REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Znáte symboly z rybích konzerv?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

PR - Rady a tipy profesionálůOdborníci se shodují, že pro optimální příjem Omega 3 mastných kyselin byste do jídelníčku měli alespoň dvakrát týdně zařadit rybu. Zeměpisná poloha Česka ale nedovoluje, abychom konzumovali čerstvé mořské ryby, které jsou jejich významným zdrojem. Jednoduché a cenově dostupné řešení tak představují rybí konzervy. Všimli jste si někdy, jaké symboly se na konzervách vyskytují? Pojďte s námi rozklíčovat význam těch nejčastějších.


PR - Rady a tipy profesionálůCertifikát MSC

Bílá rybka na modrém podkladu, to je certifikát MSC neboli Marine Stewardship Council. Udílí jej celosvětová organizace stejného jména a vztahuje se na více druhů ryb, mořských plodů a živočichů. „Certifikát MSC v podstatě zaručuje původ ryby z udržitelného rybolovu,“ přibližuje Jan Pražák ze společnosti Baltaxia, která do Čech takto certifikované konzervy dováží. „Udržitelný rybolov vystihuje několik zásad, mimo jiné chytání jen takového množství, aby rybí populace zůstala na zdravé úrovni, případně mohla být v daném místě znovu obnovena. Rybáři se o svoji oblast starají, používají šetrné způsoby lovu, které na rozdíl od obřích kruhových sítí eliminují riziko nechtěných úlovků,“ doplňuje Pražák.

 

PR - Rady a tipy profesionálůDolphin Safe (Dolphin Friendly)

Další ze zkratek mající ekologický podtext. Najdete ji na tuňácích v konzervách a znamená, že při lovu těchto kousků nedošlo k usmrcení žádných delfínů. „Delfíni totiž hejna tuňáků s oblibou doprovází, proto je rybáři využívají jako indikátory míst, kde spustit kruhové sítě. V nich pak ovšem nekončí jen tuňáci, ale právě i jejich věrní druzi – delfíni,“ vysvětluje Jan Pražák. Koupí takto označených výrobků vystavíte nechtěným úlovkům v podobě delfínů jasnou stopku.

 

PR - Rady a tipy profesionálůFriend of the Sea

Uvidíte-li na konzervě symbol plachetnice, narazili jste na produkt s certifikátem Friend of the Sea. Podobně jako MSC zaručuje původ suroviny z udržitelného rybolovu a akvakultury, navíc ho ale mohou získat i chovatelé ryb v umělých nádržích. Friend of the Sea dbá mimo jiné na ochranu ekosystémů, zejména mokřadů a mangrovů.

 

PR - Rady a tipy profesionálůOmega 3

Tato zkratka se vztahuje k již zmiňovaným Omega 3 mastným kyselinám. Jednoduše informuje, že zvolená konzerva splňuje určitý minimální limit jejich obsahu, konkrétně nejdůležitějších kyselin EPA + DHA. Omega 3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na prevenci srdečně-cévních chorob, u dětí pak mohou ovlivňovat například hyperaktivitu, soustředění ve škole či IQ.

 

 

Poznámka redakce:

Milovníci tuňáků, zbystřete! V rodinném balení výrobků Sun&Sea nyní najdete hravé magnetky v podobě písmenek a smajlíků. Tuňáky si přitom můžete dopřát v několika variantách, například ve vlastní šťávě, olivovém oleji, slunečnicovém oleji s bylinkami či zauzené. Zkuste je jen tak s pečivem, nebo z nich udělejte třeba pomazánku na chlebíčky. Pochutnáte si a zároveň tělu doplníte potřebné Omega 3 mastné kyseliny.

Odborníci se shodují, že pro optimální příjem Omega 3 mastných kyselin byste do jídelníčku měli alespoň dvakrát týdně zařadit rybu. Zeměpisná poloha Česka ale nedovoluje, abychom konzumovali čerstvé mořské ryby, které jsou jejich významným zdrojem. Jednoduché a cenově dostupné řešení tak představují konzervy. Konzumací tuňáka získáte potřebné Omega 3 mastné kyseliny, které mají příznivý vliv na prevenci srdečně-cévních chorob, správný vývoj mozku dětí i kvalitu pokožky.

Rodinný trojpack tuňáka v konzervě Sun&Sea (3×80 gramů) zakoupíte za doporučenou maloobchodní cenu v rozmezí od 89 do 99 Kč. Magnetky napříč příchutěmi objevíte v řetězcích Globus a Tesco.

Konzervy jsou zabaleny v papírovém přebalu s originálním systémem EASY TEAR-OFF pro snadné odtržení jednotlivých částí.

 

PR - Rady a tipy profesionálů


Více na www.baltaxia.cz.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy