REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bílky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Přesolenou polévku budeme moci zase jíst, když do ní přidáme dva vaječné bílky. Ztuhlý bílek pohltí většinu soli. Polévku pak scedíme a bílek odstraníme. Stejně naložíme i s kalnou hovězí polévkou …


 • Sníh z bílků bude pěkně tuhý, pokud bílky předem hodně vychladíme. V žádném případě se však do bílků nesmí dostat část žloutku. Také tempo šlehání je rozhodující – začínáme zvolna a poté neustále zrychlujeme.
 • Chceme-li použít bílek bez žloutku, pomůžeme si tím způsobem, že na obou koncích vajíčka uděláme silnou jehlicí dírky. Vejce postavíme na malý hrneček nebo sklenici, aby bílek zvolna vytékal. Žloutek pak zůstane ve skořápce. Zalepíme-li dírky vejce, uchováme tak žloutek po několik dní.
 • Sníh z bílků snadno ušleháme, přidáme-li do něho trochu citrónové šťávy.
 • Kotlík na šlehání sněhu musíme dobře vypařit, je-li mastný, sníh se špatně šlehá a nikdy není kyprý.
 • Bílek uvaříme natvrdo zvlášť bez žloutku, když jej dáme do máslem vymazaného hrnečku a vaříme jej ve vodní lázni do ztuhnutí.
 • Bílek z prasklého vajíčka nevyteče, ponoříme-li vajíčko do vody s přídavkem octa.
 • Bílky dáme do hrnečku, osolíme, přidáme trochu vody, několik kapek octa a malý kousek másla. Vaříme asi 4 minuty. Potom ho vyndáme a můžeme usekat jako přílohu k salátu, na obložené chlebíčky apod. Natvrdo uvařené bílky nezmodrají, když je pokapeme citronovou šťávou.
 • Používáme-li ke šlehání sněhu do piškotových těst naložených vajec, ze kterých se sníh špatně šlehá, přidáme několik kapek citronové šťávy nebo zrnko soli.
 • Bílky na šlehání nemají být studené, ale nejlépe je ušleháme při teplotě kolem 20°C.
 • Když nám zbudou bílky, použijeme je jako chutný moučník. Jablka ve slupce rozpečeme v troubě a protřeme sítem. Třeme je s cukrem a přidáme do nich tuhý sníh z bílků. Podáváme krém buď teplý, ztuhlý v troubě, hned jak jsme jej udělali, nebo jej necháme u ledu ztuhnout.
 • Chceme-li mít dobře ušlehaný tuhý sníh, použijeme čerstvá vejce, opatrně je rozklepneme a oddělíme bílek od žloutků. V bílcích nesmí zůstat žádný žloutek.
 • Sníh z bílků s několika kapkami octa je výborným čistícím prostředkem na rámy obrazů z pozlaceného dřeva.
 • Bílky ušlehané na sníh osolíme a pečeme ve vymaštěném lívanečníku a podáváme jako přílohu k upravenému špenátu nebo k čočce na kyselo.
 • Dvojnásobné množství sněhu lze ušlehat, když na každý bílek přidáme jednu lžíci studené vody. Normálně šleháme a získáme tím dvakrát tolik sněhu, pěkně tuhého, jako ze samých bílků.
 • Bílky uchováme sušením nebo mražením. Při sušení nalijeme bílky na suchou čistou mísu a necháme uschnout. Potom je sejmeme a dáme do skleničky s uzávěrkou. Chceme-li pak bílky použít ke sněhu, nalijeme na ně studenou vodu – na l bílek l lžíci vody. Asi po 8 až 10 hodinách se sušené bílky rozpustí a používáme je jako čerstvé. Při mražení je rozšleháme a uložíme do misek předmrazit a pak narovnáme do sáčků. Jedna kostka bílku je jeden bílek z vejce. Potom je rozmrazujeme a používáme podle potřeby.
 • Do sněhu a do třených těst přidáváme raději jemný pískový cukr než práškový. Jemně zrnitý cukr pomáhá lépe natírat žloutky a lépe se šlehá. Do sněhu nejdříve vyšleháme část cukru a zbytek až do zpevněné sněhové hmoty.
 • V bílku rozšlehaném s trochou vody omáčíme naklepané řízky a každé jiné maso určené na smažení.
 • Řízky budou křehčí, namočíme-li je, již obalené, ještě do rozšlehaných bílků.
 • Z bílků si můžeme připravit i kapání do polévky. Na l bílek dáme 2 lžíce mléka a 2 rovné lžíce hrubé nebo polohrubé mouky. Dobře vypracujeme v hrnečku. Chceme-li mít kapání jako drobné nudličky, lijeme je do vroucí vody přes vidličku, kterou držíme nad polévkou. Chceme-li mít polévku kapáním zahuštěnou, lijeme je do vroucí vody a potom vidličkou rozšleháme. Polévku musíme více ochutit petrželovou nebo jinou natí, aby nebyla mdlá.
 • Chceme-li na dortu docílit silnou a lesklou polevu, přidáme do cukrové polevy bílek.
 • Zbylý bílek přidáváme k vajíčku do těsta na nudle nebo na strouhání a ze samotných bílků můžeme připravit i svítek do polévky.
 • K potírání pečiva postačí bílek s trochou mléka nebo vody a špetkou cukru.
 • Karbanátky budeme mít šťavnatější, když je předem namáčíme v mírně rozšlehaných bílcích.
 • Ke spojování mletých mas na sekanou nebo nádivky stačí jen samotné bílky.
 • Oslazeným sněhem zdobíme různé pečivo, jež se sněhovou čepicí dostane tu správnou chuť a vzhled. Oslazený sníh šleháme k tomu několik minut nad vroucí vodou. Sněhovou čepici pocukrujeme vrchem a pak osušíme v rozehřáté troubě.
 • Přidáním tuku připravíme ze sněhu s cukrem falešnou šlehačku s různými zavařeninami nebo protlakem z upečených jablek získáváme různé pěny.
 • Šlehačku můžeme také nastavit sněhem z bílků. Dva balíčky dobře ušleháme, zašleháme asi dvě deka práškového cukru už jen lžící zpracujeme dalších pět deka cukru. Sníh vmícháme do půl litru šlehané smetany.
 • Šlehačku zpevníme – nemáme-li po ruce tužidlo – tím, že do ní zašleháme tuhý sníh z jednoho vaječného bílku.
 • Vaječný bílek používáme v domácnosti především k šlehání sněhu , který je důležitou součástí celé řady pokrmů. Chceme-li ušlehat sníh pevný a tuhý, přidáme do bílků před šleháním špetku soli. Bílky na šlehání nemají být vzdor vžitému názoru studené, nejlépe se ušlehají při teplotě okolo 20 °C.
 • Sníh z bílků je dobrým lepidlem k nalepování papíru na sklo. Sníh necháme roztéci, papír jím potřeme a provlhčíme, přitlačíme na sklo a měkkým, čistým hadříkem jej na chvíli přitlačíme. S úspěchem můžeme tohoto návodu použít při lepení štítků na sklenice s kompotem nebo při nalepování výzdoby do oken. Má totiž tu výhodu, že se dá velmi snadno smýt i se zbytky lepidla teplou vodou. Stejně dobře lepí vaječný bílek také porcelán a sklo, čistí aktovky a zašlé vazby kožených knih.
 • Čerstvou skvrnu od bílku odstraníme vypráním ve studené nebo vlažné vodě (nikdy ne teplé či dokonce horké), starší vyčistíme čpavkem.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Jahody, konečně!

Patříte mezi milovníky jahod a už se jich letos nemůžete dočkat? Koncem května začínají dozrávat první lokální jahody a v průběhu června jejich sezóna vrcholí. Pokud ani vy nemůžete slaďoučkému červenému ovoci odolat, dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Vybírejte však pečlivě.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy