REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Závojenka jarní

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Atlas hub - houby lupenatéJedovatý druh houby rostoucí hojně v prosvětlených lesích a na jejich okrajích, ale i na trávnících a podél cest. Starší český název zvonovka jarní.


Latinsky: Entoloma vernum

Jedovatá! ………… Pozor, jedovatý druh houby, který způsobuje nepříjemné otravy!

Doba výskytu: březen až červen

Roste hojně v prosvětlených lesích a na jejich okrajích, ale i na trávnících a podél cest. Starší český název zvonovka jarní.

Klobouk až 50 mm, v mládí kuželovitý, později vyklenutý s výrazným hrbolem, hygrofánní, za vlhka tmavě šedohnědý až černohnědý, někdy s olivovým nádechem, mastně lesklý, za sucha světle šedobéžový až béžově hnědý, jemně vláknitě žíhaný. Lupeny úzce připojené, šedobílé, později šedohnědé, nakonec narůžovělé od výtrusného prachu.

Třeň až 90 mm, válcovitý, někdy z boku smáčklý s podélnou rýhou na bázi, mírně rozšířený, zbarvený jako klobouk nebo světlejší, vláknitě rýhovaný. Dužnina našedlá bez výrazné vůně i chuti.

 

Atlas hub - houby lupenaté - pavučince

 

Možná záměna:

Velmi podobná je též jedovatá závojenka slanečková – Entoloma hirtipes, ta páchne zatuchle, moučně až rybinou. Také za jedlou závojenku podtrnku – Entoloma clypeatum, vytváří mohutnější plodnice, má moučnou vůni i chuť a vždy roste pod růžokvětými dřevinami.

 

Autor textu i fotografií: D. Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy