REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Sušíme zeleninu, ovoce, bylinky a houby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Sušit potraviny můžeme v troubě nebo ve speciálních sušičkách. Naše babičky využívaly i půdy a sklepy. Například houby nebo bylinky se sušily i venku, ovšem ne přímo na slunci …


Kde sušíme?

Venku: Venku sušíme ve stínu za teplého a slunečného počasí v bezprašném prostředí. Přes noc je nutné sušené plody přenést do suché místnosti, aby se jejich povrch venku neorosil.

V troubě: Sušíme ve velmi mírně vyhřáté troubě (počáteční teplota 20-30 °C, v polovině sušení teplotu zvýšíme na 50-70 °C, ne více). Sušené suroviny klademe na speciální lísky, méně vhodné je sušení na plechu, neboť pod surovinami neproudí vzduch a proto se doba sušení prodlužuje. Při sušení v troubě necháme pootevřená dvířka, aby vzduch nasycený párou mohl unikat. Často kombinujeme sušení venku se sušením v troubě. Ploda nejprve venku předsušíme a pak je v troubě dosušíme.

Sušení v domácí sušičce: Pokud sušíme pravidelně větší množství ovoce , zeleniny, hub nebo bylinek, určitě se vyplatí pořídit si malou domácí sušičku. Při jejím používání je nejlepší řídit se pokyny udávanými výrobcem.

 

Sušíme bylinky

Bylinky natrháme za suchého slunného dne, nejlépe ráno, a rozdělíme je do menších svazků. Ze stonků odstraníme spodní listy a stonky svážeme do svazečků, které pověsíme na teplé vzdušné místo chráněné před přímým sluncem (větraná komora nebo půda – nepřítomnost světla pomůže zachovat během sušení přirozenou barvu). Mezi jednotlivými svazky bylinek necháme větší rozestupy, aby mezi nimi mohl dostatečně proudit vzduch.

Sušíme zeleninu a houby

Většinu druhů zeleniny před sušením krátce předvaříme. Zeleninu ponoříme na 2-6 minut do vroucí okyselené vody a jakmile je až do středu prohřátá a částečně měkká, nikoliv rozvařená, zchladíme ji ve studené vodě a necháme okapat. Sušení zeleniny trvá zpravidla kratší dobu než sušení ovoce. Houby před sušením neomýváme, jen je nasucho očistíme nožem, odkrojíme červivé části, popř. otřeme vlhkým hadeříkem. Pak je nakrájíme na stejně velké plátky silné asi 3-5 mm.

Sušíme ovoce

Pokud chceme zabránit přirozenému zhnědnutí ovoce, plátky krátce namočíme do citrónové vody (na 100 ml vody 1 lžíce citrónové šťávy) a necháme okapat. V sušičce lze sušit také drobné ovoce (černý a červvený rybíz, borůvky, ostružiny, maliny, lesní jahody), které rozmixujeme, ve slabší vrstvě rozestřeme na síta a usušíme. Vzniknou chutné ovocné placky. Méně sladké ovoce můžeme rozmixovat s trochou medu. Správně usušené ovoce je pružné, ne ztvrdlé, proto dbáme na to, abychom ho neporušili.

 

Další rady …

  • Sušení bude stejnoměrné, když suroviny nakrájíme na stejně velké plátky.
  • Když nemáme jinou možnost a sušíme plody na plechu, klademe je na papír na pečení a pravidleně obracíme.
  • Svazky bylinek děláme raději menší, jinak budou schnout příliš dlouho.
  • Jakmile bylinky začnou chřestit, jsou usušené. Rozemneme je v ruce, popř. ještě prosejeme, aby byly jemné, a uchováváme ve sklenicích se zabroušenou zátkou.
  • Na sušení se nehodí všechny druhy hub, např. se nedoporučuje sušit lišky. Proto je nejlépe vybírat houby na sušení podle houbařských atlasů.
  • Ze sušených hub si můžeme připravit koření – houby najemno utlučeme, nasypeme do skleničky a dobře uzavřeme.

Zdroj: Velká domácí kuchařka – Ladislav Nodl, Jarmila Mandžuková, Karina Havlů

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy