REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Svačina je důležitá pro každého školáka!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Trápíte se tím, co dobrého připravit vašim ratolestem do školy, aby svačina neskončila v odpadkovém koši? Stačí trocha fantazie a děti se na svačinu budou těšit.


Poradna pro rodiče i dětiŠkoláci si všímají, co mají ostatní ke svačině. Vzájemně okukují tvořivost rodičů, i kdyby se mělo jednat pouze o barevnost a vzorky na ubrouskách. Kritickému hodnocení spolužáků je samozřejmě podroben i svačinový box, který prakticky vytlačil igelitové pytlíky či papírové sáčky. Svačina by ale samozřejmě měla být nejen zajímavá a pestrá, ale především nutričně hodnotná. Stává se, že dítě nestihne svačinu sníst ani o velké přestávce.

Tento problém vyřeší kvalitní plastová vakuová krabička, kde se jídlo nezapaří a ubrouskový papír příliš nezvlhne. Lze ji tak konzumovat o 45 minut později. Dítě ve školním věku by mělo dodržovat denní režim s dopolední přesnídávkou a odpolední svačinou. Rychlá svačina z toustového chleba je mnohem vhodnější než například koupená čokoládová tyčinka nebo sušenka ze školního automatu. Toustové chleby doplňují chuťovou rozmanitost, která vede k tomu, že dítěti svačiny nepřijdou jako povinný stereotyp. Širokou nabídku možností nabízí například Penam.

 

Tmavé nebo světlé pečivo?

U školních dětí je třeba vyvolat zájem o vyvážené svačiny, jejichž součástí bude i pečivo, tj. zejména celozrnné pečivo nebo i světlý chléb. Zkuste jednoduché přirovnání, že do závodního auta, aby dobře jelo, je třeba také nalít speciální plnohodnotné palivo. Dítě potřebuje doplňovat energii/palivo úplně stejně během celého vyučování, pokud se má dostatečně soustředit a podávat výkony. Určitou výhodu skýtá pro postupné uvolňování energie celozrnné pečivo, to však neznamená, že jim nemůžete doporučit bílé pečivo (s vyšším glykemickým indexem zaručujícím rychlé vstřebání energie) třeba po hodině tělocviku nebo během dne v menších porcích.

 

Důležitá je přiměřená porce

Pokud jde o porci, jak jsme již zmínili, měla by být přiměřená; tedy být v souladu s typem aktivity (sedavý či aktivní styl, přítomnost stresu ve škole), věkem i pohlavím (dívky mají nižší bazální metabolismus než chlapci). Dva krajíčky celozrnného chleba (2x 50 g) s plátkem šunky (50 g), tvarohem (30 g) nebo pomazánkou a zeleninou představují porci obsahující nejméně 200 kcal (8350 kJ).

Pro správný vývoj dítěte je svačina nezbytně důležitá. Na jedné straně je pravda, že vynechání svačiny v mládí nemá vždy prokazatelný vliv na únavu jako v dospělosti, ale na druhé straně v mládí vznikají výživové návyky, které si neseme do dospělosti. Vynechávání svačin pak může mít vliv na sklony k nadváze či chronické únavě.

Zdroj: www.toustovani.cz

 

Recepty na dětské svačinky najdete zde: Dětské svačiny a přesnidávky

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Na webu Rybářský rozcestník.cz najdete unikátní rybářskou kuchařku!

Rybářský rozcestník.cz je přehledný, moderní web pro zapálené rybáře a rybářsky plný fotografií i kvalitních článků o rybách a rybářích. Kromě jiného na tomto portálu najdete atlasy ryb, živočichů a vodních rostlin, také encyklopedii rybářských uzlů a mnoho dalšího. Nepřéhlednutelná je také na webu rybářská kuchařka, která by mohla padnout do oka i nerybářům!

číst dále ...

Hrátky s čokoládou

Inspirujte se tímto originálním videem a ozdobte dezerty netadičními čokoládovými tvary. Podévejte se, co dokáže led či studená voda s rozpuštěnou čokoládou. Nejsou to kouzla, jen um šikovných cukrářů. :)

číst dále ...

Italská kuchyně sahá až do pravěku, jak se zrodila a měnila v průběhu staletí?

Kdo by neznal skvělou pizzu nebo italské těstoviny s rozmanitými druhy omáček? Italská kuchyně je jednou z nejrozšířenějších na světě a její základy můžeme stopovat až do neolitu. Vydáme se na cestu italského jídla od jeho počátků až do dnešních dnů. A změn je za ta staletí požehnaně.

číst dále ...

Láska na talíři: jaké valentýnské pochoutky připravit vašim nejmilejším

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. Svatý Valentýn je za rohem a jak lépe ho oslavit, než dobrým jídlem a pitím! Je zvykem brát svou drahou polovičku na romantickou večeři, ale po letech mohou i ty nejluxusnější restaurace omrzet. Přitom můžete romantickou atmosféru vykouzlit i v pohodlí vašeho domova a připravit lahodný pokrm partnerovi či partnerce sami. Vaše úsilí jistě nadchne protějšek více než drahé menu v restauraci. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik receptů z oblíbených pořadů o vaření na TV Paprika.

číst dále ...

Při očistě organismu pomůže i konopí

Nejlepší očistou pro tělo je dodržování zdravého životního stylu, tedy dostatek pohybu a kvalitního spánku a pravidelná a zdravá strava. Chcete-li se pročistit, určitě dopřejte svému tělu dostatek ovoce a zeleniny, které vám dodá energii a dobrý pocit. Svůj jídelníček celkově odlehčete a nebojte se na něj zařadit také konopí, které je zdrojem všech pro tělo potřebných látek.

číst dále ...

Valentýnské menu II.

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

číst dále ...

Valentýnské menu I.

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy