REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Sečuánský pepř (Fagara)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jsou to bobule keře, který není příbuzný pepřovníku. Mají výraznouchuť. Tento pepř se prodává celý nebo i mletý. Nejlépe chutnají pražené kuličky fagary.


Bylinky, koření a kořenící směsiLatinsky: Zanthoxylum piperitum

Lidový název: Fagara, Čínský pepř, Japonský pepř

Je to jedno z nejstarších čínských koření, velmi vážené a uctívané, používané jako oběť bohům. Tento “pepř” ale vůbec není příbuzný se známým pepřem černým. Jsou to červenohnědé plody, sušené tobolky vyššího keře podobného akátu, nazývaného žlutodřev peprný, rostoucího v jihovýchodní Asii. Říká se mu také japonský nebo čínský pepř, nebo fagara.

Plody žlutodřevu, tedy sečuánský pepř, obsahují silici palčivé chuti, jsou aromatické. Sečuánský pepř je značně ostré, až chuť otupující, aromatické koření. Pro zvýšení aroma se doporučuje tobolky celé nebo drcené opražit. Ke kořenění používáme jen malé dávky. Pepř sečuánský používáme celý nebo drcený při přípravě japonských nebo čínských pokrmů, zvláště drůbeže (kachna, kuře apod.).

V číně si mletým opraženým sečuánským pepřem koření zelený čaj. Před použitím se doporučuje vyřadit všechny uvolněná černá semínka která jsou velmi hořká.

Zdroj: www.koreni.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy