REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Řeřicha

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Jednoletá bylinka s chutí ředkvičky. Snadno se pěstuje a na okně působí dekorativně. Dorůstá až 40 cm, ke konzumaci se sklízí většinou v prvních 2-3 týdnech po vyklíčení.


Bylinky, koření a kořenící směsiLatinsky: Leppidum sativum L.

Podle odborníků chrání organismus proti některým nádorovým onemocněním. Podporuje totiž vznik antioxidantů v krvi a právě tyto látky v těle tlumí negativní účinky volných radikálů, jež poškozují buňky a mohou vyvolat rakovinové bujení. Řeřichu můžeme použít jako součást detoxikační kůry. Díky poměrně bohatě zastoupenému draslíku působí močopudně, čistí tak naše ledviny a patří do skupiny bylin a zeleniny o kterých říkáme, že čistí krev. Tento blahodárný účinek je navíc posílen zmíněnými antioxidanty, řeřicha je tak tou pravou rostlinou pro čistící kůry a posílení imunitního systému.

Řeřicha je ceněná jako bylina-zelenina, prospěšná našim ledvinám a močovým cestám. Zbavuje je toxických láteke a eliminuje mikroorganismy způsobující záněty. Je tedy vhodné ji pravidelně konzumovat, pokud trpíme častými záněty močového mechýře nebo ledvin, a to jako prevenci i pro léčbu již rozvinuté infekce. Jejich léčivých účinků lze využít také v případě nachlazení a nemocí dáchacích cest. Pomáhá léčit kašel a stimuluje náš imunitní systém v boji proti původci nákazy.

Další její výhodou je příznivé působení na naše trávení. Řeřicha podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater, proto je dobře ji přidávat do tučnějších a těžkých jídel. Ulehčí nám jejich trávení a zabrání případným pocitům těžkosti po jídle.

Mladé a křehké rostlinky řeřichy mají podobnou chuť jako ředkvička, jsou tedy výborné čerstvé, rozložené na chlebu s máslem nebo sýrem. Drobněji nasekanou řeřichu můžeme přidávat do různých tvarohových, sýrových či vaječných pomazánek, je velmi chutná v zeleninových salátech nebo na vařených bramborách. Její čerstvou natí dodáme zajímavou chuť i míchaným vajíčkům nebo slané omeletě. Vaječným pokrmům nejenže propůjčuje kořeněnou a pikantní chuť, ale zároveň nám pomáhá s jejich trávením, protože stimuluje činnost žlučníku.

Řeřicha se dá i tepelně upravovat, hodí se do zeleninových polévek, ale vzhledem k tomu, že po převaření ztrácí většinu vitaminu C a také svoji jedinečnou chuť, servírujeme ji raději čerstvou. Po uvaření většího množství řeřichy ve vývaru nám polévka zhořkne!

Zdroj: Encyklopedie bylin a koření

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy