REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Změníme váš pohled na obiloviny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Obiloviny vzbuzují mezi odborníky i laickou veřejností četné vášně. Diskuse o jejich přínosu bývají dlouhé a většinou končí nejasným vítězstvím. Obecně je lze ale shrnout jednoduše, cerealie jsou zdravé, nikoliv však automaticky všechny produkty z nich vyrobené. Obiloviny nezatracujte, ale dobře vybírejte, protože vaše tělo a zdraví vám za ně poděkuje.


Cerealie neboli česky obiloviny jsou hlavním zdrojem komplexních sacharidů. Výborně chutnají, zasytí, a hlavně dodají energii, vždyť by měly tvořit alespoň 50 % celkového energetického příjmu. To je zároveň důvod, proč není radno je i v případě diety vynechávat.

 

 

Proč je jíst?

Obiloviny podporují správnou funkci mozku a nervové soustavy. Mají nižší špatný cholesterol, čistí tlusté střevo, podporují bakteriální mikroflóru a tím také imunitu, změkčují natrávenou potravu a snižují hladinu cukru v krvi. Stále váháte? Faktem je, že prodlužují pocit sytosti a dodávají energii pozvolna, obsahují vitamíny a minerály, vlákninu, železo, zinek i kyselinu listovou. Výčet zdraví prospěšných látek je vyčerpávající a pokud vás nepřesvědčil, snad pomůže výčet důsledků vynechávání cerealií z jídelníčku. Častým jevem je únava, přecitlivělost, zhoršená koncentrace a výkyvy hladiny cukru v krvi. Při dlouhodobém odmítání může docházet ke zvýšené hladině stresu, a dokonce i deprese.

 

Není to jen pšenice

Pšenice, ječmen, žito i oves obsahují lepek, jeden z nejčastějších potravinových alergenů. Naštěstí pro celiaky je ale skupina obilovin bohatá a najdeme v ní i takové, které lepek neobsahují. Které to jsou? Pohanka, jáhly, proso, kukuřice, rýže, quinoa nebo třeba čirok a amarnt, který má nejvyšší podíl bílkovin a jeden z nejvyšších podílů vlákniny z celé skupiny.

 

„Ty správné“ zařaďte do jídelníčku, není to těžké

Obiloviny nemusíte přijímat pouze ve formě pečiva či produktů vytvořených z mouky. Existuje i snazší a zdravější varianta. Tou je konzumace obilovin v podobě přílohy, k tomu skvěle poslouží rýže nebo třeba jáhlová kaše, pohanka či kukuřičná polenta, nebo jako samostatného jídla. Nevěříte? Vyzkoušejte směs Bonduelle Cereali. K dispozici je Cereali směs s dýní, která obsahuje vařenou a grilovanou pohanku, dýni, fazole, rajčata, čočku a cibuli, anebo Cereali směs se zelenými fazolkami a ječmenem, kde najdete dále také špaldu, rajčata, červenou papriku, kukuřici a cibuli. U pohanky možná oceníte, že je hypoalergenní a kromě vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů je bohatá také na rutin, který zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, u ječmene pak, že je plný esenciálních aminokyselin, vlákniny, vitamínu C, antioxidantů a minerálů a obsahuje tak ideální mix pro vaše zdraví. A co víc, zároveň zrychluje metabolismus a má nízký obsah kalorií, takže se hodí i pro redukční diety. Dopřejte si jarní vzpruhu a dodejte svému tělu sílu, cereálie budou vaším partnerem.

Potřebujete inspiraci, jak s nimi začít a začlenit je do svého jídelníčku? Vyzkoušejte jednoduchý recept s houbami a parmazánem, jehož příprava zabere pouhých 15 minut.

 

 

Recept zde, stačí kliknout!: Cereali s houbami a parmazánem

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Jahody, konečně!

Patříte mezi milovníky jahod a už se jich letos nemůžete dočkat? Koncem května začínají dozrávat první lokální jahody a v průběhu června jejich sezóna vrcholí. Pokud ani vy nemůžete slaďoučkému červenému ovoci odolat, dopřejte si jich, co hrdlo ráčí. Vybírejte však pečlivě.

číst dále ...

Bio MatchaTea Harmony už počtvrté produktem roku

Produkt Bio MatchaTea Harmony obhájil pozici vítěze v soutěži Heureka.cz Produkt roku 2019 v kategorii čajů. Ocenění bylo uděleno na základě vyhodnocení nejpopulárnějších výrobků v jednotlivých kategoriích dle zájmu spotřebitelů. Zohledněn byl počet vyhledávání, oblíbenost a zájem spotřebitelů. Ocenění tedy není výsledkem rozhodnutí komise, ale opravdové spokojenosti a zájmu zákazníků.

číst dále ...

Do roku 2030 bude 25 procent půdy v ekologickém zemědělství, rozhodla Evropská komise

Až čtvrtina veškeré zemědělské půdy by do roku 2030 měla být v členských státech Evropské Unie ekologicky obhospodařována. Rozhodla o tom na dnešním jednání Evropská komise. Vedle toho by se měla posílit poptávka po biopotravinách například prostřednictvím odbytu ve veřejném stravování. Oba cíle jsou součástí aktuálně projednávané strategie známé pod názvem European Green Deal. Odborníci i ekologičtí zemědělci opatření vítají.

číst dále ...

GIUNCATA s medvědím česnekem

Giuncata je měkký sýr s jemnou mléčnou chutí a s mnohostranným využitím v kuchyni. Tento čerstvý jemný sýr se vyrábí z kravského mléka, má měkkou a pružnou konzistenci a uchovává si chuť i barvu kvalitního čerstvého mléka. Má jemnou strukturu a patří k nejlépe stravitelným sýrům, díky čemuž je vhodný také pro malé děti.

číst dále ...

Lahodný listový špenát – zkuste jej trochu jinak

Než začnou letní paprsky opravdu silně hřát, objevíte na trzích i v supermarketu lahodný čerstvý listový špenát. A že nevíte, jak s ním naložit nebo vám připadá fádní? Opak je pravdou! Připravíte z něj perfektní přílohu i dokonalý salát. Inspirujte se našimi tipy.

číst dále ...

Čarujte s kedlubnou a připravte netradiční dobroty

Kedlubna, tvrdá a šťavnatá zelenina, jejíž čas přichází v květnu. Také ji milujete čerstvou a křupavou a vždy vás pak bolí břicho? Není divu, na žaludek umí být pěkně těžká. Co takhle z ní ale připravit lehčí a zajímavější pokrmy, které překvapí třeba nečekanou návštěvu? S kedlubnou se dá totiž v kuchyni přímo kouzlit! A že jste dosud nevěděli jak? My vám to ukážeme.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy