REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Brutnák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V přírodní medicíně se brutnák lékařský užíval jako lék při horečkách, zevně k obkladům na rány a vředy. Dnes je brutnák pro široký rejstřík možného použití tak říkajíc v módě. V gastronomii se používá především do salátů a pomazánek.


Bylinky, koření a kořenící směsiLatinsky: Borago officinalis

Brutnák je asi půl metru vysoká letnička s květy blankytné barvy. Většinou se pěstuje v zahrádkách, zplaňuje jen výjimečně. Je teplomilný a choulostivý na napadení mšicemi.

Sbírá se předevší kvetoucí nať (Herba boraginis) a to nejlépe v první fázi květu, dále se využívá i brutnákové semeno.

Nať obsahuje především slizy, třísloviny, saponiny, minerální látky (vápník a draslík), vitamíny, aminokyseliny a další důležité látky. Má využití zevní i vnitřní. Vnitřně ji podáváme tam, kde je třeba zajistit ochranu sliznic (to zprostředkují rostlinné slizy), hlavně proti zánětům a vředové chorobě. Má též účinek močopudný, mírně antidepresivní a zklidňující. Užívá se ve formě nálevu (2-3x denně 1 sklenička).

Společně s listem jahodníku příznivě ovlivňují nadměrné pocení (ob den se střídá nálev z brutnáku a jahodníku, pije se 4 -6x denně).

Odvar z brutnáku se používá k jarní očistné kůře. Látka by se ale neměla užívat dlouhodobě, protože existuje podezření na její hepatotoxicitu (škodlivost pro játra). Zevně se používá k obkladům, např. na bércové vředy a špatně se hojící rány, popáleniny nebo jako kloktadlo. Pro zevní užití se z brutnáku připravuje koupel nebo kašovitý obklad.

 

Kuchyňské využití:

Brutnák je často využíván i jako koření. Spolu s estragonem, listem révy vinné a koprem je výbornou součástí láku na okurky. Dále je skvělý v salátech nebo nasekaný v pomazánkách.

Zdroj: www.ordinace.cz, autor: PharmDr. Hana Šindelářová, volně upraveno ReceptyOnLine.cz

 

Recepty s brutnákem:

Bylinková pomazánka s brutnákem Smoothie s brutnákem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy