REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ucháč obecný

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Roste na jaře. Vyskytuje se v jehličnatých lesích, zejména v borových.


Atlas hub - Houby vřeckatéLatinsky: Gyromitra esculenta

Jedovatý! …………….. Prudce až smrtelně jedovatý druh!

Doba výskytu: březen až květen

Roste roztroušeně v jehličnatých lesích, zejména pod borovicemi na písčitých půdách, často se vyskytuje na místech, kde se dřevo zpracovává, na hromadách pilin či kůry, nebo tam kde byl spalován dřevní odpad.

Klobouk až 80 mm, nepravidelně okrouhlý nebo různě členitý, na povrchu mozkovitě zprohýbaný, kaštanově hnědý, tmavohnědý, někdy s modravě šedým nádechem.

Třeň až 70 mm, nepravidelně válcovitý, jamkatě vrásčitý, bělavý až žlutavý, za vlhka až masově červený, sametově plstnatý, někdy bývá dvojitý až trojitý. Celá plodnice je dutá, dužnina uvnitř bílá, chrupavčitě křehká, chuť příjemná, vůně příjemná, aromatická.

Možná záměna:

Jedovatý ucháč obrovský (Gyromitra gigas), vytváří mohutnější plodnice, klobouk má zbarvený žlutohnědě, okrově, žlutě, dává přednost růstu pod smrky. Vzácný ucháč svazčitý (Gyromitra fastigiata), klobouk v horní části protažený do dvou až tří zahrocených cípů, roste pod listnáči.

Autor článku: Dalibor Marounek, autor fotografií: Martin Kříž a Dalibor Marounek

Atlas hub - Houby vřeckaté Atlas hub - Houby vřeckaté

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Když nemůžete do kavárny: Jak na výborný domácí brunch

Nenechte se negativně ovlivnit už pěkně dlouho trvajícími omezeními a dopřejte si krásné ráno, přestože nemůžete do oblíbené kavárny. Máme pár tipů, jak si doma připravit ten nejlepší dopolední brunch.

číst dále ...

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

V současnosti se nemalá část populace potýká s nedostatkem spánku. Na vině mohou být starosti s prací, se školou, ale také s pandemií koronaviru, kdy se bojíme o své zdraví. Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází. Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

číst dále ...

Nová anketa! Váš nejoblíbenější český zákusek?

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

číst dále ...

3 snadné a zdravé recepty pro každého!

Chybí vám dovolená u moře, tamější jídlo? Připomeňte si cestování alespoň tematickou večeří s cizokrajným jídlem. A potěšte celou rodinu společně s osvědčenými produkty od Drůbežářského závodu Klatovy.

číst dále ...

Jarní polévky do každého jídelníčku

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu. Osvěží, a navíc přinesou do kuchyně jaro. Ať už sáhnete po krémové konzistenci nebo té klasické, uděláte radost nejen sobě, ale i vašemu tělu. Dejte si však pozor, ze kterých produktů polévky připravujete.

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy