REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bílky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Přesolenou polévku budeme moci zase jíst, když do ní přidáme dva vaječné bílky. Ztuhlý bílek pohltí většinu soli. Polévku pak scedíme a bílek odstraníme. Stejně naložíme i s kalnou hovězí polévkou …


 • Sníh z bílků bude pěkně tuhý, pokud bílky předem hodně vychladíme. V žádném případě se však do bílků nesmí dostat část žloutku. Také tempo šlehání je rozhodující – začínáme zvolna a poté neustále zrychlujeme.
 • Chceme-li použít bílek bez žloutku, pomůžeme si tím způsobem, že na obou koncích vajíčka uděláme silnou jehlicí dírky. Vejce postavíme na malý hrneček nebo sklenici, aby bílek zvolna vytékal. Žloutek pak zůstane ve skořápce. Zalepíme-li dírky vejce, uchováme tak žloutek po několik dní.
 • Sníh z bílků snadno ušleháme, přidáme-li do něho trochu citrónové šťávy.
 • Kotlík na šlehání sněhu musíme dobře vypařit, je-li mastný, sníh se špatně šlehá a nikdy není kyprý.
 • Bílek uvaříme natvrdo zvlášť bez žloutku, když jej dáme do máslem vymazaného hrnečku a vaříme jej ve vodní lázni do ztuhnutí.
 • Bílek z prasklého vajíčka nevyteče, ponoříme-li vajíčko do vody s přídavkem octa.
 • Bílky dáme do hrnečku, osolíme, přidáme trochu vody, několik kapek octa a malý kousek másla. Vaříme asi 4 minuty. Potom ho vyndáme a můžeme usekat jako přílohu k salátu, na obložené chlebíčky apod. Natvrdo uvařené bílky nezmodrají, když je pokapeme citronovou šťávou.
 • Používáme-li ke šlehání sněhu do piškotových těst naložených vajec, ze kterých se sníh špatně šlehá, přidáme několik kapek citronové šťávy nebo zrnko soli.
 • Bílky na šlehání nemají být studené, ale nejlépe je ušleháme při teplotě kolem 20°C.
 • Když nám zbudou bílky, použijeme je jako chutný moučník. Jablka ve slupce rozpečeme v troubě a protřeme sítem. Třeme je s cukrem a přidáme do nich tuhý sníh z bílků. Podáváme krém buď teplý, ztuhlý v troubě, hned jak jsme jej udělali, nebo jej necháme u ledu ztuhnout.
 • Chceme-li mít dobře ušlehaný tuhý sníh, použijeme čerstvá vejce, opatrně je rozklepneme a oddělíme bílek od žloutků. V bílcích nesmí zůstat žádný žloutek.
 • Sníh z bílků s několika kapkami octa je výborným čistícím prostředkem na rámy obrazů z pozlaceného dřeva.
 • Bílky ušlehané na sníh osolíme a pečeme ve vymaštěném lívanečníku a podáváme jako přílohu k upravenému špenátu nebo k čočce na kyselo.
 • Dvojnásobné množství sněhu lze ušlehat, když na každý bílek přidáme jednu lžíci studené vody. Normálně šleháme a získáme tím dvakrát tolik sněhu, pěkně tuhého, jako ze samých bílků.
 • Bílky uchováme sušením nebo mražením. Při sušení nalijeme bílky na suchou čistou mísu a necháme uschnout. Potom je sejmeme a dáme do skleničky s uzávěrkou. Chceme-li pak bílky použít ke sněhu, nalijeme na ně studenou vodu – na l bílek l lžíci vody. Asi po 8 až 10 hodinách se sušené bílky rozpustí a používáme je jako čerstvé. Při mražení je rozšleháme a uložíme do misek předmrazit a pak narovnáme do sáčků. Jedna kostka bílku je jeden bílek z vejce. Potom je rozmrazujeme a používáme podle potřeby.
 • Do sněhu a do třených těst přidáváme raději jemný pískový cukr než práškový. Jemně zrnitý cukr pomáhá lépe natírat žloutky a lépe se šlehá. Do sněhu nejdříve vyšleháme část cukru a zbytek až do zpevněné sněhové hmoty.
 • V bílku rozšlehaném s trochou vody omáčíme naklepané řízky a každé jiné maso určené na smažení.
 • Řízky budou křehčí, namočíme-li je, již obalené, ještě do rozšlehaných bílků.
 • Z bílků si můžeme připravit i kapání do polévky. Na l bílek dáme 2 lžíce mléka a 2 rovné lžíce hrubé nebo polohrubé mouky. Dobře vypracujeme v hrnečku. Chceme-li mít kapání jako drobné nudličky, lijeme je do vroucí vody přes vidličku, kterou držíme nad polévkou. Chceme-li mít polévku kapáním zahuštěnou, lijeme je do vroucí vody a potom vidličkou rozšleháme. Polévku musíme více ochutit petrželovou nebo jinou natí, aby nebyla mdlá.
 • Chceme-li na dortu docílit silnou a lesklou polevu, přidáme do cukrové polevy bílek.
 • Zbylý bílek přidáváme k vajíčku do těsta na nudle nebo na strouhání a ze samotných bílků můžeme připravit i svítek do polévky.
 • K potírání pečiva postačí bílek s trochou mléka nebo vody a špetkou cukru.
 • Karbanátky budeme mít šťavnatější, když je předem namáčíme v mírně rozšlehaných bílcích.
 • Ke spojování mletých mas na sekanou nebo nádivky stačí jen samotné bílky.
 • Oslazeným sněhem zdobíme různé pečivo, jež se sněhovou čepicí dostane tu správnou chuť a vzhled. Oslazený sníh šleháme k tomu několik minut nad vroucí vodou. Sněhovou čepici pocukrujeme vrchem a pak osušíme v rozehřáté troubě.
 • Přidáním tuku připravíme ze sněhu s cukrem falešnou šlehačku s různými zavařeninami nebo protlakem z upečených jablek získáváme různé pěny.
 • Šlehačku můžeme také nastavit sněhem z bílků. Dva balíčky dobře ušleháme, zašleháme asi dvě deka práškového cukru už jen lžící zpracujeme dalších pět deka cukru. Sníh vmícháme do půl litru šlehané smetany.
 • Šlehačku zpevníme – nemáme-li po ruce tužidlo – tím, že do ní zašleháme tuhý sníh z jednoho vaječného bílku.
 • Vaječný bílek používáme v domácnosti především k šlehání sněhu , který je důležitou součástí celé řady pokrmů. Chceme-li ušlehat sníh pevný a tuhý, přidáme do bílků před šleháním špetku soli. Bílky na šlehání nemají být vzdor vžitému názoru studené, nejlépe se ušlehají při teplotě okolo 20 °C.
 • Sníh z bílků je dobrým lepidlem k nalepování papíru na sklo. Sníh necháme roztéci, papír jím potřeme a provlhčíme, přitlačíme na sklo a měkkým, čistým hadříkem jej na chvíli přitlačíme. S úspěchem můžeme tohoto návodu použít při lepení štítků na sklenice s kompotem nebo při nalepování výzdoby do oken. Má totiž tu výhodu, že se dá velmi snadno smýt i se zbytky lepidla teplou vodou. Stejně dobře lepí vaječný bílek také porcelán a sklo, čistí aktovky a zašlé vazby kožených knih.
 • Čerstvou skvrnu od bílku odstraníme vypráním ve studené nebo vlažné vodě (nikdy ne teplé či dokonce horké), starší vyčistíme čpavkem.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Dny českého piva

Každý rok poslední týden v září patří dnům českého piva. Vychutnejte si pivní speciály. Ochutnejte speciální menu. Nebo se seznamte se sládkem vašeho oblíbeného pivovaru. Dny českého piva slavíme celý týden a po celé zemi. Protože Václav prostě ví, co je pro národ dobré!

číst dále ...

Rakytník, ostružina, borůvka nebo arónie? Zdravím nabušené domácí shruby a limonády podle barmana Tomáše Kubíčka!

Naboostujte svou imunitu s úžasnými plody. Vyrobte si doma skvělé shruby a pijte pravidelně zdraví prospěšné limonády z darů přírody. Výroba shrubů je velmi jednoduchá, tak neváhejte a s chutí do toho. Recepty pro Vás připravil barman Tomáš Kubíček, který mimo své barmanské vášně přemýšlí i o zdravém způsobu života.

číst dále ...

Rychlé a chutné svačiny pro děti i dospělé podle Drůbežářského závodu Klatovy

Září a s ním spojený začátek nového školního roku je pro každého jinak náročný. Děti se těší na nové zážitky a kamarády a rodiče organizují, jak všechno zvládnout. Jeden z důležitých úkolů pro rodiče je připravit dětem svačinu, která je nejen nasytí ale bude zároveň i velmi pestrá. Ideálním řešením je ovoce, zelenina a k tomu jednoduché ale vydatné tipy od Drůbežářského závodu Klatovy. Kombinace křupavého čerstvého pečiva, svěží zeleniny a Kuřecí prsní zauzené šunky nejvyšší jakosti krájené, která je oceněná značkou kvalitních potravin KLASA a certifikátem České cechovní normy nebo Kuřecího dětského junioru bez přidaných E, tak potěší nejen malého školáka, ale i teenagera a neodolají ani samotní rodiče.

číst dále ...

Experimentujte s moštem, dodá pokrmu šmrnc!

Pokud toužíte žít co nejvíce v souladu s přírodou, jednou z nejprostších cest je dopřávat si sezónní potraviny. A tou je v tuto chvíli bezpochyby jablečný mošt. Málokoho ovšem napadne použít ho do nějakého pokrmu. Přitom mu dodá jedinečnou chuť. Využití najde nejen nasladko, ale i naslano, třeba v kombinaci s masem. Mošty můžeme pořídit i v kvalitě bio, stejně tak jako další suroviny, které jsou součástí našich receptů. S výběrem mohou pomoci také značky kvality (např. „Biozebra“ nebo „Biolist“, Klasa, Regionální potravina). Možná vám dokonce šťáva z jablek v jídle zachutná natolik, že ji začnete přidávat naprosto kamkoliv.

číst dále ...

Vaše oblíbené zeleninové pokrmy v netradičním podání

Horké letní dny přímo vybízejí k tomu, abyste ve svém jídelníčku využili maximum z toho, co nám příroda právě nabízí. V žádném jiném ročním období nemáme takový výběr čerstvé zeleniny. Přidáním masa navíc získáte plnohodnotný hlavní chod. Co takhle vyzkoušet nové a překvapivé varianty oblíbených receptů, jako je odlehčená verze Caesar salátu nebo kuskus připravený jako řecký salát?

číst dále ...

Ochutnejte nejznámější jídla z dánské kuchyně

Dánská kuchyně je pro většinu z nás spíše velkou neznámou, při pohledu na typická dánská jídla však brzy zjistíte, že by byla chyba ji nevyzkoušet. Vyniká totiž použitím čerstvých, lokálních surovin s důrazem na ingredience, které se pěstují či chovají přímo v Dánsku. Jídla inspirovaná dánskou kuchyní si můžete dopřát v rámci Dánského menu, které bude k dostání už příští týden na všech pobočkách Bageterie Boulevard.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy