REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ucháč obrovský

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jedovatý druh jarní houby, který byl dříve považován za jedlý. Roste roztroušeně, místy hojně ve vlhčích jehličnatých a smíšených lesích.


Atlas hub - Houby vřeckatéLatinsky: Gyromitra gigas

Jedlý …………….. Donedávna byl ucháč obrovský považován po převaření za jedlý, byli však zjištěny otravy i po uvaření a slití vody. Obsahuje totiž jed gyromitrin, sice v menším množství než smrtelně až prudce jedovatý ucháč obecný, přesto se v současné době nedoporučuje ke konzumaci jako ostatní druhy ucháčů.

Doba výskytu: březen až květen

Roste roztroušeně, místy hojně ve vlhčích jehličnatých a smíšených lesích, obvykle poblíž tlejících smrkových pařezů, kmenů nebo přímo na nich. Vyrůstá ale i pod borovicemi, duby, lípami a osikami.

Klobouk až 150 mm, nepravidelně kulovitý, mozkovitě až laločnatě zprohýbaný, bez cípů a výběžků, dutý, světle okrově hnědavý, olivově žlutý nebo olivově hnědavý.

Třeň až 80 mm, robustní, nápadně široký, nepravidelný výrazně vrásčitý, jemně plstnatý a jakoby pomoučněný, uvnitř s nepravidelnými komůrkovitými dutinami, bělavý až krémově bělavý, ve stáří s okrovým nádechem.

Dužnina křehká, lámavá, chrupavčité konzistence, má nevýraznou chuť i vůni.

Možná záměna:

Prudce až smrtelně jedovatý ucháč obecný (Gyromitra esculenta), ten je menší, klobouk má zbarvený kaštanově až tmavě hnědě, nebo je hnědočerný, roste hlavně pod borovicemi, vzácný ucháč svazčitý (Gyromitra fastigiata), ten má klobouk v horní části protažený do dvou až tří zahrocených cípů a je zbarvený červenohnědě, skořicově, ve stáří kaštanově hnědě. Roste na vápenitých půdách pod listnáči.

Autor textu D. Marounek, autor fotografie: T. Tejkalová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy