REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

V břiše měl celé klenotnictví

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Doslova malý poklad našli v břiše 62 letého pacienta francouzští lékaři. Jak zjistili při operaci, nebožák, který si stěžoval na nadulý a bolestivý žaludek, v něm měl plno mincí, náhrdelníků a jehlic. Vše dohromady vážilo 5,5 kg.


O případu dokonce informoval odborný časopis New England Journal of Medicine (NEJM) v rubrice lékařských záhad. Rentgenový snímek břicha tohoto nešťastníka, který zemřel dvanáct dní po operaci, časopis přinesl i čtenářům, aby se pokusil stanovit, nač pacient zemřel.

Odpověď přinesl časopis ve svém posledním čísle. Muž pravidelně polykal mince a bižuterii a byl hospitalizován pro poruchu průchodnosti trávicího traktu v jedné francouzské nemocnici v roce 2002. Při operaci objevili lékaři mince, jejichž cenu tehdy odhadli na necelých 700 eur.

NEJM uvedl, že dostal 666 odpovědí ze 73 zemí světa. 80 % lidí soudilo, že nemocný trpěl syndromem zvrácené chuti (jak tomu bývá u těhotných žen, když mají chuť na to, co dříve neměly rády), a proto polykal různé předměty, které nejsou k jídlu. Z toho osm procent lidí dokonce uvedlo, že v žaludku jsou mince. Tito lidé konzumují i jídla, která k tomu nejsou určena.

lékařsky se nazývá pica. Lidé jí postižení polykají v podstatě všechno, na co přijdou – bláto, popel, křídu, vlasy, mýdlo nebo i zubní kartáčky.

Blesk 20.2.2004 (INT, coe) a SD 21.2.2004 (ČTK)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy