REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zatracované uzeniny

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Zastánci zdravé výživy jsou proti úplné konzumaci uzenin pro jejich vysoký obsah tuku, soli, konzervačních látek, i nekvalitního masa, třeba drůbežího separátu, což jsou jatečně oddělené a rozemleté zbytky kůže, šlachy, chrupavky atd.. tedy vlastně zbytky po oddělení kvalitního masa. Lékaři rovněž řadu let bijí na poplach, častá konzumace uzenin totiž způsobuje obezitu, vznik rakoviny tlustého střeva, problémem je obsah sóji, barviv, tzv. éček a dalších přísad. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila uzeniny na seznam karcinogenů, kde je třeba nikotin, azbest. Ano, uzeniny figurují na seznamech lehkých karcinogenů…


Velký problém je i velký obsah soli v uzeninách, například ve 100 g šunky je 5 g soli, což je veškerá doporučovaná denní dávka soli! Nepříznivě na lidský organismus působí i látky při zauzování uzenin, kdy se při hoření uvolňují karciogenní látky. Rovněž opékáním buřtů při vysoké teplotě vznikají karcigonenní nitrosaminy. Rizikové jsou také dusitanové soli, které buřty a jiné uzeniny obsahují. Samozřejmě na vznik rakoviny má vliv více faktorů a okolností. Kouření také zvyšuje vznik rakoviny a ne každý kuřák ji dostane. Velký vliv má životní styl, stravovací návyky, dědičnost a další faktory.

 

Opečený špekáček, česká klasika….

 

Ale my nechceme uzeniny zatracovat, vždyť se konzumují po staletí a těší se velké oblibě nejen u nás, v Čechách, ale také v Německu, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Polsku, Francii atd.

I v případě uzenin platí zásada, měli bychom je konzumovat v přiměřené míře a kupovat jen uzeniny kvalitní. Složení výrobku musí být napsané na obalu, na prvních místech se uvádí čeho je ve výrobku nejvíce. Pokud se například v textu objeví maso páté, tak to moc kvalitní buřtík nebude. Zkontrolujte, jaké aditiva (éčka), které plní funkci konzervantu, barviva, antioxidanty a kyseliny výrobek obsahuje.

 

Utopenci – národní poklad

 

Za nejškodlivější se považuje v uzeninách E250, tedy dusitan sodný, česky též praganda, rychlosůl, bývá v uzeninách velmi často, jako v šunkách, buřtech, či párcích. O kvalitě uzenin často vypovídá i vyšší cena, promočí-li šunka trojitý papír, rozhodně kvalitní nebude.

Osvědčené je zařadit do svého jídelníčku uzeniny, které nezklamaly od oblíbeného řezníka nebo značky. Horký buřt, do kterého kousneme a voda dostříkne přes celý stůl, také ten není kvalitní, je v něm příliš moc vody. Horší, než pravé uzeniny, jsou jejich náhražky! Nejnebezpečnější toxické sloučeniny vznikají při opékání sójových buřtů nad ohněm.

Uzeniny jsou oblíbené, když potřebujeme vykouzlit večeři za pár minut. Také je skvělá jejich univerzálnost a jejich chuťová přidaná hodnota v pokrmech, proto jsou součástí mnoha receptů.

 

Domácí teplá klobása je lahůdka…

 

Pár rad a triků na závěr

  • Hořčice a bylinky neutralizují škodlivé látky, proto hořčicí nešetřete při opékání buřtů.
  • Čím více buřt nebo špekáček nakrájíme před opékáním, tím více tuku z něj vykape.
  • Uzeniny ohříváme do 80 °C ve vodě nebo v páře, zachovají si tak chuť a nepraskají.
  • Párky, buřty, špekáčky ohříváme v mikrovlnné troubě na nejnižším stupni, na talíř přidáme několik lžic vody.
  • Do lednice nedáváme uzeniny nikdy v igelitových sáčcích, rychle se kazí.
  • U vařených pokrmů, třeba buřtguláše, nepřeháníme se solením, sůl obsahuje uzenina.
  • Uzeniny z jídelníčku rozhodně vynechávat z jídelníčku nebudeme, obsahuji živočišné tuky, které mají dvě nenahraditelné vlastnosti, jsou nositelem chuti a rozpouští se v nich některé vitamíny, konkrétně A, D, E, a K.

Uzeniny konzumujeme v přiměřené míře, obecně platí, s ničím se to nemá přehánět, jednou za čas si opéct buřta nad ohněm, či dát si utopence, nebo domácí klobásu, nikomu určitě neuškodí.

Text i foto: D. M.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší recepty z čerstvých jahod na jednom místě!

Na území Čech se začaly jahody pěstovat poměrně pozdě, až v 19 století a to nejprve v okolí Neveklova na Benešovsku. O rozšíření jahod v Čechách se postaral Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Od té doby jahody v Česku zdomácněly. Čerstvé jahody, jako surovina, dnes patří neodmyslitelně do stovky skvělých receptů. My jsme pro vás vybrali pár těch TOP receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Jací velikáni gastronomie se narodili ve Španělsku? Podívejte se s námi na 3 nejvýznamnější kuchaře světové třídy

Španělsko se může pyšnit nejen bohatou kulinářskou tradicí, ale také řadou talentovaných kuchařů, kteří se stali ikonami světové gastronomie. Jejich kreativita, vášeň a inovace přinesly do gastronomického světa nové chutě a zážitky. Znáte tyto mistry ve svém oboru?

číst dále ...

Kuřecí burger třikrát jinak a vždy na jedničku!

Byly doby, kdy opekání buřtů bylo vrcholem letního grilování, ale naštěstí ty doby jsou dávno pryč. Češi se stali přeborníky v grilování různých druhů mas, uzenin, zeleniny, ovoce, sýrů a dokonce i sladkostí. Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny. Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy.

číst dále ...

Probuďte se do jara. Tradiční recepty z kvalitních sezónních surovin, které osvěží vaše smysly

Jaro je v plném proudu. Čas obnovy a nových začátků. Příroda je v rozpuku a na našich loukách se objevuje spousta bylinek a dalších surovin, které jsou skvělým pomocníkem i v gastronomii. Je tedy ideální čas na tradiční čerstvé recepty plné barev, chutí a pestrosti, které nejenom zahřejí, ale okoření každý jarní den. A jak to udělat, aby se vaše kulinární umění stalo fenoménem? Vařte či pečte z těch nejkvalitnějších surovin a výrobků, které poznáte podle log kvality na obalech, jako je například Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

číst dále ...

4x netradiční recepty na grilování

Milovníci grilování zbystřete! Vůně grilu se totiž co nevidět začnou šířit ze všech koutů, a proto je nasnadě být připraveni. Chcete-li si rozšířit obzory a neházet letos na rošt klasiku, jako každý rok, mrkněte na naše vyrožněné recepty, obsahujících ty nejlepší marinády, jež z vás udělají mistry každé grilovací party.

číst dále ...

TIP – Snadný chleba na prázdniny

Koupit si čerstvý chléb z kvalitních přísad nemusí být během letních prázdnin na chalupě úplně hračka. Ale co kdybyste takový chléb mohli mít úplně kdykoli nehledě na den v týdnu a čas? Stačí si s sebou zabalit připravenou pečící směs bez konzervantů i éček od Pernerky. Pečící směs pro snadnou přípravu chleba Pernerka stačí pouze doplnit vodou, vytvořit těsto, nechat vykynout a následně upéct. Čerstvý chléb z kvalitní mouky si tak můžete upéct kdykoli.

číst dále ...

Kdo negriluje, není Čech: Jak si u grilu neuříznout ostudu

Nažhavený gril, naložené šťavnaté maso, nakrájená zelenina… A pak okamžik hrůzy, kdy jistíte, že jste maso nedopekli, zelenina je oproti tomu už černá a návštěva pozvaná na propečený burger bude zřejmě o chlebu. I grilování má svá pravidla, která je dobré znát, ještě než si uvážete kolem pasu stylovou zástěru. Naučte se grilovat jako profesionál!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy