravit jim skvělý večer

Ať už jste v situaci, kdy hostíte důležitou večeři s nadřízeným, nebo vás zaskočila nečekaná návštěva, je důležité vědět, jak na to. Jak říká staré rčení: “Příprava je klíčem k úspěchu.” A to platí dvojnásob, když jde o hostitelství. Bez ohledu na to, zda jste zkušený hostitel nebo začátečník, následující rady vám pomohou vytvořit příjemnou atmosféru a udělat dojem.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.