REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Vše, co potřebujete vědět o výběru chleba

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Není chléb jako chléb. Vyberte si ten nejlepší! Chléb patří od pradávna k základním potravinám a dnes již na trhu objevíme tolik druhů, že bychom je jen těžko spočítali. Jak si tedy mezi nimi vybrat chléb opravdu kvalitní a chutný? Jde to, stačí se zaměřit na několik ukazatelů.


Dříve bylo běžné péct chléb doma, což zároveň zaručovalo jeho kvalitu a čerstvost. V dnešní uspěchané době již většina lidí raději zaběhne do obchodu či pekárny. I když existují domácnosti, v nichž se k pečení chleba vracejí, masová produkce asi jen tak nevymizí. Ačkoliv každý klade na chléb jiné nároky a má své priority, základním kritériem výběru bývá kvalita upečení. Sledujeme tedy tvar, kůrku a barvu. Výsledný produkt by měl být pravidelný, dobře klenutý, zlatohnědého až kaštanově hnědého zbarvení s tak akorát silnou a pružnou kůrkou. V momentě, kdy tradiční chléb rozkrojíte, střídka by se neměla mazat, naopak ta správná je pružná, vláčná a dobře propečená. „Mnoho zákazníků začíná sledovat také složení a nutriční hodnoty, podle kterých se dále rozhodují. Někteří se zajímají i o technologii výroby, především o kvasy a výrobu fermentace,“ prozrazuje Pavel Mikula, pekař rodinné pekárny Náš Chléb.  

 

Právě fermentace neboli ušlechtilé kvašení, kdy se organické látky postupně přeměňují za účasti mikrobiálních enzymů (fermentů) má jednodušší, lépe stravitelné látky, se pro výrobu poctivého chleba používají nejčastěji. Tento proces je znám již tisíce let a dává chlebům nejen lepší chuť, ale také zlepšuje jeho nutriční hodnoty i stravitelnost.

 

Ruční práci a tradičním recepturám se nic nevyrovná

Při koupi pečiva v pekárně máte zajištěnou vysokou úroveň kvality, neboť tito výrobci nehrají na kvantitu. Chléb, který naleznete v supermarketu, je povětšinou vyráběný na linkách s maximálním výkonem a minimální účastí člověka. Z tohoto důvodů dokážou řetězce stlačit cenu na minimum. „Pekárna nikdy nemůže konkurovat supermarketům v cenách, ale v kvalitě produktů rozhodně ano. Hodně zákazníků si to uvědomuje a jsme rádi, že je neodradilo ani zdražování, k němuž jsme museli přistoupit. Bohužel, současnou inflaci a tlak s ní spojený mnoho malých a středních pekáren neustálo,“ dodává Mikula.

Pavel Mikula, pekař rodinné pekárny Náš Chléb…

Asi nejpodstatnější rozdíl mezi chlebem ze supermarketu a z pekárny spočívá v technologii výroby. V obchodech často naleznete pečivo z polotovarů, u nichž se při výrobě používají speciální přípravky zajišťující stálý standard při pečení, tzv. éčka. U čerstvého pečiva jich není tolik zapotřebí. „V pekárně vyrábíme chléb řemeslným způsobem z u nás 5 hodin fermentované žitné mouky. Používáme především technologii dlouhého zrání těst, která kvalitu značně zlepšuje. Myslím, že každý zákazník hned pozná, zda je chléb vyrobený ze zmrazeného polotovaru nebo upečený čerstvě. Nutno dodat, že kvalitu a chuť chleba určuje celá technologie, od surovin až po zpracování. Rozhodně to není jen v kvásku či v droždí,“ upřesňuje Pavel Mikula s tím, že z obojího se dá udělat chléb dobrý i špatný.

 

Chléb mám, ale co teď s ním?

V momentě, kdy si přinesete chléb domů, máte dvě možnosti. Hned jej zkonzumovat, což se ve většině případů asi nepodaří, nebo ho uložit tak, aby vydržel. Pro uchování pečiva jsou nejvhodnější plátěné utěrky či voskované sáčky, těm igelitovým je lepší se vyhnout. Rozhodně není dobré dávat chléb a pečivo do lednice, tam se jen urychlí proces stárnutí. Chcete-li si takový chléb uchovat déle, lze ho dát do mrazáku. Jen v tomto případě pozor na chléb obsahující velké množství vody, ten ke zmrazení rozhodně vhodný není.

Závěrem se podělíme o jeden tip na chléb, který rozhodně stojí za ochutnání. Borodinský chléb z pekárny Náš Chléb se vyrábí podle původní receptury a jeho příprava trvá přibližně 20 hodin, během nichž těsto prochází několika stupni zrání. Kromě žitného kvasu a fermentované žitné mouky se v něm dokonale snoubí mletý koriandr a karamelový rozvar. Výsledkem je zcela jedinečná chuť, která se výborně hodí například ke kozím sýrům.

 

Více informací najdete na stránkách www.vasepekarna.cz

 

Poznámka redakce:

Rodinné pekařství, jehož začátky sahají do roku 1998. V té době byla v Jablonci nad Nisou otevřena první pekárna připravující chléb ručně z kvalitních surovin. Firma si zakládá na ruční řemeslné výrobě a velký důraz klade na kvalitu, aby zákazníkům nabídla jen poctivé produkty skvělé chuti. V jednotlivých pobočkách Náš Chléb, kterých je 96 vlastních a 8 franšízingových po celé České republice, nyní naleznete nejen široký sortiment pečiva, ale také domácí polévky, omáčky, marmelády a kvalitní farmářské produkty. Prodejny jsou zaváženy dvakrát denně, přičemž hlavní výroba se nachází stále v Jablonci nad Nisou a na dalších 10 prodejnách funguje vlastní pekařská či cukrářská výroba.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Inspirace na zpracování a uchování zeleninové úrody

Období zpracování úrody je tady, nemusíte se ale omezovat pouze na zpracování ovoce a výrobu džemů. Když má sezónu vaše oblíbená zelenina a všude je jí dostatek za dobrou cenu, využijte toho. Ať už máte plody z vlastní zahrádky, nebo si je koupíte na trhu, je to chytrý způsob, jak si zajistit zdroj zeleniny v zimních měsících. Jak na to vám poradí lektorka zdravého vaření Ing. Kamila Metzová.

číst dále ...

Houbaři mají žně

Letošní sezóna hub, díky srážkám a teplým nocím je o měsíc posunutá. Bližším nahlédnutí do našich lesů tak zjistíte, že houbaři z většiny území ČR nosí plné koše. Nejlépe jsou na tom houbaři v okolí Brna a Zlína, kde byly opravdu nadprůměrné srážky. Úlovky ale nosí houbaři i z Jižních Čech, místy rostou také v Severních Čechách, Středních Čechách a v Západních Čechách, slabší je zatím například růst hub v Pardubickém kraji.

číst dále ...

Červený poklad aneb jahody hlavní hvězdou našich kuchyní

Jahody jsou bezesporu jedním z nejvíce očekávaných letních plodů. Jejich sladká chuť a šťavnatá textura si nás podmanily. Když přijde sezóna jahod, stává se tento červený poklad hlavní hvězdou našich kuchyní. Voňavé a šťavnaté jahody jako ze zahrádky si můžete nakoupit v PENNY nebo vyrazit s dětma na samosběr. Výlety na jahodové farmy nejsou jen možností, jak si přinést domů čerstvé a chutné plody, ale také příležitostí strávit čas s rodinou a přáteli. Samosběr umožňuje vychutnat si čerstvé jahody přímo z keříků a zároveň podporovat místní farmáře. Děti milují běhat mezi řádky jahod a hledat ty nejčervenější a nejzralejší plody. Pro dospělé je to zase skvělý způsob, jak se na chvíli odpojit od každodenního shonu a užít si chvíle na čerstvém vzduchu.

číst dále ...

Skvělá italská pizza v domácích podmínkách? Jde to – klíčem je mouka, vysoká teplota v troubě a ingredience bez kompromisů

Když se řekne pizza, mnohým z nás se pravděpodobně vybaví vůně čerstvě upečeného křupavého těsta, lahodná rajčatová omáčka a bohatá vrstva rozpuštěného sýra. Tento kulinářský skvost, který se zrodil v Itálii, si získal srdce gurmánů po celém světě. A co když vám řekneme, že tajemství dokonalé domácí pizzy není jen v Itálii, ale i ve vašich rukou a ve správné volbě ingrediencí?

číst dále ...

Kroketový minifestival osloví vegetariány i masožravce

Kulaté, šišaté nebo oválné – takové mohou být krokety. Mohou se lišit tvarem, ale i náplní. To, že krokety nemusí být jen přílohou k masu, ale plnohodnotné jídlo, vám dokáží v restauraci Brambory na Pankráci, kam můžete vyrazit ochutnat krokety plněné syrečky, trhaným hovězím masem, buvolí mozzarellou nebo cheddarem. Když se řeknou krokety, mnohým se jistě vybaví bramborové kuličky s křupavou kůrčičkou na povrchu, které jsou oblíbené jako příloha k masu s omáčkou. Ostatně takhle je miloval už sám Král Slunce, Ludvík XIV. Původem tedy krokety pochází z Francie, ale postupně si získaly popularitu po celém světě.

číst dále ...

Ozvláštněte si letní grilování s recepty na oblíbený burger nebo hot dog – trochu jinak!

Pokud jste fanouškem grilování tak jistě víte, co všechno je potřeba pro dokonalý gurmánský zážitek zajistit! Nejde jen o značku grilu a grilovací um kuchaře, protože výslednou chuť a neopakovatelný zážitek z jídla, tvoří právě kvalitní suroviny.  Ty není tak jednoduché v dnešní době vybrat, proto je dobré se inspirovat spolehlivými značkami jako je např. Drůbežářský závod Klatovy. Pohostit nejbližší a připravit jim společně strávený čas plný pohody s gurmánským zážitkem navíc je snad snem každého kuchaře. V teplém počasí potěší lehké pokrmy a jednoduché chutě. 

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.