REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Změníme váš pohled na obiloviny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Obiloviny vzbuzují mezi odborníky i laickou veřejností četné vášně. Diskuse o jejich přínosu bývají dlouhé a většinou končí nejasným vítězstvím. Obecně je lze ale shrnout jednoduše, cerealie jsou zdravé, nikoliv však automaticky všechny produkty z nich vyrobené. Obiloviny nezatracujte, ale dobře vybírejte, protože vaše tělo a zdraví vám za ně poděkuje.


Cerealie neboli česky obiloviny jsou hlavním zdrojem komplexních sacharidů. Výborně chutnají, zasytí, a hlavně dodají energii, vždyť by měly tvořit alespoň 50 % celkového energetického příjmu. To je zároveň důvod, proč není radno je i v případě diety vynechávat.

 

 

Proč je jíst?

Obiloviny podporují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Mají nižší špatný cholesterol, čistí tlusté střevo, podporují bakteriální mikroflóru a tím také imunitu, změkčují natrávenou potravu a snižují hladinu cukru v krvi. Stále váháte? Faktem je, že prodlužují pocit sytosti a dodávají energii pozvolna, obsahují vitamíny a minerály, vlákninu, železo, zinek i kyselinu listovou. Výčet zdraví prospěšných látek je vyčerpávající a pokud vás nepřesvědčil, snad pomůže výčet důsledků vynechávání cerealií z jídelníčku. Častým jevem je únava, přecitlivělost, zhoršená koncentrace a výkyvy hladiny cukru v krvi. Při dlouhodobém odmítání může docházet ke zvýšené hladině stresu, a dokonce i deprese.

 

Není to jen pšenice

Pšenice, ječmen, žito i oves obsahují lepek, jeden z nejčastějších potravinových alergenů. Naštěstí pro celiaky je ale skupina obilovin bohatá a najdeme v ní i takové, které lepek neobsahují. Které to jsou? Pohanka, jáhly, proso, kukuřice, rýže, quinoa nebo třeba čirok a amarnt, který má nejvyšší podíl bílkovin a jeden z nejvyšších podílů vlákniny z celé skupiny.

 

„Ty správné“ zařaďte do jídelníčku, není to těžké

Obiloviny nemusíte přijímat pouze ve formě pečiva či produktů vytvořených z mouky. Existuje i snazší a zdravější varianta. Tou je konzumace obilovin v podobě přílohy, k tomu skvěle poslouží rýže nebo třeba jáhlová kaše, pohanka či kukuřičná polenta, nebo jako samostatného jídla. Nevěříte? Vyzkoušejte směs Bonduelle Cereali. K dispozici je Cereali směs s dýní, která obsahuje vařenou a grilovanou pohanku, dýni, fazole, rajčata, čočku a cibuli, anebo Cereali směs se zelenými fazolkami a ječmenem, kde najdete dále také špaldu, rajčata, červenou papriku, kukuřici a cibuli. U pohanky možná oceníte, že je hypoalergenní a kromě vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů je bohatá také na rutin, který zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, u ječmene pak, že je plný esenciálních aminokyselin, vlákniny, vitamínu C, antioxidantů a minerálů a obsahuje tak ideální mix pro vaše zdraví. A co víc, zároveň zrychluje metabolismus a má nízký obsah kalorií, takže se hodí i pro redukční diety. Dopřejte si jarní vzpruhu a dodejte svému tělu sílu, cereálie budou vaším partnerem.

Potřebujete inspiraci, jak s nimi začít a začlenit je do svého jídelníčku? Vyzkoušejte jednoduchý recept s houbami a parmazánem, jehož příprava zabere pouhých 15 minut.

 

 

Recept zde, stačí kliknout!: Cereali s houbami a parmazánem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Sladké vánoční moučníky a dezerty z celého světa

Na žádné slavnostně prostřené vánoční tabuli nesmí chybět sladký moučník, či dezert. Všude tam, kde se vánoce slaví, se právě na tyto svátky připravují tradiční sladké pokrmy s dlouhou historií. Oblast od oblasti, stát od státu, každý národ má ten svůj slavný vánoční dezert. Znáte slovenský Štědrák? A co francouzský Bûche de Nöel? V tomto článku najdete inspiraci na 10 nejznámějších sladkých vánočních dezertů z celého světa.

číst dále ...

Pečete vlastní vánoční cukroví, nebo si ho kupujete?

Tak se přiznejte, jak to letos bude u vás doma s cukrovím. Upečete si ho, nebo ho raději koupíte? A pokud koupíte, dáte letos více jak 1000,- Kč za cukroví, nebo snad tolik ne?

číst dále ...

K oslavám patří dort. Upečte si jeden ke stoletému výročí želatinových bonbonů

Blíží se prosinec a s ním i sváteční atmosféra. Letošní poslední měsíc v roce bude speciální i pro společnost Haribo, která 13. prosince oslaví 100. výročí svého založení. Seznamte se s její dlouhou historií a připravte si spolu s námi speciální narozeninový dort, vždyť takové jubileum si oslavu zaslouží.

číst dále ...

Mák, dýně a mrkev – 3 podzimní recepty na podporu imunitu

Zatímco pro někoho je podzim časem dlouhých procházek a večerů u krbu s knihou, pro ty se slabší imunitou nastává čas viróz a nekončící rýmy. Zde je několik receptů z lokálních surovin, které zpříjemní podzimní dny a zároveň prospějí zdraví i imunitnímu systému.

číst dále ...

Jaké cukroví by upekla maková panenka?

K Vánocům patří dobré jídlo a sladké cukroví, které hospodyňky připravují i týdny dopředu. V některých rodinách se předávají recepty na cukroví z generace na generaci a každý rok se opakují. Ani milovníkům tradic však neuškodí občas vyzkoušet něco jiného. Zkusili jste už někdy přidat do cukroví mák? Dříve mu byla dokonce přisuzována ochranitelská moc a byl považován za symbol bohatství a prosperity. Jeho typická chuť dodá i tradičnímu cukroví zajímavý šmrnc.

číst dále ...

5 receptů na nepečené cukroví, které by nemělo na vaši vánoční tabuli chybět

Nemáte čas na pečení cukroví? Nevadí, zkuste nepečené varianty vánočních cukrovinek. Nebudete muset sedět hodiny u trouby a hlídat, aby se nepřipálily, a zamilujete si je pro jejich jednoduché zpracování. Nepečené druhy jsou velmi oblíbené také161 u dětí, které vám s jejich přípravou určitě rády pomohou.

číst dále ...

Bagetu za odběr: Bageterie Boulevard hledá v kampani nové dárce krevní plazmy

Bageterie Boulevard ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích spouští kampaň na podporu dárců krve a krevní plazmy. Za každé darování nabízí firma dárcům voucher na jednu Rychlovku k doplnění energie po odběru. Cílem kampaně je nejen zvýšit počet dárců, ale také povědomí o důležitosti odběrů krve a jejích složek a v současné době i tzv. rekonvalescentní plazmy, tedy plazmy obsahující protilátky od osob, které prodělaly infekci SARS-CoV-2 nebo onemocnění covid-19. Tato plazma se podává hospitalizovaným pacientům se středně závažným a těžším průběhem onemocnění covid-19 a díky obsaženým protilátkám zabraňuje množení viru v těle a pomáhá při léčbě.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy