Pelyněk černobýl je vytrvalá bylina rostoucí na celém území ČR, sbírá se také jako léčivá rostlina. Jeho účinky jsou ale slabší než u pelyňku pravého. Hodí se především na dochucení pečeného drůbežího masa.
Latinsky: Artemisia vulgaris
Jiné názvy: sv. Jan, černobej, černobejlí, dietní pepř, masové koření, matka bylin, nechráše, palina, pamatůjček, pamětníček, pás sv. Jana, peklíček, peklínek, pelunka, peluň, peluňka, permutějček, peruňka, polyně, stříbrník velký nebo stříbřík.
Lidová tradice i archeologické nálezy dokládají, že pelyněk je v celé Evropě odpradávna hojně používán k magickým a rituálním účelům.
Pelyněk černobýl, který dnes většina lidí vnímá pouze jako obtížný plevel, byl u nás v minulosti velice ctěn. Lidé věřili, že pelyněk má moc zahánět zlé duchy a tak si často jeho snítku přivazovali nad domovní dveře a kouřem zapálené rostliny očišťovali sebe i rituální prostor před obřady.
Při letním slunovratu si lidé splétali z pelyňku věnečky a opasky a pak je obřadně pálili ve “svatojánském” ohni. Takto se zbavovali nemocí a zlých sil, které do sebe pelyňkové věnce a pásy nasály.
Díky své hořkosti se černobýl používá k léčbě různých trávících a žlučníkových obtíží. Působí jako spasmolytikum, tlumí křeče (střevní). Používá se i k léčbě nemocí dýchacích cest (zejména na chronický zánět průdušek), při menstruačních bolestech, a jako podpůrný lék při lehčích formách epilepsie, proti střevním parazitům. Vnitřně se užívá při nechutenství, hypoacidní gastritidě, dyspepsiích, žaludečních křečích. Léčí unavené a napuchlé oči formou výplachů.
Působí příznačně při žaludečních a žlučníkových potížích, vhodný jako močopudný prostředek. 2x až 3x denně podáváme po lžičkách nálev z 1 kávové lžičky na 1 sklenici.
Použití černobýlu v kuchyni:
Pelyněk černobýl je ostré koření má peprné aroma s nádechem sladkosti a máty. Výborně se hodí k tučnějšímu masu, huse, kuřeti a kachně. Mladé lístky pelyňku se mohou jíst čerstvé jako zelenina nebo salát, sušený pelyněk je ve spojení s česnekem skvělý především na kořenění drůbeže.
Čaj z černobýlu:
1 čajová lžička černobýlu na 1/4 l vody,
Přeleje se vařící vodou a nechat přikryté 10 minut ustát. Užívá se 2x denně po lžičkách při dyspepsii a žaludečních křečích.
Zdroj: Prodejbylin.cz, moje-kniha-stinu.
blog.cz