REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Proč je svačina v jídelníčku důležitá?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Svačina je velmi důležitý zdroj energie a nemělo by se na ni zapomínat. Sušenka nebo čokoládová tyčinka nás sice rychle nabijí, ale pouze krátkodobě a jak rychle energii získáte, tak i tak rychle zmizí a dostaví se chuť na něco dalšího sladkého.


Poradna pro rodiče i dětiProto nejlepším řešením je svačina připravená doma, kdy máte čas přemýšlet a nesáhnete tak jen po „rychlém řešení“. Svačinu si dáváme mezi hlavními jídly dopoledne a odpoledne. Mezi jednotlivými jídly stačí dodržovat interval 2,5-3,5 hodiny.

Svačina by měla být pestrá a hlavně zabalená tak, abychom ji snadno a bez problémů donesli kamkoliv. K tomu nám slouží praktické plastové boxíky nebo plastové sáčky na míru. Ať už pracujeme v kanceláři nebo v terénu, neuvědomujeme si, že nejenom fyzická práce, ale i stres vyžadují doplnění energie. Co tedy svačit, abychom doplnili energii a zároveň svačili správně?

„Během pracovního dne, kdy především dopoledne potřebujeme rovnoměrně rozdělit energii a jedeme na plný výkon, je vhodné zařadit do jídelníčku celozrnný chléb. Během odpoledne, kdy jsme již značně unaveni a potřebujeme dobít energii, je lepší sáhnout po bílém chlebu,“ radí prezident Aliance výživových poradců ČR Ivan Mach. Širokou nabídku zaměřenou na celozrnné nebo bílé chleby nabízí například Penam. Nezbytnou součástí svačiny by měla být také zelenina a ovoce. Může být přímo součástí svačiny (pomazánka, obloha). Ovoce konzumujeme obvykle zvlášť. Nesmíme však zapomenout, že je kaloricky výrazně hodnotnější než zelenina – zvyšuje energetickou hodnotu svačiny.

Pokud svačinu vynecháme, hlad může způsobit nesoustředěnost nebo nepříjemnou bolest hlavy. Se zdravými a výživnými svačinami se budeme cítit lépe. Proto mysleme na Vaše zdraví a energii!

Recepty na dětské svačinky: dětské svačiny a přesnidávky

Recepty na svačiny nejen pro dospělé: Menu: svačiny a přesnidávky

Zdroj: www.penam.cz, www.toustovani.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Kávová panna cotta – recept, který si okamžitě zamilujete

O tomhle italském dezertu už jste určitě slyšeli. Ochutnat ho můžete v každé lepší cukrárně a restauraci. Většinou je však k dostání panna cotta s malinami nebo s jahodami. Pokud ale i vy rádi zkoušíte nové chutě, dejte šanci kávové panna cottě do skleničky!

číst dále ...

Jak upéci kuře jinak? Zvolte exotické koření

Oblíbené kuře je klasikou a sázkou na jistotu v kuchyni každé země. Tradiční recept ale vypadá a chutná všude trochu jinak. U nás kuře pečené, dušené, s omáčkou nebo jako sendvič všichni známe. Jak ale toto v Česku nejběžněji konzumované maso připravit netradičně? Hlavní roli hraje samozřejmě koření. Přinášíme vám dva podzimně laděné recepty na kuře s vůní exotiky, díky kterým se na chvíli přenesete do vzdálených krajin.

číst dále ...

Netradiční perník z jablek snadno a rychle

S příchodem podzimu nastává čas sklízet jablka. Jeden z nejrozšířenějších druhů ovoce má široké uplatnění nejen v české gastronomii. Populární ingrediencí je při přípravě moučníků stejně jako jablečné pálenky, calvadosu. S tímto ovocem se zkrátka dají dělat učiněné zázraky. U nás jablka nejčastěji končí ve štrúdlu nebo se z nich vyrábí povidla. Pokud hledáte inspiraci, co dalšího z jablek připravit, zkuste třeba netradiční perník podle našeho receptu.

číst dále ...

Káva slaví mezinárodní den. Připomeňte si odkud pochází a v kolika podobách ji rádi dopřejeme

Víte, jaký je rozdíl mezi Espressem, Lungem a Ristrettem? Věděli jste, že průměrný Čech vypije během jednoho roku přibližně 400 šálků espressa? Káva je nejen populárním energetickým nápojem, ale také rituálem, bez kterého si spousta lidí nedokáže představit svůj život. Díky své oblíbenosti si vysloužila také svůj mezinárodní den, který připadl na 1. října. Na voňavou pochoutku nezapomíná ani Dáme market, který u příležitosti Světového dnu kávy připravil pro zákazníky speciální akci na vybrané kávové produkty.

číst dále ...

Vsaďte na vlašáky a provoňte svou kuchyni skvělými recepty!

Kromě čerstvého, šťavnatého ovoce a zeleniny přichází na podzim také sezóna vlašských ořechů. Ty se díky jejich blahodárným účinkům řadí mezi jednu ze superpotravin, kterou určitě stojí za to si během chladných měsíců dopřát! A že vás zrovna nenapadá žádný originální recept, na němž by si pochutnala celá rodina? Inspirujte se našimi tipy!

číst dále ...

Václavky hlásí podzim

K typicky podzimním druhům hub patří václavky (Armillaria). Vyrůstají hojně právě koncem září kdy má svátek Václav. Václavky patří mezi parazitické dřevokazné houby, rostou jak na mrtvém, tak živém dřevě jehličnanů a listnáčů i dřevním odpadu ponořeném v zemi. Lesníci tuto houbu nemají v oblibě, jakmile se totiž usídlí na živých stromech, dost rychle a aktivně je zahubí. Dřevo napadené některými druhy václavek v noci chladně zeleně světélkuje. Dříve tak vyvolalo pověrčivý strach a nechalo vzniknout pověrám o bludičkách. Někdy se václavky, za studeného léta, objevují i v červenci a srpnu. Jedna z mála lupenatých hub, kterou houbaři berou na milost a často sbírají. Václavky mají mnoho lidových názvů jako hromadilka, honcula, kolopěnka, podpníček, podzimka, či fafrlinka.

číst dále ...

Obliba mušlí roste: Naučte se je připravovat jako v restauraci

Mušle i další mořské plody se na jídelníčku Čechů začínají objevovat stále častěji. Jsou totiž nejen lahodnou delikatesou, ale také zdrojem zdraví prospěšných látek, které z nich právem dělají superpotravinu. Pokud jste dosud mušle nevyzkoušeli, měli byste to napravit. Co v sobě ukrývají a jak si je můžeme připravit v pohodlí domova?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy