REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Výživa začínajících školáků

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Do 6 let je vývoj dítěte poměrně plynulý. Fyzicky se nápadně mění později – „vytahuje“ se, mění své proporce, přibývá aktivní tělesné hmotnosti, zvyšuje se tělesná výkonnost. Stupňuje se výrazně snaha dítěte po větší samostatnosti.


Výživa malých školákůVstup do školy mění podstatně i duševní vývoj dítěte. Nejvyšší autoritou se stává učitel. Rodina a škola se musí snažit usnadnit dítěti adaptaci na školní podmínky, naučit je správným vztahům a chování ve třídě. Podle své povahy snášejí školáci tento přechod různě. Někdy s velmi bouřlivou neposlušností, jindy s přílišnou pasivitou. Důležitou roli hraje otázka zralosti dítěte pro školu. Způsobilost pro školní výuku se zdaleka neřídí přiměřenou hmotností a výškou, tedy fyzickým stavem. Nikdy se neprojeví zřetelně nezralost pro školu v první třídě, obvykle až ve třetím i dalším školním roce.

Výživové zvyklosti je třeba včlenit do tohoto programu přípravy na školní docházku. Dítě jí jednak doma, ale často také ve školní jídelně. Mezi nařízeními dospělých a realitou je často rozpor. Týkají se hygienických podmínek při přípravě a podávání stravy i při nákupu. Teprve po období rozkolísanosti se vývoj školáků opět znormalizuje. S tělesným růstem rychle postupují i rozumové schopnosti a citový vývoj.

V souvislosti s výživou začínajících školáků je nutné si všímat, jaké jsou potřeby dítěte, zda jde o „jedlíka“ nebo „nejedlíka“, dbát o vhodný stravovací režim. U nás neexistují hrubé výživové nedostatky. Méně zjevné známky výživových nedostatků se dají zjistit pouze laboratorními metodami. Jejich výrazem může být však i častá nemocnost. Chyby ve výživě dětí se v jednotlivých rodinách přenášejí často z generace na generaci.

V tomto stupni vývoje je spotřeba mléka důležitou součástí výživy. Jedním litrem mléka denně je i u dospělého člověka hrazena potřeba esenciálních aminokyselin, z nichž některé mají speciální účinky na růst a tvorbu krve. Mléko může dodat dítěti 80 % denní normy vápníku. Obsah vitaminů není v mléce bohatý: jsou rozpustné v tucích (A,D,E,K), některé ve vodě (B 2, B 6, C). Některá mléka jsou na vitaminy bohatší v létě (A,D), v pasterizovaném mléce jsou všechny vitaminy účinné kromě B1 a C. V dnešní době je mezi školními dětmi dost „nepijáků mléka“, u nichž neobliba mléka má návykovou příčinu.

Aktuální problematikou jsou dětské snídaně. Není výjimečné, že v prvních třídách zasedají do lavic děti, které se ráno jen napily čaje (u nás 12-15%). Pro nervozitu z očekávaných školních požadavků nemají chuť k jídlu. Nutí-li je matka, projeví se ranní zvracení. Důležitost vydatné snídaně je nutno jim vysvětlit a spolu s dítětem příčiny postupně odstranit. Ve školních brašnách by mělo být vždy nachystáno ovoce nebo zelenina.

Neprospívá-li školák v první třídě, je potřeba se zamyslet i nad jeho výživou a hledat chyby. Takové děti jsou často chudokrevné, mají snížené množství krevního barviva a krvinek, nedostatek vitaminu C. Deficit vitaminu C je jedním z největších problémů výživy. Jeho vysoké nárazové dávky však tento problém neřeší. V prvních třídách se setkáváme s obezitou školáků. Za posledních 13 let stouplo procento otylých dětí o více než třetinu. Kalorický nadbytek v naší stravě se začíná uplatňovat v druhé roce života.

Typicky hubených dětí je mnohem méně, nepočítáme-li děti po vážném onemocnění, děti zanedbané ze sociálních důvodů a některé děti trpící poruchou příjmu potravy. U mnohých je sice hmotnost nižší, stejně i výška, ale jsou duševně i fyzicky čilé, nejsou nikdy unavené, mají dobrou chuť k jídlu, vyžadují pouze nižší porce, než jejich vrstevníci. Nucením do většího množství potravy se vyprovokuje nechutenství.

Velkou úlohu při vytváření správných výživných zvyklostí má školní stravování. Nelze zapomínat na pitný režim při školním vyučování, který sám o sobě může podstatně ovlivnit výsledky výuky. Mezi jídlem mohou děti přijímat 200 ml tekutiny, nejlépe vlažného čaje. Jinak nelze než spoléhat na pochybné zdroje vody nebo na čaje donesené z domova. Tam, kde jsou ve škole zavedeny pitné režimy, lze používat instalovaných nápojových automatů. Skladba obědů je jiná než doma a maminky by se měly o tyto problémy zajímat. Na prvním místě jde o zeleninové přesnídávky.

Dítě má snídat v pohodlí stejně jako dříve. U větších dětí, které mají delší cestu domů, pamatujeme na bohatší přesnídávky. Snídá-li dítě vydatně v 7.10 hod. není třeba, aby dopoledne jedlo kromě ovoce a syrové zeleniny ještě něco jiného. Má mít pravidelnou dávku mléka denně, může jíst všechny polotučné sýry, občas v menších dávkách i sýry tučné. Může jíst všechna masa v různých úpravách, s výjimkou mas příliš kořeněných. Může snídat polévky, obilninové kaše, bílou kávu, pečivo s máslem nebo džemem, tvarohem nebo čaj s mlékem a chléb s masitou, vaječnou nebo sýrovou pomazánkou. V poledne může mít vařené maso s rajskou, koprovou, křenovou omáčkou, k tomu knedlík, brambor nebo luštěninovou kaši, do které je přidáno mléko. Větším dětem můžeme podávat občas smažené pokrmy a masa v mírně kořeněných smetanových omáčkách. Připravujeme-li tučnou drůbež, vybíráme dětem libovější kousky. K odpolední svačině stačí pouze mléčný nápoj s pečivem nebo chlebem. K večeři pokrm z vajec, obilnin, zeleniny v nejrůznější formě – zeleninu s těstovinami nebo připravujeme vaječnou omeletu se zeleninou či ovocem.

Ve 12 letech má již být objem dětské stravy větší. Skladba musí zůstat stále stejně hodnotná. Zvýšená spotřeba stravy dále podporuje růst.

Autoři: Hana Sedláčková (ved.

autorského kolektivu), Anna Benešová, Marie Havelková, MUDr.

Stanislav Hejda, DrSc., dr.

ing.

Anna Horynová, dr.

Marie Hrubá, prof.

MUDr.

Jiří Jodl, CSc., doc.

MUDr.

Zdeňka Kuncová, Csc.,prof. MUDr.

Vlasta Kurzová, Marie Mazalová, Ladislav Nodl, Karel Pinka, Alice Pinková, Jarmila Rakušanová, ing.

Jana Rysová, Hana Sedláčková, Olga Sobotková, Anna Straková, Marta Vávrová, Marie Voldánová.

Recepty: Recepty na pokrmy pro nejmenší děti [108]

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Připravte si velikonoční menu podle tradic a objevte nové recepty

Vajíčka na různé způsoby, nádivka, mazanec i beránek – oblíbených velikonočních pokrmů existuje celá řada. Zkuste letos dodržet tradici a připravit si originální velikonoční menu podle zvyklostí. Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek nebo Bílá sobota, přichystejte na každý den jinou specialitu. A nezapomeňte, že delikátní pokrmy nestojí jen na receptu, ale především na kvalitních surovinách.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zdraví klíčí v semínkách… Stačí je „odemknout“!

Posilují imunitu, pomáhají při některých civilizačních chorobách, jsou skvělým pomocníkem při různých dietách… Semínka či ořechy patří do oblíbené rodiny superpotravin, které jsou pro naše tělo prospěšné v mnoha směrech. Věděli jste ovšem, že díky vodě nabobtná nejen jejich objem, ale zároveň také několikanásobně zvýšíte obsah živin? Aktivujte prospěšné látky a objevte klíč ke svému zdraví!

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy