REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Smetana

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Kyselá smetana se ráda sráží, když ji lijeme do omáčky. Tomu zabráníme, když dříve do ní, studené, zakverláme kávovou lžičku hladké mouky, pak přilijeme sběračku omáčky. V jídle ji už nevaříme …


  • Pokud přidáváme při vaření smetanu do omáček, přimícháme do ní předem trochu mouky. Je nutné připravovaný pokrm stále míchat!
  • Nemáme-li smetanu lze ji v případě nouze nahradit 1 lžící másla a 1 dl mléka.
  • Smetanu si můžeme připravit i podomácku ze 125g másla a 1 litru sladkého mléka. Mléko zahřejeme na takovou teplotu, než se máslo rozpustí. Potom ho nalijeme do mixeru a rozmixujeme. Uložíme na chladné místo na 10 hodin, a potom můžeme ušlehat šlehačku.
  • Smetana určená ke šlehání musí být čerstvá a hustá. Šleháme ji do husta jedním směrem, pokud možno rychle a bez přestávky. Když je smetana ušlehána do husta, přidáme do ní tuhý sníh – na l/4 litru smetany ze 4 bílků a 6 lžic cukru a ještě chvíli šleháme.
  • Smetanu v masitých pokrmech snadno nahradíme, když do obyčejného kyselého mléka zakverláme kousek nerozpuštěného másla a lžíci hladké mouky, případně l žloutek. Pak pokračujeme jako se smetanou.
  • Smetanu ručně snadněji ušleháme, když do ní před šleháním přidáme l bílek. Předem ji můžeme dát zchladit na chvíli k ledu. Smetanu rychle ušleháme, když do ní kápneme několik kapek citrónové šťávy.
  • Ovocný sníh je velmi tuhý sníh z bílků, smíchaný s jemně prolisovanou kašovinou z čerstvého nebo kompotovaného ovoce. Podáváme teplý, v troubě ztuhlý nebo studený z chladničky.
  • Než-li začneme šlehat sníh, můžeme do něho přidat několik lžic vody. Sníh nabude a rychleji se šlehá. Sníh musí být tak pevný, že když nádobu obrátíme dnem vzhůru, nevypadne a dá se z ní snadno vyklopit.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy