REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Váha těhotné ženy, aneb jaká je správná hmotnost budoucí maminky?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Která z budoucím maminek by s hrůzou nesledovala svůj pozvolný nárůst váhy? Některé ženy se pak cítí ohrožené i ve svém vztahu a mylně se domnívají, že jejich protějšky je díky nadváze a vůbec celkové změně těla budou mít méně rády. Je to nesmysl, protože většině mužům připadá i těhotná, dobře udržovaná maminka přitažlivá a sexy. Nejdůležitější v těhotenství ženy je zdraví její a jejího budoucího miminka, pak kilo sem či kilo tam, nebo ne? Ovšem pozor! Velká nadváha nebo naopak nízká hmotnost ženy vzhledem k její výšce, může při těhotenství mít až fatální následky.


Budoucí maminka se prostě musí naučit žít s kilami navíc. Některé se vám usadí v bocích, jiné na zadku, či stehnách, mají však svůj význam. Matka příroda byla chytrá a naordinovala tělu ženy barometr, který jí řekne, kolik musí a kde přibrat, aby byla ona i její dítě zdravé a maminka po porodu dobře zvládla i kojení. A nezapomeňme, že nový přírůstek na váze není tvořený jen tukem! Dochází ke zvětšení prsů, dělohy a část hmotnosti představuje samozřejmě i miminko.

Ke zdravému donošení dítěte je třeba asi 80 000 kalorií denně. Proto je hloupost bránit se v těhotenství jídlu, nebo dokonce držet nějaké diety. Jen správnou skladbou jídelníčku a zdravým životním stylem můžete mírně redukovat svoji novou váhu.

Právě váha ženy hraje ve zdravém těhotenství důležitou roli. Velká nadváha nebo naopak nízká hmotnost ženy vzhladem k její výšce, může při těhotenství mít až fatální následky. Budoucí maminka, u niž byla hmotnost velmi nízká, může předčasně porodit, nebo porodit děťátko s velmi nízkou hmotností. Ženy s nadváhou, či přímo obézní ženy bývají zase častěji ohroženy těhotenskými komplikacemi, hrozí jim problémy při samotném porodu a narození nadprůměrně velkého dítěte. Extrémy v hmotnosti matky mohou vést i k retardaci růstu a vývoje dítěte!

A hlavně maminky nedržte v době těhotenství diety! Miminka, která v děloze prošla omezením růstu, častěji v dospělosti trpí různými chronickými onemocněními. Jezte proto zdravě, sledujte příjem vitamínu, které jsou především v těhotenství tak důležité a nebojte se tzv. zdravě přibrat. Žena v těhotenství běžně přibere 12 až 20 kilo, přitom to není jen váha tuku v těle.

Kde se vlastně ukládají kila v těle těhotné maminky?

  • samotné miminko                      3,5 kg
  • mateřské tukové zásoby            3,5 kg
  • tělesné tekutiny                        2,0 kg
  • krev                                           2,0 kg
  • plodová voda                             1,0 kg
  • děloha                                       1,0 kg
  • prsy                                           1,0 kg
  • placenta                                    0,75 kg

 

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy