REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vše, co potřebujete vědět o výběru chleba

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Není chléb jako chléb. Vyberte si ten nejlepší! Chléb patří od pradávna k základním potravinám a dnes již na trhu objevíme tolik druhů, že bychom je jen těžko spočítali. Jak si tedy mezi nimi vybrat chléb opravdu kvalitní a chutný? Jde to, stačí se zaměřit na několik ukazatelů.


Dříve bylo běžné péct chléb doma, což zároveň zaručovalo jeho kvalitu a čerstvost. V dnešní uspěchané době již většina lidí raději zaběhne do obchodu či pekárny. I když existují domácnosti, v nichž se k pečení chleba vracejí, masová produkce asi jen tak nevymizí. Ačkoliv každý klade na chléb jiné nároky a má své priority, základním kritériem výběru bývá kvalita upečení. Sledujeme tedy tvar, kůrku a barvu. Výsledný produkt by měl být pravidelný, dobře klenutý, zlatohnědého až kaštanově hnědého zbarvení s tak akorát silnou a pružnou kůrkou. V momentě, kdy tradiční chléb rozkrojíte, střídka by se neměla mazat, naopak ta správná je pružná, vláčná a dobře propečená. „Mnoho zákazníků začíná sledovat také složení a nutriční hodnoty, podle kterých se dále rozhodují. Někteří se zajímají i o technologii výroby, především o kvasy a výrobu fermentace,“ prozrazuje Pavel Mikula, pekař rodinné pekárny Náš Chléb.

 

 

Právě fermentace neboli ušlechtilé kvašení, kdy se organické látky postupně přeměňují za účasti mikrobiálních enzymů (fermentů) má jednodušší, lépe stravitelné látky, se pro výrobu poctivého chleba používají nejčastěji. Tento proces je znám již tisíce let a dává chlebům nejen lepší chuť, ale také zlepšuje jeho nutriční hodnoty i stravitelnost.

 

Ruční práci a tradičním recepturám se nic nevyrovná

Při koupi pečiva v pekárně máte zajištěnou vysokou úroveň kvality, neboť tito výrobci nehrají na kvantitu. Chléb, který naleznete v supermarketu, je povětšinou vyráběný na linkách s maximálním výkonem a minimální účastí člověka. Z tohoto důvodů dokážou řetězce stlačit cenu na minimum. „Pekárna nikdy nemůže konkurovat supermarketům v cenách, ale v kvalitě produktů rozhodně ano. Hodně zákazníků si to uvědomuje a jsme rádi, že je neodradilo ani zdražování, k němuž jsme museli přistoupit. Bohužel, současnou inflaci a tlak s ní spojený mnoho malých a středních pekáren neustálo,“ dodává Mikula.

Pavel Mikula, pekař rodinné pekárny Náš Chléb…

Asi nejpodstatnější rozdíl mezi chlebem ze supermarketu a z pekárny spočívá v technologii výroby. V obchodech často naleznete pečivo z polotovarů, u nichž se při výrobě používají speciální přípravky zajišťující stálý standard při pečení, tzv. éčka. U čerstvého pečiva jich není tolik zapotřebí. „V pekárně vyrábíme chléb řemeslným způsobem z u nás 5 hodin fermentované žitné mouky. Používáme především technologii dlouhého zrání těst, která kvalitu značně zlepšuje. Myslím, že každý zákazník hned pozná, zda je chléb vyrobený ze zmrazeného polotovaru nebo upečený čerstvě. Nutno dodat, že kvalitu a chuť chleba určuje celá technologie, od surovin až po zpracování. Rozhodně to není jen v kvásku či v droždí,“ upřesňuje Pavel Mikula s tím, že z obojího se dá udělat chléb dobrý i špatný.

 

Chléb mám, ale co teď s ním?

V momentě, kdy si přinesete chléb domů, máte dvě možnosti. Hned jej zkonzumovat, což se ve většině případů asi nepodaří, nebo ho uložit tak, aby vydržel. Pro uchování pečiva jsou nejvhodnější plátěné utěrky či voskované sáčky, těm igelitovým je lepší se vyhnout. Rozhodně není dobré dávat chléb a pečivo do lednice, tam se jen urychlí proces stárnutí. Chcete-li si takový chléb uchovat déle, lze ho dát do mrazáku. Jen v tomto případě pozor na chléb obsahující velké množství vody, ten ke zmrazení rozhodně vhodný není.

Závěrem se podělíme o jeden tip na chléb, který rozhodně stojí za ochutnání. Borodinský chléb z pekárny Náš Chléb se vyrábí podle původní receptury a jeho příprava trvá přibližně 20 hodin, během nichž těsto prochází několika stupni zrání. Kromě žitného kvasu a fermentované žitné mouky se v něm dokonale snoubí mletý koriandr a karamelový rozvar. Výsledkem je zcela jedinečná chuť, která se výborně hodí například ke kozím sýrům.

 

Více informací najdete na stránkách www.vasepekarna.cz

 

Poznámka redakce:

Rodinné pekařství, jehož začátky sahají do roku 1998. V té době byla v Jablonci nad Nisou otevřena první pekárna připravující chléb ručně z kvalitních surovin. Firma si zakládá na ruční řemeslné výrobě a velký důraz klade na kvalitu, aby zákazníkům nabídla jen poctivé produkty skvělé chuti. V jednotlivých pobočkách Náš Chléb, kterých je 96 vlastních a 8 franšízingových po celé České republice, nyní naleznete nejen široký sortiment pečiva, ale také domácí polévky, omáčky, marmelády a kvalitní farmářské produkty. Prodejny jsou zaváženy dvakrát denně, přičemž hlavní výroba se nachází stále v Jablonci nad Nisou a na dalších 10 prodejnách funguje vlastní pekařská či cukrářská výroba.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

26 nejlepších receptů z houbařské kuchařky – TOP recepty na zpracování a přípravu hub

Ty nejlepší houbařské recepty z naší databáze webu ReceptyOnLine.cz pro inspiraci na jednom místě. Vybrali jsme pro vás klasické, ale i méně známé recepty na zpracování a úpravu hub. Vyzkoušené, oblíbené recepty na naložení a zavaření hub, ale také recepty na jejich tepelné zpracování. Prostě TOP recepty na houby 26x jinak!

číst dále ...

Vaření s dětmi: Proč je důležité zapojovat děti už od útlého věku a co všechno je díky tomu naučíme?

Zapojte své nejmenší do přípravy snídaní, obědů i večeří. Je to nejen nová výzva, ale také cenná aktivita, díky které si děti už v mládí osvojí řadu důležitých dovedností. A co víc, naučíte je jíst zdravě a vyváženě. Vaření je základní dovedností, kterou si děti ponesou i do dospělosti. Pomáhá jim rozumět potravinám, výživě a základním dovednostem v kuchyni. Kromě toho se učí matematiku a vědu při měření ingrediencí a při hlídání teploty a času. Malí pomocníci také rozvíjejí své jemné a hrubé motorické dovednosti při krájení, míchání, tvarování a přípravě jídel. Tyto dovednosti jsou zásadní pro koordinaci ruky a oka.

číst dále ...

Tradiční, ale přesto moderní. Těchto pět odrůd vína patří mezi naši nesmrtelnou klasiku, která ale pořád překvapuje

Odměňujete se víkendem na jižní Moravě nebo ve vinařských Čechách, kde si můžete dopřát svěží víno z místního vinařství? Případně máte svůj večerní rituál se sklenkou našeho vína? A pochutnáváte si spíše na módních výstřelcích, nebo vsázíte na klasiku tradičních odrůd, z kterých však naši šikovní vinaři dokáží vytvořit trendy zázraky? Nejste si jisti, které ty tradiční odrůdy vlastně jsou? Pojďme si je představit.

číst dále ...

Zázračná červená řepa

Červená řepa získává v současné české kuchyni stále větší oblibu. Někomu ji však v mládí neznechutili. Za socialismu, ve školní jídelně, bývala často jako jediná příloha ke školním obědům. Nejvíce je oblíbená v Polsku, na Ukrajině, ale také Rusku a Bělorusku a pobaltských státech. Bez červené řepy klasický boršč prostě neuděláte. Oblibu si získala i jako známý prostředek k posílení imunitního systému a bohatá zásobárna přírodních látek, bránících, kromě jiného, vzniku rakoviny. Zatím se to však bezpečně nepodařilo prokázat, jak tvrdí lidová léčitelství v mnoha státech bývalého východního bloku.

číst dále ...

Žlutá řepa

Při vyslovení slova řepa nás hned napadne červená řepa, řepa cukrovka, nebo krmná řepa. V posledních letech se však objevuje v řetězcích a na farmářských trzích, na zahrádkách u drobných pěstitelů žlutá řepa, někdy nazývaná také zlatá řepa. Není tak běžná jako její příbuzná červená řepa, má ale řadu předností. Je jemnější a sladší, při vaření pak nepouští červenou šťávu, nezbarví vám nádobí, ruce ani oblečení, kuchyň a ani vaše děti.

číst dále ...

Olivy: Španělský klenot i zdravá delikatesa

Olivy jsou jedním z nejcharakterističtějších pokrmů středomořské kuchyně a postupem času si našly své místo i v českých domácnostech. Tyto malé kulaté plody jsou nejen lahodným doplňkem spousty jídel, ale také mají mnoho zdravotních benefitů.

číst dále ...

Chcete si upéct domácí chléb? Nebojte se kombinovat mouky, poradíme jak

Znáte ten pocit, když dostanete chuť na čerstvý křupavý chléb, ale není, kam si pro něj zrovna doběhnout? Právě v tu chvíli přichází na řadu chlebové směsi, které jsou vyladěné do posledního zrnka mouky a můžete je snadno vytáhnout ze skříně. A pokud zrovna žádnou chlebovou směs doma nemáte, můžete si mouky na domácí chléb samozřejmě nakombinovat i sami podle své chuti a požadavků.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy